Kotviaci text a SEO
Spoznajte silu efektívneho kotviaceho textu pri zlepšovaní Google hodnotenia svojho webu.
V nasledujúcom blog poste nájdete osvedčené postupy na vytváranie kotviaceho textu, ktorý zlepší užívateľskú skúsenosť návštevníkov a SEO hodnotenie vašej web stránky.
Od pochopenia dôležitosti kotviaceho textu až po implementáciu stratégie, náš blog vám pomôže dostať vašu stránku na ďalší level.
Takže, ak ste pripravení zlepšiť svoju SEO hru, pokračujte v čítaní a odomknite tajomstvá vytvárania kotviaceho textu, ktorý prináša výsledky!
Čo je kotviaci text?
Kotviaci text, známy aj ako označenie odkazu alebo názov odkazu, je viditeľný a klikateľný text v hypertextovom odkaze a je jedným z prvkov on page SEO. Plní štandardnú úlohu linku a teda umožňuje ľuďom prejsť z jednej stránky na inú.
Štandardný link vyzerá takto: https://vancity.media Na web stránkach však môžete vidieť aj text, ktorý plní funkciu linku. Toto je ten kotviaci text. Je to vlastne text, ktorému bol priradený link, alebo je to link, ktorý bol zabalený do textu.
Kotviaci text sa štandardne zobrazuje ako modrý a podčiarknutý text aby ho ľudia vedeli ľahko identifikovať ako link. Pomocou HTML a CSS kódu si ho viete upraviť aby vyzeral ako chcete vy.
Poznámka
Kedže je však modrý a podčiarknutý text štandard, zvážte či vaši web návštevníci poznajú aj inak formátovaný kotviaci text.
Ako vyzerá kód kotviaceho textu?
<a href=”http://www.example.com”>Ukážkový text kotvy</a>
Prečo je kotviaci text dôležitý?
Správne optimalizovaný kotviaci text je dobrý pre SEO a užívateľskú skúsenosť. Dobrý kotviaci text zlepšuje umiestnenie vašej web stránky vo výsledkoch vyhľadávania a zvyšuje konverziu návštevníkov na platiacich klientov.
Aké sú konkrétne benefity dobre optimalizovaného kotviaceho textu? Čítajte ďalej.
Uľahčujú ľuďom navigáciu
Dobrý kotviaci text hovorí web návštevníkovi, kam sa dostane a čo môže očakávať, ak klikne na odkaz. Kotviaci text by preto mal byť popisný aby dal ľuďom čo najlepšiu informáciu a nastaviť správne očakávania. Ľudia by mali podľa kotviaceho textu určiť o čom je stránka, na ktorú link s kotviacim textom smeruje.
Udržuje ľudí na web stránke
Správne optimalizovaný kotviaci text upriami pozornosť ľudí na súvisiaci obsah a motivuje ich ku kliknutiu. Ak ho ľudia kliknú, zostanú dlhšie na vašej stránke čo je dobré pre vás a je to aj dobrý SEO signál pre Google.
Poskytuje kontext vyhľadávačom
Dobré interné aj externé linky by vždy mali smerovať na súvisiaci obsah. Kotviaci text v týchto linkoch by mal úzko súvisieť z obsahom stránok, na ktoré smerujú.
Linky a kotviaci text tak dokážu vyhľadávačom ako Google a Bing poskytnúť širší kontext. To im uľahčuje pochopiť o čom sú vaše stránky a zlepšiť ich pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania.
Je to faktor relevancie
Kotviaci text poskytuje vyhľadávačom dodatočné informácií o prepojenej stránke. Ide teda o silný signál relevantnosti, ktorý má pozitívny SEO vplyv.
Typy kotviaceho textu
Presná zhoda kľúčového slova
Kotviaci text, respektíve kľúčové slová v kotviacom texte sú zhodné s hlavným kľúčovým slovom stránky, na ktorú smeruje.
Príklad
Link s kotviacim textom SEO smeruje na stránku ktorá súťaží o hlavné kľúčové slovo, SEO.
Čiastočná zhoda
Kľúčové slovo v kotviacom texte linku sa čiastočne zhoduje s hlavným kľúčovým slovom web stránky kam link smeruje. Obsahuje časť cieľového kľúčového slova alebo jeho variáciu, ale nie presné kľúčové slovo. Zahŕňa vaše kľúčové slovo spolu s ďalšími slovami.
Táto metóda nám umožňuje využívať relevantné kľúčové slová bez toho aby to vyzeralo manipulatívne. Google takisto rozumie variáciám kľúčových slov takže nemusíme vytvárať neprirodzene vyzerajúci kotviaci text len aby sa presne zhodoval s cieľovým slovom.
