Technický SEO audit: Úvod
Technický SEO audit vám pomôže odhaliť technické problémy, kvôli ktorým sa vaša web stránka umiestňuje v Google výsledkoch vyhľadávania horšie ako vaša konkurencia. Alebo sa neumiestňuje vôbec.
Môj článok vás prevedie všetkými technickými aspektmi SEO, ktoré by ste mali skontrolovať aby ste svojej web stránke zabezpečili optimálne a bezproblémové fungovanie vo výsledkoch vyhľadávania.
Práve k tomuto vám pomôže technický SEO audit. Tak čítajte ďalej!
Čo je technické SEO?
Technické SEO sa sústreďuje na optimalizáciu technických a zdravotných aspektov web stránok, ktoré jej pomáhajú zlepšiť hodnotenie vo výsledkoch vyhľadávania.
Technické SEO rieši požiadavky vyhľadávačov (Google), ale aj užívateľskú skúsenosť ľudí. Napríklad taká rýchlosť načítania web stránky je pre faktor hodnotenia pre Google, ale má vplyv aj na to ako ľudia pracujú s vašou web stránkou.
Jedná sa napríklad o zlepšenie prehľadávania, indexovania, rýchlosti načítania, zabezpečenia a mnoho iných.
Technické SEO je súčasť štandardnej SEO optimalizácie. Ostatné SEO segmenty sú výskum kľúčových slov, obsahové SEO, on page SEO a off page SEO.
Prečo je technické SEO dôležité?
Technický SEO audit je proces, ktorý kontroluje rôzne technické časti web stránky, ktoré priamo súvisia s faktormi hodnotenia pre vyhľadávače ako Google, alebo Bing.
Technické SEO zabezpečuje to, že vaša stránka bude perfektne vyladená pre Google, ale aj pre vašich návštevníkov.
Ak vaša web stránka nebude spĺňať technické SEO štandardy, Google ju umiestni nižšie vo výsledkoch vyhľadávania, alebo ju rovno vyradí zo svojho indexu. Web stránka sa tak nebude vôbec zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania.
Zlé technické SEO môže takisto spôsobiť zlú používateľskú skúsenosť pre vašich web návštevníkov. Či už sa jedná o pomalú web stránku, nefungujúce interné prepojenia, alebo zlá optimalizácia pre mobilné SEO. Všetky tieto faktory vám stratia, serióznosť, dôveru, reputáciu, návštevníkov a aj klientov.
Je preto nesmierne dôležité zabezpečiť dobré technické fungovanie vášho webu. A to sa začína technických SEO auditom.
Čo je technický SEO audit?
Technický SEO audit je proces, ktorý kontroluje všetky technické SEO časti webu tak aby spĺňali technické SEO štandardy.
Technický audit by mal takisto určiť priority a navrhnúť riešenia problémov.
Prečo je technický SEO audit dôležitý?
Ak chcete aby bola vaša web stránka na prvom mieste na Google, musí byt v skvelom technickom stave. Technický SEO audit vám pomôže odhaliť všetky technické problémy vašej web stránky.
Technický SEO audit je skvelým spôsobom, ako vytvoriť akčný plán na prekonanie vašich konkurentov, identifikovať príležitosti na vašom webe, nájsť a opraviť výstupné body a vytvoriť lepšie skúsenosti zákazníkov.
Pochopenie problémov zistených v rámci technického auditu vám umožní plne analyzovať stránku a prísť s komplexnou stratégiou.
Poskytne vám predstavu o tom, ako sa vaša webová stránka umiestňuje v rôznych vyhľadávačoch a čo musíte urobiť, aby ste v týchto vyhľadávačoch zlepšili svoje hodnotenie.
Bez technického SEO auditu bude pre vás oveľa ťažšie optimalizovať vašu web stránku pre SEO.
Kedy by ste mali vykonať technický audit SEO?
