SEO
Máte web stránku, ale nikto na ňu nechodí? Chceli by ste ju dostať vyššie vo výsledkoch vyhľadávania a získať väčšiu návštevnosť? Potom ste tu správne. V predchádzajúcom článku som vám ukázal čo je SEO. Dnes sa pozrieme ako na SEO.
Ako optimalizovať vašu web stránku a dostať ju na prvé miesto vo výsledkoch vyhľadávania. Pozrieme sa na výskum kľúčových slov, tvorbu obsahu, jeho optimalizáciu, vizuálne formátovanie, off page SEO a technické SEO.
Čo je SEO?
SEO je skratka pre Search Engine Optimization, teda optimalizácia pre vyhľadávače. Jedná sa o optimalizáciu web stránky, ale aj faktorov mimo web stránky, za účelom zvýšenia jej viditeľnosti a návštevnosti.
Prečo je SEO dôležité pre vašu web stránku a podnikanie?
SEO zlepší hodnotenie vašej web stránky vo výsledkoch vyhľadávania, prinesie väčšiu návštevnosť, viac klientov a väčšie zisky.
SEO má aj tieto pozitívne faktory:
- Zvyšuje online viditeľnosť – pomáha ľuďom nájsť vás vo výsledkoch vyhľadávania.
- Je to zdroj relevantnej návštevnosti – ľudia hľadajúci produkty alebo služby ako vaše majú záujem a sú pripravení konať.
- Zvyšuje povedomie o značke a dôveryhodnosť – vysoké pozície vo vyhľadávaní signalizujú spoľahlivosť.
- Je nákladovo efektívne – SEO prináša návštevnosť bez poplatkov za reklamu.
- Vytvára trvalé výsledky – na rozdiel od PPC nemusíte platiť opakovane za rovnakú návštevnosť.
- Prispieva k rastu a generuje tržby – ľudia z organického vyhľadávania konvertujú na zákazníkov.
- Posilňuje ostatné marketingové kanály – sociálne siete, e-mail marketing.
- Prináša analytické dáta a vhľady – dáta z vyhľadávania umožňujú optimalizáciu.
Ako funguje SEO?
Na to aby ste mohli implementovať SEO stratégiu, musíte najprv vedieť čo chce samotný Google a to prostredníctvom SEO robí.
Čo chce Google
Google chce aby ste používali jeho vyhľadávanie a nie konkurenčné. Ako to dosiahne? Tým, že vám pre vaše vyhľadávanie zobrazí najrelevantnejšie výsledky. To znamená, že pochopí čo hľadáte (na základe toho akú frázu do Google Search napíšete, na akom zariadení to spravíte, v akej lokalite hľadáte) a zobrazí vám web stránku alebo informáciu, ktorá vám poskytne najlepšiu a najrelevantnejšiu odpoveď v ideálnom formáte (text, video, obrázok, mapu, firmu, atď).
Navyše ju poskytne spôsobom, ktorý je príjemný pre užívateľa (rýchlosť a bezpečná web stránka, dobrá čitateľnosť a celková pozitívna užívateľská skúsenosť).
Vaša úloha v SEO
Google pri výbere relevantnej odpovede pre vyhľadávanie vyberá z vlastnej databázy (indexu) web stránok. Vaša úloha je teda vytvoriť takú web stránku, ktorú Google vyhodnotí ako najrelevantnejšiu. Teda najlepšie a najrelevantnejšie informácie, správny formát ale napríklad aj spôsob podania informácie, ktorý bude príjemný a pozitívny pre užívateľa.
Poznámka: “Google hodnotí vždy jednotlivé stránky na vašom webe (doméne), nie doménu ako celok. Jednotlivé články však môžu (a musia) podporovať iné články aby získali lepšie hodnotenie”
Rozdelenie SEO
Štandardne sa SEO delí na on-page SEO, off-page SEO a technické SEO. Podľa tohto delenia je podla mna ťažké pochopiť podstatu toho, čo treba pre úspešnú SEO stratégiu spraviť. Pre potreby tohto blogu som teda pridal ešte výskum kľúčových slov, tvorbu obsahu a užívateľskú skúsenosť.
On page SEO
On-page SEO je optimalizácia SEO faktorov, ktoré sa týkajú web stránky a ktoré môžete priamo ovplyvniť.
Dôležité on page SEO faktory sú napríklad optimalizácia title tagu, H tagov, URL adresy, obsahu alebo vnútorné prepojenie odkazmi a ich kotviacich textov.
Dobré on page SEO zabezpečí, že Google bude vidieť vašu web stránku relevantnú pre kľúčové slová a frázy, ktoré ľudia vyhľadávajú.
Do on page SEO sa zvyčajne radí aj výskum kľúčových slov, tvorba obsahu a užívateľský zážitok. Niektorí SEO experti radia pod on page SEO aj technické SEO. Ja sa im však budem pre lepšie pochopenie venovať v samostatných častiach.
Technické SEO
Technické SEO je proces optimalizácie web stránky tak, aby ju vyhľadávače ako Google našli a zaradili do svojho indexu, respektíve katalógu. V angličtine sa tento proces volá crawling a indexing.
Medzi najdôležitejšie faktory technického SEO patria schopnosť web stránky byť nájditeľná a indexovaná. Nemenej dôležité sú napríklad štruktúra a architektúra web stránky, rýchlosť, bezpečnost (SSL) a mobilná prívetivosť, Core Web Vitals alebo štruktúrované dáta.
Zlé technické SEO môže spôsobiť že vyhľadávače nezaradia vašu stránku do svojho katalógu. Neindexovaná stránka sa potom nezobrazí vo výsledkoch vyhľadávania.
Off page SEO
Off page SEO sú všetky aktivity mimo vašej web stránky, ktoré pomáhajú zlepšiť jej pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania. O kvalite, hodnote a relevantnosti web stránky nerozhoduje iba web stránka samotná. Google hľadá a vyhodnocuje signály mimo web stránky, na základe ktorých potom určuje jej autoritu a relevantnosť.
Medzi najdôležitejšie off page SEO faktory patria spätné odkazy z iných relevantných a autoritatívnych web stránok, relevantné zmienky o vašej web stránke a značke, zdielanie vášho obsahu na sociálnych sieťach alebo celková reputácia vašej značky a web stránky.
Off page SEO zvyšuje autoritu a dôveru vašej web stránky v očiach Google a iných vyhľadávačov.
Výskum kľúčových slov
Výskum kľúčových slov je proces hľadania slov a fráz, ktoré ľudia zadávajú do vyhľadávačov, keď hľadajú produkty, služby, organizácie a iné informácie.
Zmysel výskumu kľúčových slov spočíva v hľadaní slov, ktoré majú požadovaný objem vyhľadávania a ideálnu obtiažnosť, ale aj v hľadaní vhodných tém pre váš obsah.
Špecifické kľúčové slová priamo ovplyvňujú to ako Google vidí a hodnotí vašu web stránku.