Čiastočnú zhodu môžete využívať ak je vaše cieľové kľúčové slovo dlhé a nebolo by vhodné v kotviacom texte.
Tieto dva dôvody robia z čiastočnej zhody populárnu metódu tvorby kotviaceho textu. Ani tu to však zbytočne nepreháňajte a snažte sa tvoriť rôzne kotviace texty.
Príklad
Kotviaci text “výskum kľúčových slov” smeruje na stránku, ktorej hlavné kľúčové slovo je “kľúčové slová”
Súvisiace kľúčové slová a synonymá
Sú to kľúčové slová a frázy, ktoré neobsahujú hlavné kľúčové slovo, avšak s ním úzko súvisia.
Google už dnes rozumie súvisiacim slovám. Tento typ kotviaceho textu je preto skvelý spôsob, ako poskytnúť kontext o stránke, na ktorú odkazujete, bez nadmerného používania rovnakého kľúčového slova.
Značkový kotviaci text
Kotviaci text je zároveň názov vašej biznis značky.
Značkový kotviaci text funguje dobre, ak citujete zdroj alebo odkazujete priamo na webovú stránku.
Značkový kotviaci text efektívny spôsob budovania linkov pretože spoločnosti Google signalizuje, že smerujete k iným vysokokvalitným nástrojom a službám.
Nikdy neváhajte odkazovať na inú silnú značku. Google vás tu nemôže obviniť z manipulácie pretože odkazovanie na značky nie je časté. Ľudom zas vždy pridáte možnosť dostať sa na kvalitný zdroj.
Ja odkazy na značku používam hlavne ak chcem predstaviť rôzne nástroje alebo produkty.
Nahý odkaz
Nahý odkaz je odkaz keď sa v ňom kotviaci text vôbec nepoužíva. Link teda tvorí iba štandardná URL adresa.
Máte veľmi málo dôvodov používať nahý odkaz. Ak sa ho rozhodnete použiť, robte tak iba na konci ako referenčný link.
Generický kotviaci text
Generické kotvy sú všeobecné a nesúvisiace frázy alebo slová ako napríklad “kliknite sem” Neobsahuje žiadne kľúčové slová ani referenčné body. Generický kotviaci text nemá žiadny špecifický význam a používajte ho preto s mierou.
Generický kotviaci text sa používa spolu s popisným textom ako výzva na akciu keď linkujeme na rôzne ne-web stránkové zdroje ako napríklad PDF súbory na stiahnutie.
Ak sa rozhodnete generický text použiť, zvýraznite relevantný text v blízkosti tohto textu aby, ktorý čiastočne generický text objasní.
Alt text obrázku ako kotviaci text
Dnes už môžete spraviť link z hocijakého elementu na web stránke, medzi nimi aj z obrázku. Ak teda spravíte link z obrázku, jeho alt text sa stane kotviacim textom. V prípade, že by sa obrázok nenačítal, uvidíte iba alt text, na ktorý môžete kliknúť.
Rovnako ako v prípade tradičného kotviaceho textu, aj alternatívny text by mal byť popisný a mal by sa vyhýbať nadmernému počtu kľúčových slov. Ak optimalizujete alt text podľa SEO štandardov, nemali by ste mať žiadny problém.
Existujú však viaceré problémy pri linkovaní z obrázka. Vaši návštevníci nemajú ako zistiť, že obrázok je link. To znamená, že nebudú vedieť, že na neho môžu kliknúť ale takisto môžu na neho kliknúť aj omylom čo ich nevedomky presmeruje na inú stránku. Alt text, keďže popisuje obsah obrázku, má zase tendenciu byť dlhší, čo nie je vhodné pre kotviaci text. Všetky tieto možnosti zhoršujú užívateľskú skúsenosť.
Značka a kľúčové slovo
Tento typ kotviaceho textu zahŕňa názov vašej značky a ďalšie kľúčové slovo alebo nejaké kontextové informácie.
Výzva do akcie ako kotviaci text
Používa sa keď kotviaci text tvoria kľúčové slová web stránky kam link smeruje a samotná výzva do akcie.
Nesúvisiaci kotviaci text
Táto situácia sa vyskytuje ak tvoria text kotvy frázy, ktoré nemajú žiadny súvis so stránkou kam link smeruje. Takéto prepojenie nemá žiadny zmysel preto sa mu tiež môžete vyhnúť.
Ako tvoriť kotviace texty
Vyhľadávače ako Google a Bing venujú pozornosť rôznym variáciám kotviaceho textu, a používajú ich ako indikátory toho, o čom prepojené web stránky sú, a pre ktoré vyhľadávací dopyty môžu byť relevantné.
To v kombinácii so spracovaním prirodzeného jazyka a ďalšími faktormi, ako je zdroj odkazov a hierarchia informácií, tvorí leví podiel na indikátoroch relevantnosti odkazov.