- Keď začnete pracovať na novej web stránke a jej SEO stratégii
- Keď zdedíte web stránku po predchádzajúcom SEO špecialistovi
- Ak publikujete často nový obsah
- Pri nových Google aktualizácii algoritmov
- Ak stagnujete v hodnotení
- Ak sa vyskytnú veľké skoky vo výsledkoch vyhľadávania
- V pravidelných časových intervaloch v závislosti od veľkosti vašej web stránky
Ako spraviť technický SEO audit
Prehľadjte svoju webovú stránku
Každý technický SEO audit musí začať indexovým prehľadávaním vášho webu. Na to môžete použiť nástroje ako Semrush, Spyfu, Ahrefs alebo DeepCrawl.
Tento report vám vyhodí hĺbkovú správu o veľa technických veciach a dá vám základ kde by ste mali pokračovať vo svojom skúmaní.
Prístup k službe Google Search Console
Služba Google Search Console je nástrojom na kontrolu SEO stavu vášho webu a je k dispozícii bezplatne každému, kto vlastní webovú stránku. Súčasťou technického SEO auditu by malo byť zabezpečenie správneho prístupu k tejto službe.
V službe Search Console nájdite vlastníctvo účtu pre svoj web. Overte, či sa doména a protokol vášho webu nachádzajú v službe Search Console a či sa zhodujú so zverejnenou verziou webu. (napr. https://example.com nie je to isté ako https://www.example.com).
Dôležitým krokom vo vašom kompletnom SEO audite je uistenie sa, že vlastníctvo vašej stránky je dostupné a že ide o správnu verziu.
Search Console umožňuje správcom webu kontrolovať stav indexovania, optimalizovať viditeľnosť, skontrolovať chyby servera, ručné akcie a ďalšie SEO informácie vašej web stránky.
Audit prehľadávania a indexovania
Chceme sa uistiť, že Google a ďalšie vyhľadávacie nástroje dokážu správne indexovo prehľadávať a indexovať vaše webové stránky. Byť prehľadávateľná a indexovateľná je tá najzákladnejšia vec, ktorú musí vaša web stránka splniť. Ak tieto faktory nie sú splnené, vaša web stránka sa nezobrazí vo výsledkoch vyhľadávania a všetko ostatné SEO je zbytočné.
Zabezpečenie toho, že vyhľadávacie roboty môžu prehľadávať vašu webovú stránku a zhromažďovať z nej údaje, znamená, že vyhľadávacie nástroje ju dokážu presne umiestniť v SERP (výsledkoch).
Ako to zabezpečiť?
Google Search Console
Ak chcete zistiť, aké stránky na vašom webe sa dostali do indexu vyhľadávania, pozrite si prehľad pokrytia v službe Google Search Console. Prehľad zobrazuje, koľko vašich stránok je momentálne indexovaných, koľko je vylúčených a aké sú niektoré problémy s indexovaním na vašom webe.
Chyby indexovania sa vyskytujú, keď požiadate Google o indexovanie stránky, ale stránka je zablokovaná. Stránka bola napríklad pridaná do mapy webu, ale je označená značkou noindex alebo je zablokovaná súborom robots.txt.
Ďalším typom problémov s indexovaním je, keď je stránka indexovaná, ale Google si nie je istý, či mala byť indexovaná. V Google Search Console sú tieto stránky zvyčajne označené ako platné s upozorneniami.
Audit indexácie
Indexovanie znamená, že Google zaradil vašu web stránku do svojho indexu a môže ju zobraziť ako výsledok vyhľadávania. Ak chcete, aby sa vaše stránky zobrazovali kdekoľvek na Googli, je nevyhnutné zabezpečiť, aby boli indexované.
Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať, ako je váš web indexovaný, je prejsť do služby Google Search Console a skontrolovať report Stránky. Tu môžete presne vidieť, ktoré stránky sú indexované, ktoré stránky majú upozornenia, ako aj ktoré a prečo sú vylúčené. Zároveň môžte v Google Search Console požiadať o ich indexovanie.
