Technické SEO
Jedným z najdôležitejších SEO aspektov je technické SEO. Technické SEO zabezpečuje to aby bola vaša web stránka zdravá a čo najlepšie spolupracovala s internetovými prehliadačmi. Ďalšími SEO oblasťami sú prieskum kľúčových slov, on page SEO, obsahové SEO a off-page optimalizácia.
Je technické SEO dôležité? Nesmierne. Ak chcete, aby sa vaša stránka dobre umiestnila vo výsledkoch vyhľadávania, musí splniť všetky technické štandardy Google. V tomto poste vám vysvetlím, čo je to technické SEO, a načrtnem niektoré z najdôležitejších techník, ktoré potrebujete vedieť.
Budeme sa baviť o tom ako Google hľadá a ukladá webstránky do databázy, XML sitemap-ách, Google Search Console, ktorá monitoruje technické aspekty web stránok. O problém s krátkym a duplicitným obsahom. Preberieme štruktúrované dáta, rýchlosť webu, optimalizáciu pre mobilné zariadenia a mnohé ďalšie veci.
Takže, ak sa chcete dozvedieť viac o technickom SEO, zlepšiť Google pozíciu vašej webstránky a pritiahnuť nových ľudí na váš web, čítajte ďalej.
Čo je to technické SEO a prečo je dôležité.
Technické SEO sa vzťahuje na technickú optimalizáciu web stránky, tak aby spĺňala zdravotné a technické Google SEO štandardy. Tieto štandardy totižto zvyšujú pozitívnu skúsenosť návštevníkov web stránok.
Google napríklad vyžaduje určitú rýchlosť načítania web stránok preto, že dáta ukazujú, že ľudia opúšťajú pomalé web stránky. Google nechce zobrazovať weby, ktoré ľudia opúšťajú (štatisticky), takže rýchle weby hodnotí lepšie ako pomalé.
Pozrite sa na to z pohľadu Google. Čo chce Google? Google chce, aby ho ľudia aj naďalej používali. Preto ako odpoveď na ľudské vyhľadávanie vždy nájde čo najlepšie web stránky. Najlepšie obsahom, autoritou, štruktúrou ale aj technickým stavom.
Nesplnenie týchto technických SEO noriem bude mať za následok horšie hodnotenie vašej web stránky na Googli.
Obsah stránky je miazgou SEO. Technická SEO stratégia je mozog, ktorý riadi všetky mechanizmy. SEO na stránke sú pokyny ako postupovať.
Čo zahŕňa technické SEO: Technický SEO audit
- Štruktúra a navigácia webu: Čo to je a prečo je to dôležité?
- Vyhladávanie a Indexovanie pomocou Google Search Console: Identifikujte a opravte problémy.
- Stratégia vnútorných linkov: Čo to je a prečo je to dôležité?
- Stručný obsah: Ako sa mu vyhnúť a ako ho opraviť
- Duplicitný obsah: Predchádzajte problémom s duplicitným obsahom
- Rýchlosť stránky je hodnotiacim faktorom: Optimalizujte rýchlosť načítania svojich webových stránok
- Je váš web viacjazyčný? Nastavte hreflang
- Nefunkčné linky: Ako ich nájsť a opraviť
- Implementácia štruktúrovaných dát na váš web
- Optimalizácia webu pre mobilné zariadenia
Prečítajte si náš blog a spravte si kompletný technický SEO audit. Ak ho budete mať hotový, pokračujte SEO auditom na stránke.
Štruktúra webu a navigácia. Čo to je a prečo je to dôležité?
Štruktúra web stránok definuje, ako sú vaše webové stránky organizované a prepojené vo vzájomnej hierarchii. Dobrá štruktúra stránok uľahčuje Google umelej inteligencii, ale aj ľuďom porozumieť a nájsť na vašom webe čo potrebujú. Dobrá štruktúra zoskupuje obsah, používa vzory a je logická a konzistentná.
Prečo je štruktúra webu dôležitá pre SEO?
Dobrá štruktúra webu zvyšuje čas, ktorý na ňom ludia strávia, a aj mieru konverzie. Oba sú silné pozitívne signály pre vyhľadávače, aby zvýšili hodnotenie vašej webovej stránky.
Google takisto zvykne odmeniť dobrú štruktúru odkazmi na podstránky priamo vo výsledkoch vyhladávania. To sú dodatočné odkazy na iné web stránky na vašej doméne, ktoré sa zobrazujú v SERP.