Tvorba obsahu
Tvorba obsahu je proces vytvárania obsahu na vašich web stránkach. Obsah by mal byť relevantný pre vyhľadávací dopyt, kvalitný, originálny a hodnotný pre užívateľa.
Dôležité faktory obsahu sú jeho štruktúra, respektíve osnova, formát, relevancia, kvalita, originalita, dĺžka, dôveryhodnosť, skúsenosti, expertíza a autorita autora,
Obsah je to čo Google vracia ako odpoveď na vyhľadávací dopyt. Obsah je jeden z dvoch najdôležitejších SEO faktorov (spätné odkazy ten druhý). Je to hlavne obsah (a jeho optimalizácia), ktorá dostane vašu stránku na vrchol vyhľadávačov.
Užívateľská skúsenosť
Užívateľská skúsenosť (user experience – UX) označuje celkový dojem a spokojnosť užívateľa s webovou stránkou. Jedná sa informácie, ktoré sú na stránke, ale aj to, akým spôsobom sú užívateľovi podané.
Dôležité faktory užívateľskej skúsenosti sú použiteľnosť, prístupnosť, užitočnosť, používateľské rozhranie, interakci a celkový zážitok užívateľa z web stránky.
Vyhľadávače určia, na ktorú pozíciu umiestnia web stránku. O tom či tam ostane však rozhodnú ľudia. Zlá skúsenosť ľudí s web stránkou sa prejaví hlavne v tom, že ju opustia. Ak sa to stane veľakrát, pre Google to bude signál, že stránka je nejakým spôsobom zlá alebo irelevantná a zníži jej pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania.
Ako na SEO?
SEO je o obsahu. Výsledky, ktoré Google prezentuje vo výsledkoch vyhľadávania je vždy nejaká forma obsahu (informácií). Obsah je tá centrálna jednotka SEO okolo, ktorej sa točí všetko ostatné.
Aký obsah? Aká je téma obsahu? Aká forma obsahu? Aké kľúčové slová majú byť v obsahu? Ako má byť štruktúrovaný obsah? Aký má byť názov obsahu? Aká je URL obsahu? Aký je popis obsahu? Toto a mnoho iného musíte zodpovedať a spraviť aby ste dostali svoju web stránku na prvé miesto vo výsledkoch vyhľadávania.
Poďme sa na to pozrieť krok za krokom.
Témy a tematická autorita
Čo je tematická autorita?
Vaša web stránka má hlavnú tému. Táto hlavná téma obsahuje niekoľko stoviek, možno aj tisíc ďalších podtém. Tematická autorita je koncept, ktorý hovorí, že ak vytvoríte obsah pre všetky tieto témy v rámci svojej hlavnej témy, Google bude vašu stránku vnímať ako tematickú autoritu a zlepší hodnotenie celej vašej doméne.
Prečo je tematická autorita dôležitá?
Na to aby ste svoju stránku umiestnili čo najlepšie vo výsledkoch vyhľadávania, musíte pre tú konkrétnu stránku vytvoriť čo najlepší obsah. Avšak iba ten jeden obsah (jedna web stránka) nestačí. Musíte vytvoriť aj kopec ďalšieho súvisiaceho obsahu (stránok), ktoré túto hlavnú stránku podporujú. Google chce aby bola vaša web stránka kvázi encyklopédia vášho biznis segmentu. Mali by ste teda vytvoriť čo najviac, čo najkvalitnejších web stránok (obsahu) súvisiacich s témou vašej web stránky.
Ako dosiahnuť tematickú autoritu?
Začnite vytvorením tematickej mapy. Tematická mapa je mapa obsahu vašej web stránky. Mala by obsahovať všetky témy, ktoré súvisia s hlavnou témou vašej web stránky. To môžu byť stovky ale kľudne aj tisíce tém.
Ak na všetky tieto témy vytvoríte kvalitný obsah, Google vyhodnotí vašu stránku ako autoritu na vašu hlavnú tému a bude lepšie hodnotiť všetko, čo sa na vašej stránke objaví.
Ak sa chcete umiestniť pre frázu (čo je SEO), musíte vytvoriť fantastický obsah na tému “čo je SEO” ale okrem toho aj iné stránky s obsahom, ktoré sa budú venovať súvisiacim témam. Napríklad: Čo je on-page SEO, Čo je off-page SEO, Čo je technické SEO, Čo je mobilné SEO a tak ďalej. Na tému “čo je on-page SEO” by ste zas mali vytvoriť super obsah na tému on-page SEO ale aj pod stránky, čo budú on-page SEO podporovať. Teda napríklad: Čo je title tag a ako ho vytvoriť. Čo je meta popis a ako ho vytvoriť. Čo je alt text a ako ho optimalizovať a tak ďalej.
Ako nájsť témy pre moju web stránku?
Výskum konkurencie
Zadajte do Google vaše hlavné kľúčové slovo. Pozrite si 5 najlepších výsledkov. Nájdite ich sitemap-u a zkopírujte všetky témy, ktorých sa tieto stránky venovali.
Google autocomplete
Začnite písať vaše kľúčové slová do Google. Google vám ukáže autocomplete zoznam, teda to čo ľudia zvyčajne píšu za tým slovom.
Zapíšte si všetko čo vám Google autocomplete ukáže.
Google people also asked
Ak Googlite, Google vám ukáže aj iné frázy, ktoré sa ho ľudia pýtali. Zapíšte si ich
Google súvisiace vyhľadávania
Google vám takisto ukáže vyhľadávania, ktoré úzko súvisia s tým čo hľadáte. Zapíšte si ich
Výskum kľúčových slov
Výskum kľúčových slov sa používa hlavne na identifikáciu konkrétnych slov, ich objemu vyhľadávania a obtiažnosti. Môžete ho však pouźiť aj na identifikáciu slov a tém, ktoré súvisia so slovom, ktoré sa skúmali. Každý nástroj na výskum kľúčových slov by mal mať položku súvisiace výrazy keď do neho zadáte vaše kľúčové slovo. Zapíšte si tieto súvisiace témy.
Quora, Facebook skupiny, Reddit, Sociálne siete
Ľudia sa na týchto platformách pýtajú rôzne témy. Pridajte sa do relevantných skupín a sledujte, čo sa ľudia pýtajú. Vytvorte z toho obsahové témy.
AI – umelá inteligencia
Všetko čo som spomenul vyššie sú časovo pomerne náročné úlohy. Od minulého roku tu však máme skvelého pomocníka. Umelú inteligenciu. Spýtajte sa jej na súvisiace témy. Poskytne vám AI také množstvo tém aké by ste našli manuálnym výskumom? Pravdepodobne nie. Tento výskum vám však potrvá niekoľko minút namiesto hodín alebo dokonca dní. A množstvo obsahových tém, ktoré vám ponúkne, vám pravdepodobne bude aj tak stačiť (vzávislosti od vašej SEO konkurencie)
Kliknite na tento link a stiahnite si prompty, ktoré používam na tvorbu tematickej mapy.