Ďalším dobrým spôsobom, ako skontrolovať indexovateľnosť vašich webových stránok, je nástroj Screaming Frog. V závislosti od veľkosti vášho webu môžete použiť bezplatnú verziu, ktorá má limit indexového prehľadávania. Pre veľké web stránky je tu samozrejme aj platená verzia.
Nakoniec najjednoduchším spôsobom, ako skontrolovať, koľko vašich stránok je indexovaných, je použiť parameter vyhľadávania site:domain. Do vyhľadávacieho panela zadajte site:vaša doména a stlačte Enter. Výsledky vyhľadávania vám ukážu každú stránku na vašom webe, ktorá bola Google indexoval.
Upozorňujeme, že stránky sa zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania iba vtedy, ak sú indexované bez problémov.
Audit súboru robots.txt
Súbor robots.txt je súbor, ktorý obsahuje inštrukcie pre Google botov, ktorí majú na starosti prehľadávanie webu (a vašej stránky). Súbor im hovorí, ktoré stránky majú a nemajú prehľadávať a indexovať. Súbor sa nachádza na https://domain.com/robots.txt
Ak máte problém s indexovaním vašich stránok, pozrite sa do tohto súboru, či tam nie sú vaše web stránky zapísané ako disallow.
Audit XML mapy stránok
Mapa stránok je technický SEO súbor, ktorý obsahuje zoznam všetkých stránok, videí a iných zdrojov na vašom webe, ako aj vzťahy medzi nimi. Tento súbor informuje vyhľadávače, ako efektívnejšie prehľadávať vaše stránky, a zohráva kľúčovú úlohu v dostupnosti vašich webových stránok. Mapa sa nachádza na https://domain.com/sitemap.xml
Hlavnou pointov XML mapy stránok je zabezpečiť, aby Google videl, našiel a zaindexoval stránky, ktoré chcete. Vaša XML mapa by nemala obsahovať presmerovania a URL adresy URL, ktoré môžu blokovať indexovanie.
Skontrolujte prehľad Sitemap v Google Search Console a zistite, či bol súbor Sitemap odoslaný, kedy bol naposledy prečítaný a aký je stav odoslania alebo indexového prehľadávania. Vaším cieľom je, aby prehľad Sitemap zobrazoval stav „Úspešné“. Dva ďalšie potenciálne výsledky, „Má chyby“ a „Nedá sa načítať“, naznačujú problém.
Web potrebuje súbor Sitemap, keď:
- Web je príliš veľký.
- Existuje veľa izolovaných neprepojených stránok.
- V štruktúre lokality je skrytých príliš veľa stránok.
- Stránka je nová a má príliš málo spätných odkazov.
- Na stránke je veľa multimediálneho obsahu (obrázky, video) alebo správ.
XML mapa stránok by mala
- Vaša mapa lokality by mala byť správne naformátovaná v dokumente XML.
- Mala by sa riadiť protokolom XML sitemap.
- Zahrňte iba kanonické verzie adries URL.
- Nezahŕňajte adresy URL „noindex“.
- Zahrnúť všetky nové stránky, keď ich aktualizujete alebo vytvoríte.
- Byť pomerne stručná, teda mať do 50 000 URL adries.
- By mala byť aktuálna
XML mapu stránok vám vytvorí, ktorýkoľvek SEO plugin. Nahrajte ju do Google Search Console hneď ako publikujete nový SEO obsah na vašom webe.
Audit rozpočtu na indexové prehľadávanie
Google má limitované možnosti pri prehľadávaní internetu. Každá web stránka teda dostane svoj rozpočet, ktorý určuje ako často ju bude Google prehľadávať. Rozpočet na prehľadávanie ovplyvňuje napríklad počet zdrojov na vašom webe, ako aj to, aké cenné sú podľa Google vaše indexovateľné stránky.
Nové stránky nemusia byť prehľadávané tak často, ak vôbec. Ak máte veľký počet nízko kvalitných stránok, Google bude mať pre vás iba nízky rozpočet a bude mu trvať oveľa dlhšie kým sa opätovne vráti na váš web.
