On page SEO
SEO na stránke, alebo takzvané on page SEO by som opísal ako optimalizáciu web stránky vložením vami zvoleného textu (kľúčových slov) na kľúčové miesta. Kľúčové slová na kľúčových miestach poskytujú Googlu relevantné signály, ktoré mu pomáhajú porozumieť o čom je váš web. Do samotného textu, nadpisov, názvov obrázkov, podnadpisov a ďalších miest môžete vkladať kľúčové slová. Google tieto kľúčové slová číta a zistuje tak o čom sú vaše webové stránky a nakoľko sú relevantné pre klúčové slová, ktoré niekto práve zadal do Google.
On page SEO znamená optimalizáciu obsahu vašich webových stránok pre vyhľadávače a ľudí pomocou kľúčových slov. SEO na stránke sa zaoberá tým, kde a ako na vašom webe umiestniť kľúčové slová aby ste uspokojili Google aj ľudí. Ďalšími štandardnými SEO praktikami je výskum kľúčových slov, technické SEO, obsahové SEO, off-page SEO a lokálne SEO.
Je SEO na stránke dôležité? Super dôležité. Google vo svojej správe How Search Works uvádza, že relevantné kľúčové slová, ktoré sa objavujú v nadpisoch alebo v samotnom texte, sú najzákladnejším signálom toho, že obsah webstránky zodpovedá vyhľadávaniu. Aj keď sa Google zdokonalil od chápania iba jednotlivých kľúčových slov k pochopeniu a hodnoteniu kontextu, jednotlivé kľúčové slová sú stále mimoriadne dôležité na prilákanie vyhľadávačov.
Čo je On page SEO a prečo je dôležité
On page SEO sa týka vkladania kľúčových slov na rôzne dôležité miesta na vašom webe tak, aby Google dostal jasné a dôležité signály o tom, o čom je vaša web stránka.
Napríklad: Ak váš nadpis a H1 tag obsahujú vaše hlavné kľúčové slovo. Ak niektoré z vašich H2 a H3 tagov obsahujú vaše hlavné kľúčové slová a súvisiace kľúčové slová. Ak alternatívne texty vašich obrázkov obsahujú vaše hlavné kľúčové slovo, alebo ak má vaše kľúčové slovo zvýšenú hustotu v porovnaní s inými kľúčovými slovami, dávate Googlu základný a dôležitý signál, že tento váš článok je o tomto hlavnom kľúčovom slove.
Neoptimalizovanie vašich web stránok pre kľúčové slová bude mať za následok, že Google si váš web pre tieto kľúčové slová nebude pamätať. SEO na stránke Googlu ukazuje, kde hľadať relevantný obsah. Snažte sa vždy pomôcť Googlu vidieť váš obsah.
Čo je súčasťou On page SEO?
- Výskum kľúčových slov: Čo ľudia hľadajú?
- Optimalizácia nadpisu (title tag): Zrovnajte zámer, klúčové slová a obsah web stránky
- Obsah. Alfa a Omega SEO
- Meta descriptions: Tu musíte konvertovať svoje publikum
- Headline tags (H1-H6): Štruktúra je mimoriadne dôležitá pre ľudí aj Google boty
- Externé linky: Citovanie autority
- URL: Skúste nájsť zhodu kľúčových slov
- Užívateľské signály na webe. Ľudia určia, čo chcú
- Obrázky: Viac obsahu, viac práce
- LSI obsah. Vytvárajte koncepty
Výskum kľúčových slov
Čo sú kľúčové slová
Kľúčové slová sú hlavné hľadané výrazy alebo frázy, ktoré ľudia zadávajú do Googlu a na ktoré sa chcete umiestniť na predných priečkach Google vyhľadávania. Popisujú obsah a tému vašej webovej stránky.
Existujú dve základné skupiny kľúčových slov.
Hlavné kľúčové slová sú zvyčajne jedno alebo dvojslovné všeobecné výrazy. Majú vysoký objem vyhľadávania a vysokú konkurenciu (ťažko sa dá na ne umiestniť). Človek ich väčšinou hľadá lebo si to chce kúpiť. Príklad: horský bicykel
Long-tail kľúčové slová sú dlhšie a špecifickejšie kľúčové frázy. Majú nižší objem vyhľadávania, ale aj nižšiu konkurenciu. Príklad: Desať najlepších trás pre horské bicykle v Karpatoch.