Informačná architektúra web stránky
Čo je informačná architektúra web stránky?
Informačná architektúra web stránky označuje logické usporiadanie informácií do zmysluplných kategórií.
Prečo je informačná architektúra dôležitá?
Dobre premyslená informačná architektúra má niekoľko výhod – uľahčuje používateľom vyhľadávanie informácií tým, že obsah je systematicky kategorizovaný a usporiadaný. To zvyšuje celkovú použiteľnosť webu a znižuje frustráciu a mieru opustenia stránky, keďže ľudia rýchlo a jednoducho nájdu to, čo hľadajú. Zároveň to uľahčuje správu obsahu pre webmasterov, lebo každý obsah má svoje logické miesto. dobrá informačná architektúra tiež pomáha vyhľadávačom indexovať a pochopiť štruktúru webu, čo môže zlepšiť pozície vo výsledkoch vyhľadávania. Celkovo kvalitná informačná architektúra robí web použiteľnejším, prístupnejším a profesionálnejšie pôsobiacim, preto by mala byť kľúčovou súčasťou návrhu každého webu.
Ako vytvoriť informačnú architektúru?
Vaša web stránka má hlavnú tému. Tá má podtémy a tie majú tiež pod témy. Vytvorte teda architektúru, ktorá bude toto rešpektovať.
Čo robiť s architektúrou web stránky?
Prepojte jednotlivé stránky a ich obsah vnútornými odkazmi. Ako na to? Dozviete sa nižšie
Vnútorné prepojenie stránok odkazmi
Čo je vnútorné prepojenie obsahu odkazmi?
Ako ste si prečítali vyššie, obsah web stránok by mal byť organizovaný na základe tém a podtém do spoločných tematických okruhov. Aby však Google, a aj ľudia vedeli že tento obsah vzájomne súvisí, musíte ho prepojiť odkazmi/linkami. Vnútorné prepojenie odkazmi je teda odkazovanie z jednej stránky vášho webu na inú stránku vášho webu.
Prečo je prepojenie obsahu linkami dôležité?
Vzájomné prepojenie má vyhľadávačom jasne ukázať, ktoré témy spolu súvisia a vytvárajú tematické kategórie. Linky takisto ľuďom umožňujú logicky postupovať obsahom tak aby im to dávalo zmysel, čo ich taktiež udrži dlhšie na vašej web stránke.
Ako prepojiť obsah vnútornými odkazmi?
Ako som povedal vyššie, každá téma ma podtémy, ktoré navzájom súvisia a vytvárajú spolu tematické silo. Tieto témy v rámci jedného sila by mali byť prepojené pomocou tej istej kategórie. Z každej podtémy by mal zároveň smerovať odkaz na ich vyššiu spoločnú tému. Z tejto spoločnej nad témy by mal zas smerovať odkaz na každú z týchto podtém. Predstavte si niečo ako pyramídovú štruktúru.
Vytvárajte jeden až dva odkazy pomocou kotviaceho textu. V kotviacom texte použite kľúčové slovo.
Výskum kľúčových slov
Čo sú kľúčové slová?
Kľúčové slová sú slová a frázy, ktoré ľudia zadávajú do Google keď niečo hľadajú. Lepšie označenie pre kľúčové slovo by bola kľúčová fráza, pretože kľúčové slovo väčšinou obsahuje niekoľko slov.
Kľúčové slovo môže byť napríklad:
- SEO
- Ako na SEO
- Ako dostať web stránku na prvé miesto Google
SEO experti delia kľúčové slová na head a long tail, teda hlavné a takzvané dlhé. Podľa mňa však takéto delenie o ničom nevypovedá.
Podľa mňa je najlepší spôsob delenia kľúčových slov podľa špecifickosti.
- Všeobecné kľúčové slová sú napríklad ”SEO”, “lyže” alebo “mobil”. Väčšinou majú veľký objem vyhľadávania ale aj veľkú obtiažnosť. Vo väčšine prípadov je teda extrémne ťažké, skoro až nemožné sa pre ne umiestniť.
- Špecifické kľúčové slová sú napríklad “Aké lyže sú vhodné pre výšku 183 cm a pre jazdenie v parku”. Tieto slová majú zvyčajne menší objem vyhľadávania. Je však oveľa ľahšie sa pre ne umiestniť.
Plus, človek, ktorý hľadá takúto informáciu je oveľa bližšie ku kúpe ako človek, ktorý hľadá slovo “lyže”.
Všetko medzi je iba iná miera špecifickosti so svojím vlastným objemom vyhľadávania a obtiažnosťou.
Aj keď už dnes nehrajú takú silnú rolu ako kedysi (Google dnes lepšie chápe kontextu a témam), stále sú pre SEO dôležité.
Prečo je výskum kľúčových slov dôležitý?
Výskum kľúčových slov vám odhalí aké slová a frázy ľudia hľadajú ale hlavne koľko ľudí ich hľadá (objem vyhľadávania) a aké ťažké sa je pre tieto slová umiestniť (obtiažnosť kľúčových slov).
To vám potom napovie aké obsahové témy by ste mali pokrývať a aké konkrétne slová a frázy by ste mali používať pri optimalizácii web stránky.
Príklad
Predstavte si, že potrebujete vymalovať svoj byt. Čo zadáte do Google? Maliar? Maľovanie? Maľovanie bytov? Maľovanie Bratislava? Alebo maľovanie interiéru? Vám je to asi jedno pretože maliaria nájdete pod každým. Ale čo keď máte maliarsku firmu? Ako nazvete svoju web stránku? Maľovanie? Maliar Bratislava? Alebo niečo iné?
Podľa mňa by ste ju mali nazvať tým slovom, čo je najviac vyhľadávané a zároveň má nízku obtiažnosť (nesnaží sa pre neho umiestniť veľa konkurenčných web stránok). No a samozrejme by to slovo malo spĺňať úmysel vyhľadávania.
Objem vyhľadávania, obtiažnosť a takisto množstvo inšpirácie pre ďalšie kľúčové slová vám dá práve výskum kľúčových slov.
Kde hľadať kľúčové slová?
Je mnoho kvalitným nástrojov. SEMrush a Ahrefs dominujú trhu už roky. Môžete takisto poziť Mangools, MarketingMiner alebo Collabim. Každý z nich má nástroj na vyhľadávanie a analýzu kľúčových slov.
Ja používam Ahrefs tak vám dám príklad z tohoto nástroja.
Kliknite na keyword research, zadajte vaše kľúčové slovo, kliknite na related searches a Ahrefs vám vypľuje stovky, možno až tisíce slov na základe vášho hlavného slova. Zoznam si môžete ľahko filtrovať a exportovať do spreadhseet. Zamerajte sa na dva základné údaje. Objem vyhľadávania (koľko ľudí hľadá toto slovo mesačne) a obtiažnosť slova (aké ťažké je sa pre dané slovo umiestniť na Google).