Používanie prehľadu štatistiky indexového prehľadávania v službe Google Search Console vám môže poskytnúť prehľad o tom, ako je váš web indexovo prehľadávaný, a o akýchkoľvek problémoch, ktoré mohol Googlebot nahlásiť.
Ako môžete čo najlepšie využiť svoj rozpočet na prehľadávanie pre Google Search Console?
Odstránte duplicitný obsah. Duplicitné stránky môžu ľahko premrhať váš rozpočet na prehľadávanie.
Obmedziť indexáciu. Existujú stránky, ako sú zásady ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky, ktoré nemusia byť uvedené vo výsledkoch.
Zadajte parametre URL adresy. Služba Google Analytics môže skončiť indexovým prehľadávaním tej istej stránky dvakrát, s parametrami adresy URL a bez nich, ako keby išlo o dve stránky.
Opravte presmerovania. Každé jedno presmerovanie je plytvanie rozpočtom na prehľadávanie. Množstvo 301, albo 302 presmerovaní môže motivovať Google boty k ignorovaniu vášho webu.
Indexujte znova
Po odstránení problémov s indexovaním požiadajte Google o opätovné indexovanie vašej webovej stránky. To zabezpečí, že zmeny, ktoré ste vykonali, budú zohľadnené s okamžitou platnosťou. Tento úkon spravíte v Google Search Console.
Audit štruktúry web stránky
Štruktúra web stránky znamená to, ako je web stránka organizovaná. Dobrá štruktúra webu umožňuje Googlu aj ľuďom pochopiť, kde sa práve na webe nachádzajú a nájsť to čo chcú. Dobrá štruktúra logicky zoskupuje obsah a umožňuje ho nájsť s čo najmenším počtom kliknutí. Dobrá štruktúra takisto umožňuje ľahké rozširovanie web stránky.
Znakom dobrej štruktúry je
- Keď stačia iba tri kliknutia na to aby ste sa dostali kam chcete
- Navigácia dáva ľuďom zmysel
- Stránky a obsah sú tematicky a logicky zoskupené
- URL štruktúra je konzistentná
- Jednotlivé stránky majú breadcrumbs
- Stránka je logicky prepojená internými linkami
- Plytká štruktúra
Audit URL štruktúry
Podobne ako architektúra web stránky, aj štruktúra URL adries by mala byť logická, konzistentná a intuitívna. Váš web návštevník by mal podľa URL vedieť v akej kategórii sa nachádza.
Audit kanonických značiek
Kanonické značky sa používajú na označenie primárnej stránky pri jej viacerých verziách. Ak máte dve duplicitné stránky (rôzne farby toho istého produktu), kanonická značka (rel=“canonical”) určí tu primárnu verziu, teda tú, ktorú má Google indexovať. V opačnom prípade môžete pomýliť Google, ktorý vám môže obe duplicitné stránky z indexu vyradiť.
Ako postupovať pri kanonických stránkach?
- Používajte iba jednu kanonickú URL adresu na jednej stránke
- Použite správny HTTPS protokol
- Venujte pozornosť tomu, či sa vaše URL adresy končia s koncovou lomkou alebo bez nej
- Zadajte, či chcete indexovať verziu s www alebo bez www
- Do kanonickej značky napíšte absolútnu URL, nie relatívnu
- Do kanonickej značky zahrňte webovú adresu, ktorá nemá žiadne presmerovania
- Označte iba legitímny duplicitný alebo takmer identický obsah
- Uistite sa, že presne duplicitné stránky alebo stránky s takmer identickým obsahom majú rovnakú kanonickú značku
Audit viac jazyčných web stránok: hreflang tag
Ak máte webovú stránku, ktorá potrebuje osloviť publikum vo viac ako jednej krajine, vaše úsilie v oblasti SEO bude zahŕňať hreflang, geografické zacielenie a ďalšie dôležité medzinárodné prvky SEO.
Značka hreflang je nevyhnutná pre stránky vo viacerých jazykoch.