Prečo sú kľúčové slová dôležité pre SEO na stránke?
Kľúčové slová sú najzákladnejším a najdôležitejším prvkom SEO na stránke. Pomáhajú vyhľadávačom definovať a pochopiť vašu web stránku. Použitie kľúčových slov na správnych miestach pomôže Googlu priradiť vašu webovú stránku/výsledky vyhľadávania ku konkrétnemu vyhľadávanému klúčovému slovu.
Ako spraviť výskum kľúčových slov
- Poznajte svoju cieľovú skupinu, jej ciele, problémy a to čo hľadajú.
- Použite jeden z mnohých nástrojov na výskum kľúčových slov. Ja používam ahrefs, ale skvelé alternatívy sú SEMrush alebo KW finder
- Zadajte niektoré zo svojich relevantných kľúčových slov do ahrefs, aby ste získali ďalšie súvisiace kľúčové slová.
- Použite ahrefs na analýzu svojej najsilnejšej konkurencie, aby ste zistili, pre aké kľúčové slová sa umiestňuje na Google.
- Venujte pozornosť dvom dôležitým faktorom. Objem vyhľadávania a obtiažnosť kľúčových slov. Mierte na slová s najväčším vyhladávaním, ale obtiažnosťou medzi 0-20 pre nové webové stránky.
- Exportujte svoje kľúčové slová a usporiadajte ich na základe tematických celkov.
Nadpisy, alebo title tagy
Čo sú nadpisy na web stránkach?
Nadpisy, alebo title tagy sú HTML elementy, ktoré určujú názov webovej stránky. Nachádzajú sa v hlavičke kódu stránky a zvyčajne vyzerajú takto: <title>Page Title</title>. Title tag je jedným z najdôležitejších SEO na stránke faktorov.
Prečo sú title tags dôležité?
Sú dôležité z 2 pohľadov. SEO a marketingového pohľadu.
Marketingová perspektíva
Písanie úžasných nadpisov je nevyhnutné pre akúkoľvek formu marketingu. Som si istý, že ste už počuli citát Davida Ogilvyho, že 80 centov z dolára by malo ísť na vytvorenie dokonalého nadpisu. Názov, alebo title tag je prvá informácia, ktorú ľudia uvidia. Pomáhajú im, pochopiť to o čom je vaša web stránka a jej relevantnosť pre vyhľadávanie. Píšte efektívne nadpisy, ktoré upútajú pozornosť vašich čitateľov a prinútia ich, aby pokračovali na váš obsah.
Title tag je prvá informácia, ktorú ľudia uvidia. Ľudia podľa nej určia, či sa im oplatí pokračovať v interakcii s vaším obsahom. Písanie efektívnych nadpisov, ktoré upútajú pozornosť vašich čitateľov a prinútia ich, aby si prečítali váš obsah, by malo byť vašou prioritou.
SEO perspektíva
Sila title tagu ako priameho SEO na stránke faktoru sa medzičasom znížila. Namiesto toho sa nadpisy stali dôležitým UX faktorom, ktorý nepriamo ovplyvňuje aj SEO. Napriek tomu ostávajú title tagy silným SEO faktorom.
Title tagy informujú prehliadače, aká relevantná je vaša stránka pre vyhľadávanie a klúčové slová. Názvy vašich webových stránok sú jedným z najsilnejších signálov SEO na stránke optimalizácie, ktoré pomáhajú vyhľadávačom určiť, o čom je váš web. Google používa title tags na určenie témy web stránky, čo ovplyvňuje je pozíciu na SERP (Search Engine Results Page)
Ako napísať skvelé SEO nadpisy pre vaše webové stránky
Vezmite 3 až 7 najrelevantnejších a najhľadanejších kľúčových slov pre vašu webovú stránku. Identifikujte opakujúce sa jednotlivé slová. Vytvorte z nich title tag. Udržujte frázy spolu a v predu. Píšte v logickej, prirodzenej a konverzačnej slovenčine. Neopakujte klúčové slová. Skúste použiť slová, ktoré už tvoria frázu.
Ako nastavíte title tagy na WordPress webe
Použite pluginy ako RankMath, Yoast alebo all in one SEO
Aký je rozdiel medzi title tagmi a H tagmi?