Čo robiť s kľúčovými slovami?
Rozdeľte si kľúčové slová na témy. Pre každú tému budete tvoriť obsah na samostatnú web stránku. Konkrétne kľúčové slovo, alebo jeho varianty, zároveň použijete pri optimalizácií tohto obsahu a web stránky.
Dajte pozor, rozdielne kľúčové slová neznamenajú vždy rozdielne témy. Maliarske práce a maliarske služby sú síce rozdielne slová, v oboch prípadoch však ľudia hľadajú maľovanie. Obe slová reflektujú ten istý úmysel vyhľadávania a to nájsť maliara.
Snažte sa pochopiť, čo je ciel vyhľadávania jednotlivých slov. Ak je ten istý, nevytvárajte pre slová samostatný obsah a stránky. Namiesto toho sa sústreďte na to aký objem vyhľadávania a obtiažnosť majú. To bude totiž rozhodovať, ktoré slová alebo v akej kombinácií použijete pri on page SEO.
Úmysel užívateľa
Čo je úmysel užívateľa?
Úmysel užívateľa je to, čo chce človek nájsť, keď hľadá na Google alebo inom vyhľadávači. Aký je jeho úmysel keď hľadá? Úmysel takisto reprezentuje to, čo si Google myslí, že užívateľ hľadá (Google ako prvý rozhoduje o tom, aký obsah je relevantný. Až potom sleduje reakcie ľudí a svoje rozhodnutie modifikuje).
Prečo je úmysel užívateľa dôležitý?
Aby ste ľuďom vedeli pripraviť relevantný a užitočný obsah pre ich vyhľadávanie, musíte vedieť, čo hľadajú. Aby Google mohol tento obsah dobre rankovať, musí ho vyhodnotiť ako relevantný pre to konkrétne vyhľadávanie.
Ak Google vyhodnotí, že obsah nie je relevantný pre konkrétne vyhľadávanie, zníži mu hodnotenie. Ak obsah web stránky nebude relevantný pre to čo hľadali, opustia vašu web stránku. To je zlé pre SEO aj pre vaše budovanie dôvery a autority.
Pochopenie úmyslu vyhľadávania vám pomôže rozdeliť vašu web stránku na stránky produktov, služieb a blogové príspevky a vytvoriť pre ne adekvátny obsah, ktorý tento úmysel reflektuje. Tak aby bol vhodný pre ľudí ale aj vyhľadávače.
Napríklad
Človek, ktorý do Google zadá frázu “ako na marketing sociálnych sietí” sa bude pravdepodobne chcieť naučiť ako robiť marketing na sociálnych sieťach. Človek, ktorý tam zadá “marketing na sociálnych sieťach” môže hľadať aj ako sa marketing naučiť ale aj službu, ktorá SMM poskytuje. Ak človek hľadá “správa sociálnych sietí”, pravdepodobne chce iba tú služby.
Je na vás zistiť, čo clovek chce, a pripraviť web stránku s obsahom, ktorá toto vyhľadávanie reflektuje.
Čo robiť s úmyslom vyhľadávania?
V tomto kroku by ste mali mať zoznam kľúčových slov. Je čas ich rozdeliť podľa úmyslu vyhľadávania.
Pri každom slove sa snažte odpovedať na otázku: Čo chce človek nájsť ak zadá toto slovo do Google?
- Čierne vans tenisky 45 veľkosť, teda konkrétny produkt? Použite toto slovo pri tvorbe produktových stránok.
- Mužské topánky, teda kategóriu produktu? Použite toto slovo na stránke produktových kategórií.
- Maľovanie exterierov, teda špecifickej služby? Použite toto slovo na stránke služieb.
- Najlepšie bluetooth sluchátka, teda informácie o top sluchátkach? Použite toto slovo v blogovom príspevku o najlepších sluchátkach pre rok 2023.
Tieto kategórie vám pomôžu určiť to, aké stránky by ste mali vytvoriť pre svoje služby, produkty, kategórie, blogové príspevky a iné.
Navigácia web stránky
Teraz už viete, aké kľúčové slová ľudia hľadajú. To vám pomôže pri tvorbe štruktúry a navigácie web stránky. Jednotlivé kľúčové slová totižto reprezentujú samostatné témy a tým pádom aj stránky vášho webu
Čo je štruktúra web stránky?
Štruktúra web stránky označuje to, ako sú jednotlivé web stránky na vašom webe zorganizované a poprepájané. Jedná sa o menu navigáciu ale aj prepojenie medzi vzájomne súvisiacim obsahom, ktorý vytvára širší kontext.
Prečo je dobrá štruktúra dôležitá pre SEO?
Dobrá štruktúra umožňuje vyhľadávačom:
- Lepšie pochopiť o čom je vaša web stránka a jej jednotlivé časti
- Uľahčuje indexáciu web stránok vyhľadávačmi
- Pomáha vytvoriť tematickú autoritu
Dobrá a jasná štruktúra takisto umožňuje ľuďom:
- Zistiť kde sa práve na stránke nachádzajú
- Ľahko nájsť čo potrebujú
- Previesť ľudí súvisiacim obsahom a dať im ešte väčšiu hodnotu
Ako vytvoriť dobrú štruktúru?
Ak napríklad viete, že ľudia hľadajú maľovanie interiérov, maľovanie exteriérov a maľovanie nábytku, mali by ste vytvoriť 3 stránky v rámci maľovania.
Ak ľudia hľadajú lyže do parku a lyže do prašanu, viete že by ste mali vytvoriť samostatné kategórie pre tieto druhy lyží a nie iba kategóriu lyží.
Aj keď predávate lyže a viete ako ich kategorizovať, stále nemusíte presne vedieť ako ich vyhľadávajú lyžiarski laici. Vyśkum kľúčových slov a následná kategorizácia premenená do štruktúry web stránky bude reflektovať presne to, čo ľudia hľadajú.
Štruktúra web stránky by podľa mňa mala vyzerať takto
- Domov
- Služby (iba ako dropdown menu)
- Služba jedna
- Služba dva
- Služba tri
- Eventuálne podslužba 1/3
- Eventuálne podslužba 2/3
- Produkty (iba ako dropdown menu)
- Produktová kategória jedna
- Produktová kategória dva
- Produktová kategória tri
- Produktová pod-kategória jedna
- Produktová pod-kategória dva
- Produkt jedna
- Produkt dva
- O nás
- Naša práca/projekty/referencie
- Blog
- Kontakt
Štruktúra/osnova samostatnej web stránky (nie celej domény)
Čo je osnova?
Osnova (niekedy nazývaná štruktúra) je vnútorné usporiadanie textu a obsahu web stránky. Konkrétne nadpis a jednotlivé kapitoly.