Správa o audite stránok vám poskytuje skóre pre medzinárodné SEO a upozorní vás na problémy so značkami hreflang. Tieto značky môžete skontrolovať aj v službe Google Search Console pomocou prehľadu Medzinárodné zacielenie.
Značka hreflang informuje vyhľadávače, že stránka je určená pre ľudí, ktorí hovoria konkrétnym jazykom. Atribút hreflang signalizuje vyhľadávacím nástrojom, že používateľovi, ktorý dopytuje v určitom jazyku, by sa mali doručiť výsledky v tomto jazyku namiesto stránky s podobným obsahom v inom jazyku. Keď použijete túto značku, vložte ju ako odkaz do hlavičky HTML stránky.
Audit štruktúrovaných dát
Štruktúrované údaje sú sémantické označenie, ktoré umožňuje vyhľadávacím robotom lepšie porozumieť obsahu stránky. Štruktúrované dáta, známe aj ako označenie schémy, majú v SEO množstvo cenných využití. Štruktúrované dáta môžu zobraziť rôzne rozšírené výsledky alebo funkcie v SERP.
Keďže štruktúrované údaje pomáhajú Googlu lepšie porozumieť nielen vašej webovej lokalite, ale aj podrobným informáciám, ako sú napríklad autori, štruktúrované údaje môžu pomôcť obom. sémantické vyhľadávanie a zlepšovanie odbornosti, autoritatívnosti a dôveryhodnosti, alias EAT.
Použite nástroj Google Structured Data Markup Helper – tento nástroj vám rýchlo a jednoducho umožní vygenerovať kód štruktúrovaných údajov pre vašu webovú stránku. Umiestnite svoje štruktúrované údaje do sekcie <head> svojej webovej stránky.
Zkontrolujte si vašu schému v Rich Results, alebo priamo v Google Search Console na karte vylepšenia.
Audit obrázkov
Audit a následná optimalizácia obrázkov má množstvo pozitív
- Vylepšená rýchlosť načítania
- Zobrazenie v SERP sekcii obrázky
- Pútavejší používateľský zážitok
- Vylepšená dostupnosť
Preto by ste ich mali takisto pripojiť k vášmu technickému SEO auditu.
Poškodené obrázky
Absencia obrázku tam kde sa mal zobraziť pôsobí neprofesionálne a celkovo zhoršuje dôveru a užívateľskú skúsenosť.
Zistite, ktoré obrázky sa nezobrazujú na vašej stránke a nahraďte ich.
Veľkosť obrázkov
Veľké obrázky na vašom webe môžu vážne ovplyvniť rýchlosť a výkon webu. V ideálnom prípade chcete zobrazovať obrázky v najmenšej možnej veľkosti a vo vhodnom formáte, ako je WebP.
Zistite, ktoré obrázky sú väčšie ako 300kB a optimalizujte ich.
HTTPS stránka odkazuje na HTTP obrázok
HTTPS stránky, ktoré odkazujú na HTTP obrázky, spôsobujú takzvané „problémy so zmiešaným obsahom“. To znamená, že stránka sa načíta bezpečne cez HTTPS. Ale zdroj, na ktorý odkazuje, ako napríklad obrázok alebo video, má nezabezpečené pripojenie HTTP.
Zmiešaný obsah predstavuje bezpečnostný problém. Zhoršuje to aj používateľský zážitok z vášho webu.
Pozor
Overujte. To, že konkurent míňa peniaze na PPC, nemusí nevyhnutne znamenať, že vie, čo robí. Všetky kľúčové slová, ktoré nájdete pomocou PPC, sa oplatí otestovať.
Audit interných odkazov
Logická hierarchia na vašom webe môže robiť zázraky pre vaše hodnotenie vo vyhľadávaní. Správne zoskupenie tém pomocou interných linkov vytvára ľahko zrozumiteľný obsah pre ľudí aj Google. Z tohto dôvodu je potrebné auditovať interné prepojenia na vašom webe.