Všetko toto zvyšuje dôveru a reputáciu vašej web stránky a zvyšuje šancu, že na ňu ludia kliknú. Google bude mať zas jednoduchšiu prácu pri prehľadávaní a indexovaní vašich stránok.
Ja osobne som názoru, že zlá štruktúra môže zničiť vaše snahy o dobré SEO.
Ako vytvoriť dobrú URL štruktúru web stránky?
Začnite usporiadaním obsahu webovej stránky. Pripravte a rozdeľte ho na základe spoločných vecí. Služby, kategórie produktov alebo súvisiace témy blogu dajte do samostatných kategórí. Usporiadajte tieto obsahové kategórie plocho.
Transformujte túto štruktúru na URL a navigáciu.
Štruktúra webu a navigácia. TIPY
- Usporiadajte svoju web URL štruktúru logicky a priamočiaro
- Vytvorte hlavné kategórie stránok, ktoré vytvoria viac kontextu.
- Vytvorte súvisiace podkategórie s hlavnými kategóriami
- Neil Patel odporúča mať 2-7 hlavných kategórií webových stránok
- Udržujte podkategórie vyvážené
- Nevytvárajte viac ako tri úrovne hĺbky navigácie
- Vaša menu/navigácia by mala obsahovať všetky hlavné kategórie.
- Použite vhodný kotviaci text keď linkujete na iné odkazy na vašom webe.
- Posilnite štruktúru webových stránok prepojením súvisiacich podkategórií a hlavných kategórií a vytvorte tým obsahové silá.
Breadcrumbs: Čo sú to a prečo sú dôležité pre štruktúru a navigáciu
Breadcrumbs sú vnútorné linky, ktoré návštevníkom ukazujú cestu z domovskej stránky na aktuálnu stránku. Pomáhajú používateľom pochopiť, kde sa práve na vašom webe nachádzajú, a poskytujú jednoduchý spôsob, ako sa vrátiť na predchádzajúce stránky. Breadcrumbs takisto pomáhajú prehliadačom pochopiť štruktúru vašich webových stránok, čo je skvelé pre SEO.
Prehľadávanie a indexovanie pomocou Google Search Console (GSC): Identifikujte a opravte problémy
Čo je prehľadávanie a indexovanie?
Prehľadávanie je spôsob, akým Google pavúky objavujú nové a aktualizované webové stránky a pridávajú ich do vlastnej databázy. Ak ľudia potom zadajú nejaké vyhladávanie, Google tieto indexy prezrie a vráti zoznam najrelevantnejších web stránok.
Prečo je to dôležité?
Ak Google nezaindexuje vaše stránky, nemôže ich ani zobraziť vo vyhladávaní.
Ako zabezpečiť, aby Google prehľadal a zaindexoval vaše stránky?
Pridajte svoj web do Google Search Console a sledujte jeho zdravotný a technický SEO stav.
Ako pridať svoj web do Google Search Console
Prihláste sa do Google Search Console.
Pridajte svoj web ako vlastníctvo a overte ho. Bežné overovacie metódy nájdete tu
Odošlite XML Sitemap-u na GSC
Zopakujte podobný postup v Bing Webmaster Tools. Aj keď Google dominuje na trhu vyhľadávačov, niektorí ľudia stále používajú Firefox, Edge alebo iné prehliadače.
Čo robiť v Search Console
Odošlite XML sitemap-u, aby ste Google informovali, že ste pridali alebo aktualizovali svoju webovú stránku.
Monitorujte Performance report, aby ste videli, na akej pozícii ste sa umiestnikli, pre ktoré kľúčové slovo a ďalšie užitočné informácie
Monitorujte Index Coverage report, aby ste našli a opravili všetky problémy s prehľadávaním a indexovaním.
Stratégia vnútorných linkov: Čo to je a prečo je to dôležité?
Nastavenie vnútorných linkov je proces prepojenia jednej webovej stránky na vašej web doméne s druhou. Interné linky sú dôležité z dvoch hlavných dôvodov:
Pomáhajú vyhľadávačom pochopiť štruktúru a obsah vašej webovej stránky. Linky zoskupujú súvisiaci obsah do obsahových síl, čo dáva vášmu obsahu viac kontextu, ktorému Google a iné vyhľadávače lepšie rozumejú.
Pomáhajú používateľom orientovať sa na vašom webe a nájsť relevantné informácie. Vnútorné linky pomáhajú Googlu pochopiť štruktúru vášho webu a tým zlepšiť technické SEO.