Napríklad
Predstavte si, že vaša stránka je ako khina. Kniha má nadpis, úvod, jednotlivé kapitoly a záver. Presne tak ako by mala mať vaša stránka. V digitálnom prostredí sa ako nadpisy používajú takzvané headers (hlavičky, nadpisy, značky). Existuje 6 typov, respektíve hĺbok headers. H1, H2, H3, H4, H5, H6. Okrem web stránok ich môžete vidieť aj v štandardných textových programoch ako Microsoft Word alebo Google docs.
Prečo je takáto osnova dôležitá?
Google používa headers na pochopenie toho, o čom je vaša web stránka. Headers totižto obsahujú kľúčové slová. Google číta slová a frázy v týchto headers a na ich základe vyhodnotí relevanciu vašej web stránky pre vyhľadávací dopyt.
Ako vytvoriť osnovu, ktorú bude Google milovať?
Jednoducho. Pozrite sa na to, čo už Google miluje. Zadajte do Google vaše kľúčové slovo, pozrite si top 3 výsledky a ich osnovu. Z týchto troch najlepších výsledkov a ich osnov vytvorte super osnovu. Použite v nej každý header zo všetkých troch stránok.
Poznámka. Nemusíte sa striktne držať toho čo Google hodnotí. Ak viete, že viete vytvoriť iný, ale stále relevantný obsah, choďte do toho. Google má rád originalitu.
Formát obsahu
Čo je obsahový formát?
Obsahový formát je typ obsahu. Aký je formát obsahu na vašej web stránke? Text? Obrázky? Video? Grafika? Alebo kombinácia všetkého?
Prečo výber obsahového formátu dôležitý?
Jeden typ formátu dokáže lepšie odpovedať na vyhľadávací dopyt ako iný formát. Na vysvetlenie komplexných dát je vhodný text. Na vyhľadávací dopyt “Ako si uviazať kravatu?” môže byť vhodná infografika. Na dopyt “Ako vyzerá Jupiter?” bude najlepšia fotka Jupitera. A na dopyt “Ako beží slon?” bude asi najvhodnejšie video bežiaceho slona.
Aký formát použiť?
Google vám to prezdradí. Tak ako v predchádzajúcej časti, aj tu sa môžete pozrieť na konkurenciu. Vygooglite si svoje kľúčové slovo, pozrite si výsledok, alebo 3 najlepšie výsledky a zistite aký obsahový formát má výsledok.
Poznámka. Nebojte sa použiť viac obsahových formátov naraz. Každý dodá extra kontext vášmu výsledku.
Obsah
Tvorba obsahu
V tejto fáze by ste mali poznať tému vášho obsahu. Mali by ste poznať relevantné kľúčové slová. Hlavné kľúčové slová ale aj tie súvisiace. Mali by ste vedieť vhodný obsahový formát pre váš konkrétny text. Mali by ste mať vytvorenú osnovu, respektíve štruktúru textu.
Ak máte všetky tieto informácie, stačí vám vyplniť každý header tag vhodným textom. Postupujte od úvodu a ku každému header tagu pridajte hodnotné, kvalitné, originálne a relevantné informácie.
Úvod
Čo je úvod obsahu?
Úvod je prvý paragraf pred hlavným obsahom
Prečo je úvod dôležitý?
Úvod je po nadpise prvá vec, ktorú si vaši návštevníci prečítajú. Mal by ich motivovať aby v čítaní pokračovali.
Čo napísať do úvodu?
Buďte stručný, priamy a jasný. Nezdržujte čitateľa. Začnite vyslovením problému, ktorý váš obsah/web stránka rieši, potvrďte že tento obsah má riešenie problému. Konkrétne uveďte, o čom budete hovoriť vo vašom obsahu.
Záver a CTA
Čo je záver blog postu?
Záver blog postu je posledný paragraf a zhrnutie, ktoré uzatvára váš príspevok.
Prečo je dobrý záver blog postu dôležitý?
Záver zanecháva v čitateľoch pocit dokončenia. Pocit, že nič viac sa už priamo o tejto téme nemôžu dozvedieť.
Čo dať do záveru?
Záverečná časť môže byť zhrnutie tých najdôležitejších informácií. Záver môže byť silná výzva na akciu. Čo chcete aby ľudia spravili keď dočítajú váš blog? Prešli na súvisiaci text? Zapísali sa do newslettra? Kúpili si kurz.
Obsah a vizuálne formátovanie
Čo je vizuálne formátovanie?
Vizuálne formátovanie definuje to, ako bude obsah a text vyzerať. Váš text by nemal iba veľká stena textu.
Prečo je vizuálne formátovanie dôležité?
Veľká stena textu je nielen ťažko čitateľná, môže dokonca ľudí kompletne odradiť od čítania. Je extrémne dôležité aby ste svoj text formátovali tak, aby sa v ňom ľudia ľahko orientovali, našli čo chceli a aby bol ľahko čitateľný.
Ako vytvoriť vizuálne príťažlivý obsah?
- Používajte nadpisy a podnadpisy adekvátnych veľkostí. Tie rozdelia text na menšie časti a umožnia ľudom rýchlo nájsť to čo chcú.
- Používajte odrážky. Nebojte sa ich používať extenzívne. Ľahšie sa čítajú a takisto rozdelia text na menšie časti.
- Každé tri až päť riadkov vytvorte nový odstavec. Ľudia nemajú radi veľké steny textu.
- Používajte obrázky. Rozdelia text na menšie časti, dodajú extra kontext textu a pôsobia príjemným dojmom, ktorý oživý váš obsah
- Používajte grafiku. Grafika a podobný efekt ako obrázky.
- Používajte infografiku. Rozdelí text, pridá mu kontext a je vizuálne veľmi príjemná.
- Používajte video. Dôvodov je veľa.
- Rozdeľte text rôznymi elementami ako sú citácie, farebné bloky alebo výzvy na akciu. Všetko čo nejak príjemne oživí text a rozšíri jeho kontext je plus.
Užívateľská skúsenosť
Čo je užívateľská skúsenosť?
Používateľská skúsenosť (user experience – UX) je celkový dojem a spokojnosť užívateľa s webovou stránkou. Zahŕňa niekoľko aspektov:
- Použiteľnosť – Jednoduchosť navigácie, flow stránky, viditeľnosť prvkov.
- Prístupnosť – Možnosť prístupu pre všetkých používateľov bez obmedzení.
- Užitočnosť – Relevantný a hodnotný obsah pre používateľov.
- Používateľské rozhranie – Vizuálny dizajn, typografia, farby a konzistentnosť.
- Interakcia – Kvalita interakcie s rozhraním a spätná väzba.
- Výkon – Rýchlosť načítania a funkčnosť stránky.
- Dôveryhodnosť – Budovanie dôvery používateľov v značku.
- Emócie – Schopnosť vzbudiť pozitívnu odozvu a príjemný pocit.
- Celkový zážitok – Súlad medzi očakávaniami používateľa a realitou.