Vaša web stránka má tri hlavné typy interných odkazov:
- Navigačné: Často sa nachádzajú v hlavičke, päte alebo bočnom paneli
- Kontextové: Zahrnuté do obsahu stránky
- Breadcrumbs, ktoré sa však používajú menej často
Aké problémy by ste mali analyzovať?
Osirelé stránky: Na tieto stránky nesmerujú žiadne odkazy. To znamená, že sa k nim nepreklikáte. Takéto stránky nemusia byť indexované vyhľadávacími nástrojmi.
Hĺbka kliknutia: Čím ďalej je stránka od domovskej stránky, tým väčšia je jej hĺbka kliknutí a tým nižšia je jej hodnota pre vyhľadávače. Maximálna hĺbka by mala byť tri kliknutia.
Nefunkčné odkazy. Nefunkčné odkazy sú zlé hlavne pre užívateľskú skúsenosť a to ako už vieme je následne zlé aj pre Google. Opravte linky, ktoré nikam nesmerujú.
Kontext: Vychádzajú linky z relevantného kontextu. Google číta aj to čo sa nachádza okolo linku.
Anchor text: Aké kotviace texty používate?
Autorita stránok: Pochádzajú vaše linky z autoritatívnych stránok?
Audit externých odkazov
Linkovanie na externé web stránky, lepšie povedané na dôveryhodné a autoritatívne zdroje zvyšuje autoritu aj vašej vlastnej web stránky. Čo ak sa linkovaná web stránka medzičasom zmenila, alebo premiestnila? Ľudia, ktorí na ňu kliknú z vášho webu sa dostanú na 4XX chybu čím sa zníži ich dôvera a používateľská skúsenosť s vašim webom. Mnoho ľudí môže spanikáriť a kompletne opustiť web stránku.
Na čo sa teda zamerať pri audite externých odkazov?
Odkaz smeruje na nefunkčnú stránku
Kontroluje externé odkazy, ktoré vrátia akúkoľvek 4XX chybu. Ak sa tak stane, nalinkujte na nový, aktuálnejší zdroj.
Absencia externých linkov
Pravdepodobnosť, že aj váš obsah čerpá už z niečoho na internete je obrovská. Ak je tento zdroj dôveryhodný a má autoritu, linkujte na neho. Pomôže to aj vašej web stránke.
Počas auditu hľadajte web stránky, ktoré nemajú žiadne externé linky.
Audit rýchlosti a výkonu web stránky
Žiadny technický SEO audit sa teda nezaobíde bez otestovania rýchlosti vášho webu.
Rýchlosť stránky má obrovský vplyv na ľudské správanie a užívateľskú skúsenosť. Ale od roku je aj priamym hodnotiacim faktorom. Pomalé web stránky sú zlé pre ľudí aj Google.
Od mája 2021 používa Google na hodnotenie stránok metriky rýchlosti známe ako Core Web Vitals (CWV). Na posúdenie vizuálnej záťaže používa Largest Contentful Paint (LCP). Na testovanie vizuálnej stability používa Cumulative Layout Shift (CLS) a oneskorenie prvého vstupu (FID) na meranie interaktivity.
Ako analyzovať rýchlosť vašej stránky?
Otestujte svoju stránku je najnovší report od Google vám poskytuje hĺbkovú analýzu toho, aká rýchla je vaša web stránka a ako funguje pre mobilné zariadenia.
Google Search Console a Google Chrome rozšírenie vám takisto pomôže nahliadnuť do Core Web Vitals reportu. V ňom sa môžete takisto dozvedieť cenné informácie o výkone vašej web stránky. Samozrejme, že vám Google ponúkne aj aplikovateľné riešenia.
Zrýchlenie vašej stránky je komplikovaný proces preto vám tu dnes nechám iba zopár bežných rád ako vašu stránku zrýchliť.