Ako príklad uvediem tento článok, ktorý píšem o technickom SEO. Jedna časť technického SEO je o Google Search Console, ale namiesto toho, aby som sa v tomto príspevku podrobne venoval konzole, dám link na môj iný článok, ktorý je iba o Google Search Console.
Prepojením týchto 2 článkov dávam ľuďom šancu prečítať si podrobnejšie informácie o konkrétnych technických témach SEO a ukazujem Googlu, že ide o súvisiace stránky, ktoré Googlu poskytujú viac kontextu, ktorý mu pomáha pochopiť, o čom je môj obsah.
Vnútorné linky: TIPY
Pri nterných linkoch je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí:
- Použite kotviaci text bohatý na kľúčové slová.
- Používajte relevantné a zacielené stránky.
- Nepreháňajte to.
- Použite kombináciu follow a no-follow linkov.
- Monitorujte interné linky pomocou Google Search Console.
- Linkujte na stránky, ktoré sú hlbšie vo vašej navigácii.
Krátky obsah: Vyhnite sa vytváraniu stránok s krátkym obsahom.
Pamätajte, že SEO obsah je jedným z pilierov úspešnej SEO stratégie. Zverejňujte len vysokokvalitný, originálny, bohatý a hodnotný obsah pre každú stránku na svojom webe a už sa nikdy nebudete musieť obávať krátkeho obsahu.
Bohužiaľ, niekedy sa to nedá, takže musíme vedieť, ako ho nájsť a opraviť.
Čo je krátky obsah?
Stránky s krátkym obsahom sú stránky bez relevantného obsahu, ktoré poskytujú malú alebo žiadnu hodnotu. Neposkytujú žiadne relevantné odpovede na vyhľadávané klúčové slová.
Prečo je krátky obsah zlý pre SEO?
Google a ostatné vyhľadávače hodnotia stránky s krátkym obsahom nízko. Stručný obsah spôsobuje, že ľudia kliknú na tlačidlo Späť, pretože nedostanú žiadne relevantné odpovede na ich vyhľadávanie. Rýchle kliknutie Späť je pre Google silný negatívny signál.
Čo robiť, aby ste sa vyhli publikovaniu krátkeho obsahu?
Vytvárajte iba stránky, ktoré vašim návštevníkom poskytnú hodnotný, kvalitný a relevantný obsah. Každá stránka, ktorú zverejníte, či už ide o stránku produktu alebo kategórie, by mala obsahovať dostatok relevantných informácií.
Ako objaviť krátky obsah na svojom webe?
Super nástroje sú SEMrush, Ahrefs, Moz, alebo akýkoľvek iný relevantný technický SEO nástroj, ktorý vie spraviť dobrý technický audit.
Duplicitný obsah: Vyhnite sa vytváraniu stránok s duplicitným obsahom.
Čo je duplicitný obsah a čo je kanonická stránka?
Duplicitné stránky sú presne to, čo sú. Sú to web stránky, ktoré majú rovnaký alebo veľmi podobný obsah. Duplicitné stránky sa môžu vyskytnúť v eshopoch, keď máte produkt, ktorý má viac variant ako napríklad farba alebo veľkosť.
Prečo by ste sa mali vyhnút duplicitnému obsahu.
Google nevie, ktoré z duplicitných stránok by mal zaindexovať a preto znížy hodnotenie obom.
Ako sa vyhnúť duplicitným stránkam?
Na každej web stránke publikujte iba originálny obsah. Ak nemôžte mať originálny obsah, ako napríklad pri produktových kategóriach, musíte si nastaviť kanonické stránky, ktoré povedia Googlu čo má indexovať.
Kanonický tag hovorí Googlu, ktorú variantu stránky má indexovať, a ktoré má ignorovať. Zaindexuje napríklad iba jednu strnánku produktu a farba a velkosť budú jej variácie.
Pridajte no-index tagy na stránky s duplicitným obsahom. Tým Google poviete, aby ich neindexoval. To či vám toto nastavenie funguje správne si môžte overiť v Google Search Console v sekci test live URL (testujte živé URL) Mali by ste nájsť stránky, ktoré majú excluded status kvôli no-index tagu.
Ako nastaviť kanonické tagy a stránky
Existuje niekoľko štandardných metód ako nastaviť kanonické tagy.