Prečo je užívateľská skúsenosť dôležitá?
Zlá skúsenosť ľudí s web stránkou sa prejaví hlavne v tom, že ju ľudia opustia. Ak sa to stane veľakrát, bude to signál pre Google, že stránka je nejakým spôsobom zlá alebo irelevantná a zníži jej pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania.
On page SEO a kľúčové slová na stránke
On page SEO zahŕňa viac vecí ako vkladanie kľúčových slov na kľúčové miesta. Ja sa však na tomto miesta zamerám iba na to.
Čo je on page SEO?
On-page SEO je optimalizácia SEO faktorov na stránke. Web stránka obsahuje mnoho informácii, dát a metadát, na základe ktorých, Google určuje jej relevantnosť pre vyhľadávací dopyt (kľúčové slová, ktoré užívateľ zadal do Google) a aj jej pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania.
Prečo je on page SEO dôležité?
On page SEO vám pomáha pochopiť, ktoré dáta a metadáta, a hlavne ako optimalizovať, aby Google vyhodnotil, že vaša web stránka je relevantná pre vyhľadávací dopyt a umiestnil ju na najvyššiu možnú pozíciu.
Ako vnímať on page SEO
Predstavte si knihu. Ak sú v nej niekde uprostred slová ako umenie, matematika alebo lyžovanie, viete o čom táto kniha je? Neviete. Ak je však slovo umenie v nadpise, na 99,999 % je táto kniha o umení.
Podobne fungujú aj vyhľadávače. Na web stránke sú určité miesta, ktorým prikladajú vyhľadávače väčší význam pri snahe o pochopení web stránky.
Tieto miesta sú:
- Title tag (názov stránky)
- URL adresa
- H1 tag (hlavný nadpis)
- Ostatné H tagy (podnadpisy)
- Alt text obrázku
- Názov súboru obrázku
- Kotviaci text
- Meta popis
- Obsah
Aké tieto on page miesta optimalizovať?
Každé miesto má svoj špecifický význam a teda aj systém ako ho optimalizovať. Pre každý on page element sme pripravili samostatný článok.
Kliknite a dozviete sa ako optimalizovať title tag.
Tu sa dozviete ako optimalizovať URL adresu.
Ako optimalizovat header tagy si prečítajte tu.
Optimalizáciu alt textu a názvu súboru obrázku sme pokryli v článku o optimalizácii obrázkov.
Kotviaci text a jeho optimalizácia je tu.
Ako optimalizovať meta popis máme tu.
V obsahovom SEO sa venujeme tvorbe SEO obsahu.
Off page SEO a faktory mimo stránky
Čo je off page SEO?
Veľa ľudí chápe off page SEO iba ako budovanie odkazov. Off page SEO sú však všetky aktivity mimo vašej web stránky, ktoré pomáhajú zlepšiť jej pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania. Okrem spätných odkazov z iných relevantných a autoritatívnych web stránok sú to napríklad relevantné zmienky o vašej značke a web stránke na internete, zdieľanie vášho obsahu na sociálnych sieťach a naprieč internetom alebo signály o reputácií vašej značky.
Aká je logika off page SEO?
Google je pre ľudí. A ľudia rozhodujú, čo je pre nich dobré, kvalitné a relevantné. Google týchto ľudí počúva a na základe toho, ako interagujú s vašou web stránkou a značkou. Máte na web stránke kvalitné informácie, ktoré ľudia využívajú pri tvorbe svojho obsahu a referujú pritom tieto dáta tým, že na ňu odkazujú linkom? Páči sa im váš obsah tak, že ho zdieľajú na sociálnych sieťach? Sú vaše služby a produkty také dobré, že vám ľudia nechávajú recenzie na rôznych web stránkach a agregátoch ako Yelp alebo Facebook? Spomínajú ľudia meno vašej značky a firmy v konverzáciach na internete?
Toto všetko sú signály, ktoré Google vníma ako znak toho, že vaša firma a značka je relevantná a obľúbená.
Spätné odkazy
Čo sú spätné odkazy?
Spätné odkazy sú odkazy z inej externej web stránky na vaśu web stránku
Prečo sú spätné odkazy dôležité pre SEO vášho webu?
Spätné odkazy sú jeden z najsilnejších, nielen off page SEO, ale celkovo SEO, faktorov, ktoré zlepšujú hodnotenie vašej web stránky. Pozor. Nie je link ako link. Spätné linky by mali byť z reálnych stránok s vyššou autoritou, ktorých téma súvisí s témou vašej web stránky. Vyhľadávače považujú tieto odkazy za znak dôvery. Každý ďalší odkaz na túto stránku túto dôveru vyhľadávačov iba zvýši.
Je to podobné ako keby ste písali knihu a ako zdroj použili dáta a informácie z inej knihy. Táto kniha sa v očiach vašich čitateľov stane istou autoritou a dôveryhodným zdrojom keďže ste z nej čerapli.
Dofollow versus nofollow odkazy
Dofollow odkazy prenášajú autoritu stránky na danú web stránku. Nofollow odkazy tak nerobia. Znamená to, že by ste sa nemali snažiť získať nofollow odkazy? Nofollow síce neprenášajú autoritu, sú však stále silným sociálnym signálom pre Google. Nemusíte teda dávať nofollow linkom prioritu v tvorbe, avšak nemusíte ich ani kompletne zatracovať.
Aké odkazy by ste sa mali snažiť získať?
Rôzne zdroje
Mali by ste snažiť získať odkazy z rôznych zdrojov tak aby váš profil spätných odkazov rôznorodý a vyzeral prirodzene. 50 odkazov z rôznych kvalitných stránok bude lepší signál ako 200 odkazov z tej istej stránky. Takéto neprirodzené odkazy môže Google dokonca vyhodnotiť ako snahu o manipuláciu a penalizovať vaše stránku.
Autoritatívne zdroje
Mali by ste snažiť získať odkazy zo stránok, ktoré už Google považuje za autoritatívne. Ako to zistíte? Môžu to byť stránky oficiálnych inštitúcii, renomovaných médií, populárnyh blogov a podobne. Najlepšie to zistíte vo väčšine SEO nástrojov. Aj keď ich metriky autority nemusia byť vždy úplne presné, viete z nich zistiť, ktoré stránky sú autoritatívne a ktoré nie.
Ahrefs napríklad používa hodnotenie domain rating a URL rating. Čím vyššie, tým lepšie.
Pozícia odkazu
Existujú určité hypotézy, ktoré hovoria, že odkaz z hornej časti stránky je lepší ako odkaz v závere blogu. Taktiež sa teoretizuje, že prvý odkaz na stránke má najväčšiu silu. Snažte sa teda umiestňovať linky čo najvyššie (tak aby to bolo prirodzené) a linkujte ako prvé na to, čo je pre vás najdôležitejšie.