- Optimalizácia obrázkov a iných mediálnych súborov
- Zmenšite JavaScript, HTML and CSS kód s kompresiou Gzip
- Znížte počet požiadaviek servera
- Zabezpečte efektívne ukladanie do cache pamäte
- Vyberte si správny server pre svoj hosting
- Vyčistite presmerovania
Audit bezpečnosti
Google Search Console
Malvér, klamlivé stránky, škodlivé, alebo nezvyčajné sťahovanie sú reálne bezpečnostné problémy, ktoré môžu postihnúť vašu web stránku.
Overte si, že vaša web stránka nie je v takomto ohrození. V Google Search Console choďte na bezpečnostné problémy a skontrolujte, či sa v službe Search Console nenachádza niektorá z týchto správ:
- Obsah napadnutý hackermi
- Malvér a nežiaduci softvér
- Sociálne inžinierstvo
Poznačte si všetky problémy, ktoré tu nájdete, a okamžite začnite pracovať na ich riešení.
HTTP/S
Dáta prenášané cez protokol HTTP (Hypertext Transfer Protocol) nie sú šifrované, čo znamená, že útočník tretej strany môže byť schopný ukradnúť cenné informácie. Google okrem toho hodnotí tieto stránky nižšie ako tie bezpečné.
Riešením je presunúť vašu webovú stránku na zabezpečený server na HTTPS , ktorý používa bezpečný SSL, alebo TLS certifikát. Ak váš web už používa HTTPS, musíte vo svojom technickom SEO audite hľadať bežné problémy s HTTPS.
Zmiešaný obsah
Problém so zmiešaným obsahom vzniká, keď zabezpečené stránky načítavajú nezabezpečený obsah, ako sú obrázky a videá. To môže znížiť bezpečnosť stránky.
Môže dokonca zabrániť prehliadačom načítať celú stránku alebo nezabezpečený obsah.
Audit mobilnej verzie web stránky
Vo svete dominuje mobilné vyhľadávanie. Niet divu, že sa v posledných rokoch Google rozhodol prejsť na takzvané mobile first indexovanie. Teda mobilná verzia web stránky je pre Google relevantná.
Pri audite pre mobilné zariadenia sa môžete zamerať na responzívny webový dizajn a na pozorovanie správneho vykresľovania stránok na rôznych zariadeniach.
Efektívny audit vykonáte na bezplatnom nástroji Google Mobile Friendly test, ktorý vám odhalí všetky problémy súvisiace s mobilnou verziou stránky. Bežné problémy nahlásené v Search Console zahŕňajú obsah, ktorý je príliš široký pre zobrazenie na obrazovke, text, ktorý je príliš malý na čítanie, alebo klikateľné prvky, ktoré sú príliš blízko pri sebe.
Aj keď váš test prebehne dobre, mali by ste svoju web stránku preskúmať manuálne. Použite svoj vlastný telefón a pobrowsujte váš web. Pozorujte ako ľahko a ťažko sa vám robia úkony. Snažte sa zistiť, kde by sa dali implementovať nejaké vylepšenia. Skontrolujte, či všetky kontaktné formuláre, telefónne čísla a kľúčové stránky služieb fungujú správne. Uistite sa, že text vašej mobilnej stránky je ľahko čitateľný a viditeľný.
Audit duplicitného obsahu
Duplicitný obsah je pre SEO veľké nie. Googlu sa nepáčia viaceré kópie rovnakých informácií. Používateľovi neslúžia na žiadny účel a Google má problém pochopiť, ktorá je tá primárna a ako dôsledok môže mať problém s oboma.
Keď vaše webové stránky obsahujú identické informácie alebo takmer identické informácie, môže to viesť k niekoľkým problémom.
- V SERP sa môže zobraziť nesprávna verzia vašej stránky
- Stránky nemusia v SERP ani dobre fungovať
- Stránky môžu mať problémy s indexovaním
- Základné metriky vašich stránok môžu kolísať alebo klesať
- Vyhľadávacie nástroje môžu byť zmätené z vašich priorít, čo ich vedie k neočakávaným akciám
Vykonajte audit obsahu , aby ste sa uistili, že vaša stránka nemá problémy s duplicitným obsahom. Venujte pozornosť tomu, ako používate kategórie a značky, a uistite sa, že to robíte úmyselne. Venujte pozornosť aj postupnosti archívnych stránok.