- Nastavte rel=”canonical” HTML tags
- Nastavte rel=”canonical” v HTTP záhlaví
- Použite Sitemapu pre nastavenie kanonických tagov.
- Použite 301 redirects na presmerovanie ľudí na hlavnú stránku/verziu
- Pozrite sa na oficiálnu Google dokumentáciu pre odporúčané postupy.
Rýchlosť stránky je hodnotiacim faktorom: Optimalizujte rýchlosť svojho webu
Čo je rýchlosť web stránky?
Rýchlosť web stránok bola vždy silným faktorom toho akú z nej mali ľudia skúsenosť. V máji 2021 však Google vypustil aktualizáciu Core Web Vitals: Page Experience. A spravil z rýchlosti hodnotiaci signál.
Google do tejto aktualizácie zahrnul tieto signály?
- Rýchlosť stránky: Čas, ktorý po kliknutí na odkaz potrebuje webový prehliadač na zobrazenie vašej webovej stránky.
- Čas načítania stránky: Čas, počas ktorého sa webová stránka zobrazí na obrazovke zariadenia.
- Čas do prvého bajtu: Čas, ktorý potrebuje prehliadač na prijatie prvého bajtu informácií z webového servera.
Prečo je optimalizácia rýchlosti stránky dôležitá pre technické SEO?
- 25 % návštevníkov opustí webovú stránku, ak jej načítanie trvá dlhšie ako 4 sekundy
- 46 % ľudí znova nenavštívi pomalé web stránky
- 74 % mobilných používateľov opustí mobilnú webovú stránku, ak jej načítanie trvá dlhšie ako 5 sekúnd
- 47 % klientov eshopov očakáva maximálne 2-sekundové načítanie webu.
Rýchlosť vašej stránky ovplyvňuje užívateľskú skúsenosť, Google pozíciu, návštevnosť a vaše predaje.
Ako zistíte, či váš web spĺňa Core Web Vitals aktualizáciu a je dostatočne rýchly?
Najlepšie je sa pozrieť na core web vitals report v Google Search Console, alebo svoj web otestujte v Google Speed Insights test.
Ako môžte zrýchliť svoju web stránku? TIPY
- Optimalizujte fotky a grafiku čo chcete použiť na vašom webe ešte pred ich nahraním na web. Urobte ich čo najmenšie pri zachovaní dobrej kvality.
- Znížte počet fotiek len na tie, ktoré podporujú písaný obsah na vaśom webe.
- Po nahraní fotiek na svoj web použite pluginy/doplnky na optimalizáciu obrázkov.
- Uistite sa, že rozmery fotiek zapadajú do priestoru, ktorý ste preň na webe vytvorili.
- Používajte cache prehľiadača (browser caching) na lokálne ukladanie dát na počítačoch používateľov. Prehliadač ich nebude musieť načítať zakaždým, keď používateľ navštívi váš web.
- Odstránte zbytočný kód. Upozorňujeme, že Shopify, Squarespace, Wix, Visual Composer a iní, majú v sebe veľa kódu aby aj vám umožnili postaviť web stránku. Ten však vy nemôžte odstrániť, čím sa váš web spomalí. Odporúčam používať WordPress s jeho natívnymi blokmi Gutenberg, ktoré sú super rýchle. V čase, keď som písal tento článok, bola téma ASTRA WP najrýchlejšou témou.
- Komprimujte svoj kód pomocou Gzip. Gzip je štandard na nájdenie podobných riadkov kódu a ich nahradenie. To môže znížiť rýchlosť odpovede o 70 %
- Minifikujte súbory. Minifikácia odstraňuje všetko, čo nie je potrebné na spustenie kódu.
Zlúčením viacerých súborov skriptov do jedného znížite počet kontaktov na server - Vyberte si hosting, ktorý sa zameriava na výkon, ako napríklad Kinsta, ScalaHosting alebo Siteground.
- Odstráňte pluginy a témy, ktoré nepoužívate.
- Ak chcete, aby sa súbory načítali súčasne, použite asynchrónne načítanie.
- Odložiť načítanie súborov JavaScript
- Používajte CDN. CDN (Content Delivery Network) je globálna sieť serverov, ktorá hostí vaše súbory na rôznych geografických miestach. CDN umožňuje rýchlejšie doručovanie dát.
- Hostujte videá na externých platformách a použite linky ich umiestnenie na vašu stránku.
- Znížte počet fontov, ktoré používate. Ak musíte používať viacej fontov, používajte moderné formáty WOFF2, a iba znaky ktoré skutočne používate.