- Title tagy sú súčasťou hlavičky HTML dokumentu a nezobrazujú sa na samotnej webovej stránke, iba v SERP.
- H tagy sú súčasťou obsahu webovej stránky, vďaka čomu sú viditeľné na skutočnej webovej stránke. H tagy štruktúrujú vašu webovú stránku a sú súčasťou obsahu.
- Aj keď obe majú odlišný účel, ich hodnoty môžu byť rovnaké alebo veľmi podobné značkám.
Ako zistiť title tag akejkoľvek webovej stránky?
Analýza konkurencie. Ak sa vaša najsilnejšia konkurencia umiestnila na prvom mieste, na jej title tagu musí byť niečo dobré
Kliknite pravým tlačidlom myši na webovú stránku a vyberte možnosť Zobraziť zdroj stránky. Hľadajte title tag <title>______</title> v hornej časti stránky v sekcii hlavičky. Všetko medzi týmito tagmi je title tag web stránky.
Optimalizujte formát nadpisov
- Napíšte prvé slovo vo vete veľkým písmenom. Môžete tiež kapitalizovať iné dôležité slová.
- Nepoužívajte všetky veľké písmená. Ťažko sa to číta a veľké písmená vám zoberú viac miesta z vášho title tagu. Ak chcete zdôrazniť jedno slovo, napíšte ho veľkými písmenami.
- Na konci nadpisu nepoužívajte bodku.
- Používajte interpunkciu na vizuálne oddelenie názvu alebo zdôraznenie dôležitého slova.
Kľúčové slová používané v názvoch stránok/kategórií/produktov eshopu
Na začiatok napíšte najunikátnejšie aspekty stránky. Začnite produktom, potom kategóriou a potom názvom značky.
Kľúčové slová v lokálnom vyhľadávaní a lokálnom SEO
Podobne ako pri eshope napíšte na začiatok konkrétne dôležité aspekty. Začnite s konkrétnou lokalitou alebo odvetvím pred samotným nadpisom. Majte na pamäti zámer používateľa
Nahrádza alebo ignoruje Google vaše title tagy?
- Niekedy nastanú prípady, keď sa Google rozhodne extrahovať title tagy z niekoľkých prvých odsekov vášho textu a nahradiť váš pôvodný title tag.
- Pamätajte, že Google chce, aby title tagy presne popisovali obsah vašej webovej stránky.
- Zarovnajte názvy s obsahom vašej web stránky.
- Vyhnite sa preplneniu title tagu kľúčovými slovami a nepoužívajte variácie toho istého kľúčového slova.
TIPY na nadpisy
- Vytvorte unikátne a efektívne title tagy pre každú web stránku na svojej doméne
- Uistite sa, že vaše title tagy presne popisujú obsah na vašej stránke
- Mali by ste sa zmestiť do 60 znakov, ale použite čo najviac znakov
- Analyzujte svoju priamu konkurenciu. Skúste sa inšpirovať ich title tagmi
- Pri písaní title tagov používajte štandardné marketingové postupy.
- Formátujte dôležité slová. Zvýraznite ich tučným písmom
- Nepridávajte do tagu názov vašej značky
- Píšte title tagy, ktoré upútajú pozornosť
- Používajte jasný a jednoduchý jazyk. Jasnosť jazyka by mala byť cieľom vášho každého obsahu.
- Chápte aký zámer majú ľudia. Čo očakávajú, keď hľadajú konkrétne kľúčové slová?
- Používajte prirodzený jazyk
- Umiestnite kľúčové slová do nadpisu prorodzene
- Neplňte nadpis nasilu kľúčovými slovami
- Zrovnajte názvy s obsahom vašej webovej stránky. Musia byť relevantné k obsahu stránky. Ak nesplníte očakávania ľudí, ktoré ste nastavili svojimi nadpismi, odídu z vášho webu.
- Názov by mal vyjadrovať posolstvo webovej stránky jasne a výstižne.
- V title tagoch skúste použiť čísla. Pritiahne topozornosť čitateľa.
- Použite v názve nedávny dátum ak je váš obsah nový. Google aj ľudia preferujú aktuálny obsah.
- Používajte silné slová na ovplyvnenie ľudí, aby klikli na váš link.