Udžujte prirodzený tok jazyka
Písaný SEO obsah by mal byť prirodzený. Mali by ste používať prirodzený jazyk vašich návštevníkov. Ak je prirodzený celý obsah, mal by byť prirodzený aj kotviaci text. Vaše kotviace texty by mali plynúť vo vete, zapadať do zvyšku textu a dávať čitateľovi zmysel.
Ak sa musíte váš kotviaci text siliť, pravdepodobne by tam nemal byť. Umiestnite ho niekde inde.
Vytvorte popisný kotviaci text
Vaše linky vždy smerujú na stránky so súvisiacim obsahom. Za kotviaci text si teda vyberte rázu, ktorá jasne popisuje tému stránky kam link smeruje. Čitateľ tak bude presne vedieť, čo môže očakávať. Aký je najvýstižnejší a najpresnejší spôsob popisu stránky, na ktorú odkazuje? Z vášho kotviaceho textu by malo byť úplne jasné, o čom je prepojená stránka.
Formátujte kotviaci text
Všetky odkazy by mali jasne vyčnievať zo zvyšku vášho obsahu. Nepoužívajte farby, ktoré sa ťažko čítajú alebo sú príliš blízke farbe zvyšku textu.
Ľudia by mali vedieť, že váš text je link a dá sa na neho kliknúť. Štandardne je link, respektíve kotviaci text modrý a podčiarknutý a tak ho pravdepodobne pozná väčšina ľudí.
Aj keď môžete váš kotviaci text formátovať iným spôsobom, myslite na to, že ľudia poznajú a sú zvyknutý na určité štandardy a iný výzor kotviaceho textu ich môže zmýliť.
Myslite na svojich návštevníkov keď upravujete štýl kotviaceho textu.
Motivujte ľudí ku kliknutiu
Aké slovo alebo fráza by povzbudila používateľov, aby klikli na odkaz?
Buďte stručný
Pre text kotvy nie sú stanovené žiadne pokyny na dĺžku, ale je najlepšie, aby boli čo najstručnejšie. Odporúčame nechať kotviaci text na päť alebo menej slov. Google môže nadbytok kotviaceho textu presnej zhody vnímať negatívne.
Buďte relevantný pre web stránku kam link smeruje
Relevantný text kotvy pomáha Googlu pochopiť štruktúru vašej lokality. Používanie relevantného kotviaceho textu tiež vyzerá prirodzenejšie pre vašich čitateľov, čo znamená, že naň s väčšou pravdepodobnosťou kliknú.
Odkazujte vždy na stránky, ktoré sú relevantné pre váš obsah. Mal by byť medzi nimi úzky súvis. Vysoko relevantný odkaz môže zvýšiť pravdepodobnosť hodnotenia stránky A aj stránky B pre dopyty súvisiace s ich témou. Toto pravidlo sa vzťahuje sa viac na samotné prepojenie stránok linkami ako na kotviaci text.
Používajte rôzne variácie kotviaceho textu
V minulosti boli odkazy s presnou zhodou kotviaceho textu silným SEO faktorom až tak, že ho ľudia manipulovali aby dosiahli lepšie hodnotenie svojej web stránky. Google Penguin algoritmus však začal podrobnejšie zaoberať kľúčovými slovami v kotviacom texte a takéto manipulácie penalizoval.
Dnes je príliš veľa odkazov prichádzajúcich na stránku s tým istým kotviacim textom podozrivé a môže to byť znak toho, že odkazy neboli získané prirodzeným spôsobom.
Najlepšie je teda používať rôzne variacie kotviaceho textu. Google už oveľa lepšie rozumie kontextu a nie je preto ani nutné snažiť sa neprirodzene zapĺňať kotviaci text kľúčovými slovami priamej zhody.
Venujte pozornosť okolitému textu
Okolitý text (alebo text anotácie) môže byť rovnako dôležitý ako text kotvy. Môže čitateľom pomôcť lepšie pochopiť kontext toho, na čo odkazujete. Takisto poskytuje viac kontextu aj pre vyhľadávače. Tento Google patent hovorí, že text v určitej vzdialenosti od kotviaceho textu je indexovaný, aby Google lepšie pochopil význam prepojenej stránky.
Prečítajte si celý odsek kde sa link a kotviaci text nachádza. Súvisí tento okolitý text so stránkou kam link a kotviaci text smeruje?
Ozvite sa nám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok o SEO kotviacich textoch. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu zlepšiť výkonnosť vašich webových stránok. Veľa šťastia v SEO!
Kontaktujte VanCity.Media a vytvoríme vám SEO stratégiu, s ktorou sa dostanete na prvé miesto Google vyhľadávania.