Relevantné odkazy a zdroje
Odkaz, ktorý bude smerovať na vašu stránku by mal byť vždy z relevantnej a súvisiacej stránky. Ak predávate lyže, odkaz zo stránky, ktorá sa venuje výchove psov nebude mať pre vás veľkú hodnotu.
Kvantita odkazov
Tu je to asi jasné. Ak budú mať dve, presne také isté stránky, odkazy z tých istých stránok, avšak jedna bude mať viac, bude mať aj lepšie hodnotenie.
Aký by mal byť kotviaci text spätného odkazu?
Kotviaci text je text, ktorý slúži ako odkaz. Na stránky sa už neumiestňujú celé URL adresy ale iba text, v ktorom je URL odkaz skrytý, respektíve ukotvený. Čo by teda malo byť v tom texte? Pre toto nie sú žiadne konkrétne pravidlá okrem jedného. Kotviaci text by mal byť prirodzený. Dosť záleží aj na tom, koľko linkom na vás bude z jednej stránky smerovať. Ak iba jeden, pokojne môže byť kotviaci text kľúčové slovo. Budú dva? Aj dva linky znesú presné znenie kľúčového slova. Tretí link by už ale mala byť nejaká variácia, prípadne pridané extra slovo. Ďalší odkaz môže byť v štýle “kliknite sem”.
Ako získať spätné odkazy?
Kupovanie odkazov
Bohužial, získanie spätných odkazov, je dnes hlavne otázka peňazí. Majitelia autoritatívnych webov vedia, že odkazy sú lukratívny artikel a neboja sa ich predávať. Google síce považuje kupovanie odkazov za ćiernu SEO praktiku, nemá však dostatočné páky na to aby vždy zistil, ktoré odkazy sú kúpené a ktoré nie. Aj keď si odkazy kupujete, robte to spôsobom, ktorý vyzerá prirodzene.
Tvorba kvalitného obsahu
Vytvorte tak kvalitný a hodnotný obsah, že ho ľudia budú chcieť referencovať sami od seba. Tvorba dobrého obsahu je ten najlepší spôsob budovania odkazov pretože je prirodzená, je zdarma a z najväčšou pravdepodobnosťou vám prinesie desiatky a možno aj stovky spätných odkazov. Ak si jedne človek myslí, že váš obsah je hodný nasledovania, pravdepodobne si to budú myslieť aj iný ľudia vo vašom biznis segmente.
Hosťovské blogovanie
Iný spôsob ako získať dobrý link je kontaktovať majiteľa web stránky odkial chcete ťahať link a ponúknuť mu vytvorenie obsahu na tému, ktorá by pritiahla ľudí na jeho stránku. Do tohoto obsahu vložíte linky na vašu stránku,
Iná metóda je takzvaná skyscraper technika.
- Nájdite kľúčové stránky vašej konkurencie, ktoré majú veľa backlinkov.
- Analyzujte obsah týchto stránok a zistite, prečo sú populárne a získavajú odkazy.
- Vytvorte ešte kvalitnejší a rozsiahlejší „skyscraper“ obsah na podobné alebo rovnaké témy.
- Dajte váš nový obsah do pozornosti webmajstrom stránok, ktoré odkazujú na konkurenciu.
- Presvedčte ich, aby radšej odkazovali na vás, pretože poskytujete ešte detailnejšie a hodnotnejšie informácie.
- Získajte tak prevažnú väčšinu odkazov z týchto stránok na váš nový obsah.
- Priebežne tento proces opakujte a „prestavujte“ konkurenčné odkazy na odkazy na váš web.
Sociálne signály na sieťach
Sociálne siete sú v modernom marketingu nutnosť. Okrem iného by ste ich mali využívať aj podporu vašej web stránky. Mám na mysli zdieľanie vášho obsahu na sieťach a snahu aby tento obsah zdielali a interagovali s ním aj iné profily. Medzi sociálne signály patria napríklad zdieľanie obsahu na Instagrame, YouTube, Pintereste, X a iných. Pozitívne interakcie ako sú komentáre, lajky a uloženia vášho obsahu. Zmienky o vašej značke. Snažte sa vyvolať konverzácie o vašej značke alebo produkte. Nárast počtu sledovateľov vašich firemných profilov a iné.
Recenzie na internetových portáloch
Recenzie na nezávislých portáloch ako Google Business Profile, Foursquare, Yelp, Facebook alebo Tripadvisor signalizujú dôveryhodnosť a kvalitu služieb alebo produktov. Väčší počet kvalitných recenzií môže zlepšiť pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania lokálnych firiem v mape. Recenzie obsahujú relevantné kľúčové slová a backlinky na web, čím zlepšujú SEO.
Tradičné PR
Články a zmienky v masovokomunikačných médiách zvyšujú povedomie a kredibilitu o značke a web stránke. Tlačové správy obsahujú linky na web, čo pomáha získavať kvalitné backlinky. Rozhovory v médiách tiež môžu obsahovať odkazy alebo zmienky webu. PR články sa často zdieľajú na sociálnych sieťach, čím rastú sociálne signály. Zmienky v lokálnych médiách pomáhajú SEO lokálnych firiem. PR eventy ako konferencie, semináre, sú podporou online marketingu. Sponzoring relevantných udalostí zvyšuje povedomie medzi cieľovou skupinou.
Infografika
Infografika je krásna, poskytuje širší kontext obsahu a dodáva textu príjemný charakter. Ľudia ju majú radi a veľmi radi na ňu budú aj linkovať.
Technické SEO
Čo je technické SEO?
Technické SEO je príprava a udržanie web stránky v takom stave:
- Aby ju mohli vyhľadávače ako Google bez problémov nájsť (crawl) a zaradiť do svojho katalógu (indexu) a zobraziť vo výsledkoch vyhľadávania.
- Aby bola pre ľudí bezpečná, rýchla, zobrazovala sa v poriadku na mobile a aby na nej ľudia mali dobrú skúsenosť.
Technické SEO súvisi s technickými “vecami” v pozadí web stránky, ktoré zabezpečujú aby bola zdravá pre vyhľadávače a ľudí. Ak pripravíte dobrú technickú pôdu pre Google, on vás za to odmení bezproblémovým indexovaním web stránky.
Prečo je technické SEO dôležité?
Zlé technické SEO môže spôsobiť že:
- Web stránka nebude indexovaná a nezobrazí sa vo výsledkoch vyhľadávania
- Google vyhodnotí, že web stránka bude na ľudí pôsobiť negatívne (zlé user experience) a zníźi jej hodnotenie (aj keď bude mať kvalitný a relevantný obsah)
- Ľudia z nej budú odchádzať pretože bude pomalá, zlá na mobile, nebude mať bezpečnostný protokol.
Google chce ľuďom dávať nielen dobré a relevantné výsledky ale chce ich poskytovať spôsobom, ktorý je pre ľudí dobrý.
Čo je dôležité pri technickom SEO?