- Využite medzeru v zvedavosti, aby ste sa dozvedeli, čo vaši čitatelia vedia a čo chcú vedieť
- Buďte špecifický
- Buďte nápomocný
- Buďte svieži a nový
- Používajte nadpisy „Ako na to“. Ľudia chcú vždy vedieť, ako robiť veci.
- Označte časté chyby. Prestaňte hovoriť toto na pohovore
- Poskytnite čitateľom riešenie problému, ktorému čelia. Vyskúšajte náš úplne prírodný šampón
- Použite nepárne čísla (7 je psychologicky považované za najpozitívnejšie číslo). Čísla vynikajú a sú veľmi špecifické.
- Pochopte svoju cieľovú skupinu a zámer jej vyhľadávania
- Pomocou výzvy na akciu povzbuďte ľudí, aby otvorili vašu webovú stránku.
- Buďte akčný.
- Píšte nenefity zdôraznujúce benefit. Použite slová, ktoré ľuďom ukážu výhody pokračovania čítania vášho webu
- Oslovte svoje konkrétne publikum. Vedzte, kto sú a čo chcú
- Vytvorte zvedavosť
- Vytvorte naliehavosť
- V názvoch používajte interpunkciu
- Využite emócie
- Používajte silné slová
- Pozrite si title tagy vašej konkurencie a inšpirujte sa
- Formátujte dôležité slová v tagu. Upútajte pozornosť,
- Title tag musí byť popisný a jasný, aby ľudia za š sekundypochopili, o čom je váš web.
- Použite modifikátory nadpisov, ako je sprievodca, rýchly, top atď.
Obsah
Čo myslím pod pojmom obsah?
SEO obsahom mám na mysli text, ktorý je na vašich webových stránkach alebo blogových príspevkoch zvyčajne doplnený obrázkami alebo inou grafikou.
Prečo je to dôležité?
Google je západniar a číta zhora nadol a zľava doprava a dáva väčšiu váhu tomu, čo príde skôr. Logické, však?!
Ako optimalizovať obsah?
Použite svoje cieľové kľúčové slovo raz v prvých 100 – 200 slovách vášho blogu.
Samotné kľúčové slová už nie sú takým silným faktorom, ako tomu bolo v minulosti. Ak však váš text obsahuje 1 000 rôznych slov, ako bude Google vedieť, o čom je váš text? Musíte dať Googlu jemné signály o tom, o čom je váš obsah a to viacnásobných použitím vašich kľúčových slov.
Aká by teda mala byť hustota kľúčových slov? 2-3 krát na 1000 slov. Alebo mi dovoľte vám predstaviť jedno skvelé riešenie. Surfer SEO. Tento skvelý nástroj vám presne povie, koľko kľúčových slov by ste mali použiť podľa toho, koľko ich používa vaša konkurencia.
Pamätajte, že násilné pretĺačanie kľúčových slov môže spôsobiť penalizáciu vašej webovej stránky, takže kľúčové slová používajte prirodzeným konverzačným spôsobom. Zamerajte sa radšej na témy než na samostatné kľúčové slová a vytvorte kontextový tematický obsah. Ak musíte mať viac kľúčových slov, vytvorte viac paragrafov, kde ich môžete použiť.
Kľúčové slová dávajú Googlu jemné signály o tom, o čom je váš obsah.
Meta popisky
Čo sú meta popisy?
Meta popisy sú HTM elementy, ktoré majú stručne popísať vašu web stránku. Predstavte si ich ako podtitulky, ktoré poskytujú dodatočné informácie k hlavnému názvu vašej webovej stránky. Je to text zobrazený na stránke s Google výsledkami priamo pod URL adresou a title tagom.
Meta popisy na SERP môžete vidieť ešte predtým, ako kliknete na webovú stránku. Meta popisy nie sú priamym SEO faktorom, ale môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že ľudia kliknú na vašu webovú stránku, ak ihc napíšete dobre.
Prečo sú meta popisy dôležité?
Meta popisy a title tagy sú prvé informácie, ktoré človek uvidí o vašej webovej stránke. Majú schopnosť presvedčiť používateľov, aby klikli, alebo opustili na váš web. Dobre napísané, pútavé, presné a relevantné meta popisy zvýšia návštevnosť vášho webu. A viac návštevníkov znamená lepšie konverzie a pozitívne signály pre Google. Toto je miesto, kde musíte presvedčiť svoje publikum, aby kliklo na váš web.