Viaceré verzie URL adries
Jedným z najčastejších dôvodov, prečo má stránka duplicitný obsah, je, ak máte niekoľko verzií URL adresy. Stránka môže mať napríklad verziu HTTP, verziu HTTPS, verziu www a verziu bez www.
Riešenie tohto problému:
- Pridajte kanonické značky na duplicitné stránky. Tieto značky hovoria vyhľadávacím nástrojom, aby indexovo prehľadávali stránku s hlavnou verziou vášho obsahu.
- Nastavte presmerovanie 301 zo stránok HTTP na stránky HTTPS. Toto presmerovanie zaisťuje používateľom prístup iba k vašim zabezpečeným stránkam.
Stránky s riedkym obsahom
Ďalším dôvodom, prečo môže Google identifikovať váš obsah ako duplicitný, je to, že máte stránky s malým obsahom. Ak nemáte na stránke žiadny jedinečný obsah, Google môže zobrať do úvahy iba hlavičku a pätu a vyhlásiť ich za duplicitný obsah s tou istou hlavičkou a pätou na inej stránke.
Audit presmerovania web stránok
Chyby načítania stránky a servera negatívne ovplyvňujú používateľskú skúsenosť a môžu spôsobiť problémy, keď sa vyhľadávače pokúsia vašu stránku indexovať. Je preto nesmierne dôležité zistiť a opraviť všetky zlé presmerovania.
Stavové kódy 3xx
Tieto chyby označujú, presmerovanie z jednej stránky na inú.
- 301: Presmerovanie je trvalé. Zvyčajne sa používa pre identický, alebo skoro identický obsah, ktorý bol presunutý na novú adresu URL. Stará stránka prenáša na tú novú aj SEO hodnotu.
- 302: Označuje dočasné presmerovanie pre rovnaký alebo blízky obsah. Môžete to napríklad použiť počas testovania.
- 307: Toto tiež naznačuje dočasné presmerovanie, ale znamená, že sa mení protokol zo zdroja na cieľ. Týmto presmerovaniam sa treba vyhnúť.
Identifikujte reťazce presmerovania (keď ide presmerovanie cez viaceré stránky) a slučky (keď sa stránka presmerováva na samú seba) a skúste ich odstrániť.
Stavové kódy 4xx
Tieto chyby označujú nefunkčné odkazy. Teda, že na požadovanú stránku sa nie je možné dostať. Bežné chyby 4xx zahŕňajú:
- 403: Prístup je zakázaný, čo vo všeobecnosti znamená, že sa vyžaduje prihlásenie.
- 404: Zdroj neexistuje a odkaz je potrebné opraviť.
- 410: Zdroj je natrvalo preč.
- 429: Na serveri je príliš veľa požiadaviek v príliš krátkom čase.
Stavové kódy 5xx
5xx sú chyby na strane servera. Označujú, že server nemohol vykonať požiadavku.
Požiadajte Google o opätovné indexové prehľadávanie vašej domény
Po vykonaní auditu vašej web stránky a odstránení všetkých zistených problémov môžete Google požiadať o opätovné prehľadávanie vašich stránok aby zaznamenal vami vykonané zmeny.
Najľahšie bude keď znova nahráte vašu XML mapu stránky do Google Search Console.
Vykonávajte pravidelný audit svojej stránky
Pravidelné technické audity vášho webu mali byť nevyhnutnou súčasťou vašej SEO stratégie.
Záver: Ozvite sa nám
Vykonanie technického SEO auditu je základným kameňom každej úspešnej SEO stratégie. Zabezpečí vám to, že vaša web stránka bude objaviteľná a indexovateľná na Google a to je základ vašej SEO stratégie. Preto sa do nej pustite pri každom novom projekte.
Alebo to nechajte na nás. Kontaktujte VanCity.Media a spravíme vám technický SEO audit, ktorý bude základom úspechu vašej web stránky.