Nájdenie a indexovanie web stránky (crawling a indexing)
Musíte zabezpečiť aby Google vašu web stránku našiel, mohol v pohode prečítať a zaradiť do indexu. Až potom sa vaša web stránka zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania.
Ako na technické SEO?
Ako prvé by ste mali pridať svoju stránku do Google Search Console. Google Search Console je bezplatný nástroj od Googlu, ktorý poskytuje webmasterom dôležité informácie pre optimalizáciu ich web stránok. Hlavné funkcie zahŕňajú:
- Indexovanie stránok – zobrazuje, ktoré stránky Google indexuje a ktoré nie.
- Chyby pri indexovaní – identifikuje technické chyby ako napr. 404 chyby, preťažené URL, chýbajúce nadpisy.
- Analýza vyhľadávania – poskytuje štatistiky vyhľadávaní kľúčových slov, CTR, pozície vo vyhľadávaní.
- Optimalizácia mobilnej verzie – kontroluje mobilnú verziu stránok.
- Sitemaps – nástroj na odovzdanie sitemapy Google.
Tento nástroj rozhodne nie je všetko čo pre technické SEO potrebujete. Ak však máte relatívne malú stránku, dá vám dostatok informácií o jej technickom stave a o konkrétnych chybách, ktoré by ste mali opraviť.
Rýchlosť
Rýchlosť zjednodušene označuje to, ako dlho trvá kým sa vám web stránka načíta a zobrazí na obrazovke tak, aby ste s ňou mohli pracovať.
Rýchlosť je dôležitá z dvoch dôvodov.
Užívateľská skúsenosť
Rýchlosť má priamy vplyv na to, ako ľudia s web stránkou interagujú. Je štatisticky preukázané, že ľudia pomalé stránky opustia.
Tento prieskum spoločnosti Statista z roku 2023 ukazuje, že čím dlhšie sa stránka načítava, tým viac ľudí je jednoducho opustí. A to má priamy vplyv na vaše zisky.
Ak máte stále pochybnosti o dôležitosti rýchlosti web stránky, tu sú ďalšie štatistiky od spoločnosti WebsiteBuilderExpert
- 1 zo 4 návštevníkov opustí stránku, ktorej načítanie trvá dlhšie ako 4 sekundy
- Každé 1 sekundové oneskorenie znižuje spokojnosť užívateľov o 16 %
- 64 % užívateľov nespokojných s pomalou stránkou ju už nenavštívi
- Sedemdesiat percent spotrebiteľov uvádza, že rýchlosť stránky ovplyvňuje ich nákupné rozhodnutia na e-shopoch
- Každá ďalšia sekunda času načítania znižuje mieru konverzie v priemere o 4,42 % (v prvých piatich sekundách).
Negatívna užívateľská skúsenosť vám prinesie menšie zisky. Opustenie web stránky má však priamy a negatívny vplyv na SEO.
Google aktualizácia rýchlosti
Google si negatíva spojené s pomalosťou web stránkou uvedomuje a pomalé stránky takisto vníma ako zhoršenie užívateľskej skúsenosti.
V roku 2018 preto oznámil aktualizáciu algoritmu zameranú na rýchlosť. Začal tak teda priamo penalizovať web stránky.
Poznámka
Dajte si pozor hlavne na rýchlosť na mobilných zariadeniach. Google sa pri rýchlosti orientuje mobilnou verziou web stránky, nie tou počítačovov.
Ale, v roku 2023 Google vyradil rýchlosť stránky ako priamy hodnotiaci faktor a zaradil ju ako súčasť komplexnejšieho hodnotenia užívateľskej skúsenosti. Sila vplyvu rýchlosti web stránky teda nie je celkom jasná a skôr sa odvíja od iných faktorov hodnotenia.
Má vaša stránka kvalitný, hodnotný a originálny obsah, ktorý pritiahol množstvo spätných odkazov? Ak by bola aj pomalšia ako jej náprotivky, pravdepodobne to nebude mať negatívny vplyv na jej hodnotenie.
Web Hosting ako základ rýchlej web stránky
Základom dobrej rýchlosti web stránky je kvalitný a rýchly hosting. Ja som si nedávno preniesol všetky moje web stránky na HostCreators. Ich PROFI Hosting +LiteSpeed +Redis Cache zrýchlia vaše stránky na nepoznanie.
Google Search Console, PageSpeed Insights a kontrola a oprava rýchlosti web stránky
Rýchlosť stránky môžete skontrolovať pomocou služby Google PageSpeed Insights. Tá vám okrem rýchlosti ukáže aj hodnotenie prístupnosti alebo Core Web Vitals faktory. Nielen ich stav ale aj konkrétne veci, ktoré by ste mali zlepšiť.
Zjednodušenie dizajnu, skrátenie času odozvy servera a umožnenie kompresie sú tie najzákladnejšie veci na zvýšenie rýchlosti vašej stránky. Aj malé zmeny dokážu častokrát zrýchliť vašu web stránku na nepoznanie. Venujte teda týmto odporúčaniam pozornosť.
Bezpečnosť
Bezpečnosť web stránky znamená, že stránka beží na HTTPS protokole. Ten je dôležitý pri každom type stránky. Extrémne dôležitý je však pri stránkach kde vkladáte voje osobné údaje ako eshopy, štátne úrady alebo banky.
Google od roku 2018 vyžaduje aby vaša web stránka fungovala so SSL certifikátom. Moderné vyhľadávače vás navyše upozornia ak web stránka nemá zabezpčenie a vytvoria vám bariéry ak chcete na stránku pokračovať. Aj na takúto stránku sa síce môžete dostať, väčšinu ľudí to však odradí a na vašu stránku pokračovať nebudú.
Bezpečnosť je teda priamy ale aj nepriamy SEO faktor.
Ako zabezpečiť svoju web stránku?
Každý hosting dnes už ponúka bezplatný Let’s Encrypt certifikát. Vo väčšine prípadoch ho ani nemusíte nastavovať. Váš web hosting ho implementuje automaticky.
Čo ďalej
Čo ďalej? To záleží hlavne na tom, kde ste teraz.
- Budujete si web stránku? Začnite s vytvorením správnej štruktúry.
- Robili ste už nejaké SEO? Spravte si technický SEO audit a on page SEO audit.
- Chcete začať tvoriť SEO obsah? Prečítajte si náš blog o tom, ako písať SEO obsah.
Nie ste si istý? Napíšte nám a my sa pozrieme na váš status, proces a navrhneme vám riešenie.
Záver
Ďakujeme, že ste náš článok dočítali až do konca. SEO nie je ani zdaľeka také komplikované, ako sa na prvý pohľad zdá. Veríme, že toto naše nekonvenčné rozdelenie SEO na jednotlivé obsahové kapitoly je lepšie stráviteľné ako tradičné on page, off page a technické SEO.
Ak by ste potrebovali pomôcť s SEO stratégiou pre svoj biznis, neváhajte nás vo VanCity.Media kontaktovať.