Ako napísať presvedčivé meta popisy?
Meta popisy nemajú veľkú SEO silu, takže sa pri ich písaní zamerajte na ľudí. Presvedčte ich, aby klikli na váš web.
Poznajte svoju cieľovú skupinu, poznajte zámer jej vyhľadávania a poznajte vlastnú značku a identitu. Váš meta popis musí rezonovať s vašou cieľovou skupinou. Práve ich sa snažíte prilákať na svoj web. Vaša web stránka by mala byť relevantný výsledok vyhľadávania a meta popis by mal byť nadpis, ktorý vás má presvedčiť aby ste klikli.
- Použite štandardné marketingové postupy na písanie efektívnych nadpisov, ktoré ľudia čítajú.
- Napíšte popisku, ktorá je príťažlivá a zaujímavá.
- Zamerajte sa na zákaznícku skúsenosť.
- Presne opíšte, o čom je webová stránka
- Napíšte jedinečný a vzrušujúci popis.
- Vyhnite sa nude používaním aktívneho hlasu.
- Jasne uveďte prínos a hodnotu obsahu.
- Zarovnajte popisku s obsahom vašej stránky.
- Používajte kľúčové slová, ale používajte ich v prirodzenom toku jazyka. Google ich navyše zvýrazňuje.
- Použite štruktúrované dáta. Tie sa môžu zobraziť vo vašich meta popisoch.
- Použite hlas svojej značky.
- Pridajte výzvu na akciu.
- Oficiálna dĺžka meta popisku pre Google je 160 znakov. Experimenty však ukázali, že Google ho nemusí vždy skrátiť, ak je dlhší. V prvých 160 znakoch uveďte základné fakty.
- Zobrazte konkrétne veci, ako je cena, lokalita, technické špecifikácie alebo výrobcovia. Ľudia takmer vždy hľadajú konkrétne veci.
- Meta popisy by mali súvisieť s témou stránky. Ak nezodpovedajú obsahu stránky, čitateľ môže opustiť váš web. Tento bounce-back môže negatívne ovplyvniť vaše Google hodnotenie.
- Preskúmajte svoju konkurenciu a zistite, aké meta popisy majú oni. Do Googlu zadajte list: stránkakonkurencie.sk a pozrite si ich meta popisky
- V popiske použite kľúčové slová. Použite totožné kľúčové slová vyhľadávania s kľúčovými slovami meta description, aby ste návštevníkom ukázali, že vaša webová stránka je relevantná pre ich vyhľadávanie.
- Uistite sa, že obsah webovej stránky je relevantný pre meta popisku a zámer vyhľadávania používateľa.
- Sledujte sociálne médiá účty a webové stránky vo svojom biznis segmente a venujte pozornosť trendom. Využite trendy v témach, slov a výrazov pri písaní popiskov ale aj iných marketingových materiálov.
- Pravidelne precvičujte písanie efektívnych nadpisov a testujte ich úspešnosť.
- Majte svoje meta popisy veľmi špecifické. Ľudia vždy hladajú odpoveď na konkrétny problém. Dajte im konkrétne riešenie.
- Aktualizujte svoje meta popisy na staršom obsahu/web stránkach
- Meta popisy sú skôr copy writingovou stratégiou ako On page SEO stratégiou.
H tagy (H ako headline/nadpis)
Čo sú H tagy a prečo sú dôležité?
H tagy sú HTML tagy používané na identifikáciu nadpisov a podnadpisov v HTML kóde a vo vašom obsahu. Typicky existuje šesť rôznych H tagov v rozsahu od H1 po H6. Google a iné vyhľadávače používajú tieto H tagy, alebo skôr informácie v nich obsiahnuté, aby pochopili štruktúru vášho obsahu a dali mu váhu.
H tagy sú dôležité, pretože dávajú vášmu textu štruktúru a uľahčujú čitateľom a Googlu jeho čítanie a pochopenie. Pomáhajú tiež rozdeliť váš text na menšie časti, čo zlepší používateľskú skúsenosť aj SEO.
Podnadpisy H2, H3 a H4 s relevantnými kľúčovými slovami môžu poskytnúť viac kontextu hlavnému kľúčovému slovu v nadpise H1. Nadpisy sú veľmi užitočné na rozšírenie kontextu vašich článkov. Samotný Google sa vyjadril, že H tagy a H1 tagy mu pomáhajú pochopiť štruktúru stránky.
Ako optimalizovať H tagy
Aplikujte štandardné marketingové postupy na písanie dobrých nadpisov. Title tag web stránky je dôležitý hlavne pre Google. H tagy sú však dôležitejšie pre ľudí.
Stále však používajte v H tagoch kľúčové slová.
- Píšte v logickej konverzačnej slovenčine. Udržujte prirodzený tok jazyka
- Neopakujte slová
- Váš H1 tag by mal rozšíriť title tag zameraný na kľúčové slová o ľudský faktor a copywriting
- Myslite na štruktúru. Hlavnou myšlienkou H tagov a ich hĺbky je vytvorenie štruktúry, textu ktorej budeme my ľudia a aj Google lepšie rozumieť.
- Formátujte H tagy rôznymi veľkosťami písma, farbami alebo dekoráciami pre ľahkú vizuálnu identifikáciu.
Kde ich fyzicky optimalizujete?
Povedzme, že používate WordPress a Elementor builder. Stačí si pri texte vybrať H tag a jeho hĺbku.
Externé linky
Čo sú externé linky a prečo sú dôležité?
Odchádzajúce alebo externé linky sú hypertextové odkazy, ktoré presmerujú návštevníkov z vašej web stránky na inú. Predstavte si externé linky nasledovne. Keď ste písali svoju vysokoškolskú prácu, citovali ste z iných kníh a publikácií, aby ste dali svojej vlastnej práci autoritu, rozšírili kontext svojej vlastnej práce a dali čitateľom možnosť prečítať si primárne zdroje, ak by chceli podrobnejšie informácie. Externé linky fungujú rovnakým spôsobom.
Reboot vykonal experiment, ktorý ukázal, že Google ohodnotil stránky s externými odkazmi smerujúcimi na iné relevantné a kvalitné webové stránky lepšie ako stránky bez externých linkov.
Z týchto dôvodov je používanie externých linkov štandardným On page SEO postupom.
Ako na to?
Vyberte niekoľko slov alebo vetu vo svojom texte ako kotviaci text (anchor text), ktorý bude odkazovať/linkovať na inú webovú stránku.
- Odkazujte iba na vysoko relevantné a kvalitné webové stránky
- Vyhnite sa odkazovaniu na príliš veľa stránok. Nájdite dobrý balans
- Používajte relevantný kotviaci text bohatý na kľúčové slová. Mal by byť popisný a relevantný pre stránku, na ktorú odkazujete.
URL, alebo webová adresa
Čo je URL a prečo je dôležité to optimalizovať pre SEO na stránke?
URL je adresa web stránky. https://vancity.media je URL. https://vancity.media/technicke-seo/ je tiež adresa URL. Vidíte, ako som pridal technické SEO do URL blogu, ktorý je o technickom SEO? Kľúčové slová v URL sú jedným z dôležitých On page SEO signálov, ktoré Google používa na pochopenie toho, o čom je vaša stránka.
Ako optimalizovať URL
- Spravte ho stručné a krátke
- Použite kľúčové slová
- Nájdite často sa opakujúce slová medzi 3 až 7 najlepšími kľúčovými slovami
- Použite maximálne 3-4 slová
- Neopakujte slová
SEO na stránke užívateľské signály
Aké sú a prečo sú dôležité
Používateľské signály sú to čo ľudia robia na vašom webe, a čo Google vyhodnocuje. Ostanú na vašom webe dlhšie? DOBRE. Idú späť hneď po kliknutí? ZLE
V oficiálnych dokumenteoch Googlu o tom, ako funguje vyhľadávanie, sa uvádza, že tieto signály generované používateľmi používa Google na určenie relevantnosti výsledkov vyhľadávania. Ak veľa ľudí odskočí z vášho webu preč hneď po kliknutí naň, Google vyhodnotí vašu webovú stránku ako menej relevantnú a zníži jej hodnotenie.
Ako zvýšiť tieto pozitívne signály návštevníkov web stránok?
Používajte štandardné marketingové techniky, ako sú silné nadpisy, vysoko relevantné a konvertujúce CTA. Urobte svoj web čitateľným, zábavným a pútavým. Používajte rôzne formáty, ako sú video, obrázky alebo infografika. Ponúknite zážitky, nielen informácie. Urobte svoj web rýchly. Štruktúrujte svoj obsah pomocou H tagov, aby bol ľahko čitateľný. Veľké steny textu odrádzajú od čítania a ľudia ich jednoducho preskakujú.
- Používajte informatívne nadpisy a podnadpisy
- Použite odrážky
- Krátke jasné a informatívne odseky
- Používajte krátke a jednoduché vety. Píšte ako pre 8-ročné dieťa
- Píšte aj o podtémach
- Používajte jednoduché slová
Nerobte zo svojej web stránky iba text. Je to váš internetový obchod. Ľudia musia mať z jeho návštevy super zážitok.
Fotky
Prečo sú obrázky optimalizované pre SEO dôležité pre váš web?
Váš web potrebuje fotky. Tie ale prinášajú určité problémy. Čo by ste teda mali robiť s obrázkami na svojich webových stránkach?
- Pred nahraním fotky na váš web znížte jeho rezolúciu a veľkosť. Obrázky môžu byť veľké súbory, ktorých načítanie trvá nejaký čas. A viete, že rýchlosť webu je dôležitým SEO faktorom. Pokúste sa dostať svoje fotky pod 250 kB, než ich nahráte na svoj web.
- Optimalizujte obrázky po ich nahraní na web. Existuje veľa WordPress pluginov, ktoré to zvládnu.
- Používajte iba originálne obrázky. Originálne obrázky posilňujú dôveru a jedinečnosť vašej značky a podnikania, čo znamená viac konverzií a viac pozitívnych signálov pre Google. Okrem toho, tento experiment od Reboot ukázal, že Google zvýšil hodnotenie web stránok s originálnymi fotkami v porovnaní so stock fotkami.
- Optimalizujte názov obrázka. Spravte ho krátky a stručný. Prirodzene použite kľúčové slová.
- Optimalizujte alt text obrázka. Prirodzene znejúcim jazykom opíšte, čo sa deje na obrázku. Použite kľúčové slová. Ako ste správne uhádli, tie vysielajú Googlu signály o čom je vaša stránka.
LSI, alebo Latentné sémantické indexovanie
Čo to je a prečo je to dôležité
LSI, alebo latentné sémantické indexovanie sú kľúčové slová úzko súvisiace s hlavným kľúčovým slovom (nie synonymá). Je to spôsob znázornenia vzťahov medzi pojmami v texte.
LSI vytvárajú kontext okolo hlavného kľúčového slova. Ak “Ako pripraviť kávu?” je kľúčové slovo, na ktoré sa zameriavate, LSI by boli vriaca voda, kávovar, krajiny produkujúce kávu atď. Pamätajte, že Google chce pochopiť kontext vašej stránky, nielen čítať kľúčové slová.
Google vie, ktoré slová sa často vyskytujú pri istých témach. Čím širší kontext vytvoríte okolo hlavného kľúčového slova, tým je väčšia šanca, že Google porozumie téme vášho obsahu. LSI zvyšuje kontext vašej webovej stránky. Ak píšete dlhý obsah, nemali by ste mať problém zahrnúť veľa LSI prirodzeným spôsobom.
Ako nájsť kľúčové slová LSI
Ubersuggest od Neila Patela, Kezword Tool, alebo LSIGraph je niekoľko príkladov, ktoré môžete použiť na vygenerovanie nápadov na LSI. Viac o LSI a ako na ne nájdete v tomto blogu Briana Deansa o LSI
Použite LSI v celom obsahu. V texte, ale aj v H tagoch, alebo alt texte. Vaším cieľom je vytvárať obsah s kontextom. Obsah by mal poskytovať celkové informácie o téme a nie iba jedno kľúčové slovo.
Kontaktujte nás
Ak chcete zlepšiť pozíciu a viditeľnosť svojich web stránok na Google, SEO na stránke je skvelým miestom, kde začať. Vložením kľúčových slov na strategické miesta na svojich webových stránkach zvýšite relevantnosť vášho webu pre vyhľadávané kľúčové slová a odošlete Googlu dôležité signály o téme vašej webovej stránky. To zvýši jej hodnotenie a pozíciu na Google. Kontaktujte nás, ak potrebujete efektívnu SEO stratégiu, ktorá vám prinesie pravidelný prúd nových klientov z prvého miesta Google.