- Znížte presmerovania
Hreflang
Nastavte Hreflang, ak je váš web vo viac ako jednom jazyku.
Čo je to hreflang
Hreflang je atribút určujúci jazyk, ktorý by mal Google používať pre konkrétne stránky.
Prečo je to dôležité
Svojim globálnym návštevníkom môžete poskytnúť správnu jazykovú verziu svojej stránky podľa toho kde sa nachádzajú.
Kedy nastaviť hreflang
- Google by mal vo všeobecnosti rozpoznať, aký jazyk by mal použiť, ale existujú určité príklady, kedy je nastavenie hreflang dobrým nápadom
- Ak je váš hlavný obsah v jednom jazyku, ale hlavička, navigácia a päta majú jazykové variácie
- Ak má váš obsah regionálne odchýlky, aj keď sa zobrazuje v jednom jazyku
- Ak je vaša stránka plne preložená do viacerých jazykov.
Ako nastaviť hreflang
Najlepším spôsobom je postupovať podľa tejto Google dokumentácie.
Nefunkčné linky
Linky, ktoré nikam nevedú a návštevníci vašej webovej stránky musia stlačiť tlačidlo Späť, aby sa dostali späť na váš web.
Prečo sú zlé?
Skončiť na nefunkčnom linku znižuje dojem návštevníka a môže spôsobiť, že ľudia opustia váš web. Tiež mätú Google botov, ktorí v dôsledku toho nemusia prehľadať celú vašu stránku.
Ako nájsť a opraviť nefunkčné linky
Spravte audit vášho webu s ahrefs, SEMrush, alebo iným pro SEO nástrojom. Tie nájdu linky, ktoré nikam nevedú, takže ich môžete opraviť nasmerovaním na webovú stránku, ktorá je živá a zdravá.
Nastavenie štruktúrovaných dát na váš web.
Čo sú to štruktúrované dáta?
Schéma je forma značiek pridaných do vášho HTML kódu (webovej stránky), aby ste vytvorili väčší kontext pre prehliadače.
Napríklad. Webová stránka IMDB.com má vedľa Steva Buscemiho značku, ktorá pravdepodobne hovorí, herec. Keď Google číta Steve Buscemi na IMDB, nevidí náhodný reťazec znakov, ktorý potrebuje interpretovať. Hneď vidí, že Steve Buscemi je herec.
Prečo sú štruktúrované dáta dôležité?
Schéma popisuje Googlu, čo konkrétny text/slovo na web stránke znamená a ako by ho mal zobraziť vo výsledkoch vyhľadávania (SERP). Toto pomôže Googlu lepšie a rýchlejšie porozumieť vášmu webu. Ak chcete uspieť s SEO, vždy chcete pomôcť Googlu robiť svoju prácu.
Po druhé, vyhľadávače lepšie interpretujú váš HTML kód a zobrazia ho vo výsledkoch vyhľadávania vo forme featured snippets (úryvky).
Optimalizujte svoj web pre mobilné zariadenia
Čo to znamená optimalizovať web pre mobilné zariadenia?
Začiatky webu a internetu sú úzko späté so stolovými počítačmi a notebookmi. S predstavením iPhonu si internet našiel cestu aj do našich mobilných zariadení.
Obrazovky našich počítačov sú horizontálne a veľké. Mobilné obrazovky sú vertikálne a malé. Stolné počítače a notebooky využívajú wi-fi, ale naše mobilné telefóny využívajú mobilné dáta.
To, čo fungovalo pre naše počítače, nefunguje pre naše mobilné telefóny. Vaša webová stránka musí vyzerať a fungovať dobre na mobilných aj PC verziách.
Kompletný článok o mobilnom SEO a optimalizácii pre mobilné zariadenia nájdete tu.
Prečo je dôležité optimalizovať web pre mobily?
Mobilné zariadenia a konkrétne smartfóny sa stali primárnym prostriedkom prístupu ľudí k internetu a vášmu webu. To reflektoval aj Google zmenou na mobile first indexovanie kedy prehľadáva a indexuje mobilnú verziu vášho webu, nie PC verziu.
Menšie obrazovky, absencia štandardnej klávesnice a mobilné dáta robí prístup k vášmu webu z mobilu náročnejším ako z notebooku. Vaša web stránka však musí byť rovnako dobra a funkčná aj na mobile.
Web optimalizovaný pre mobilné zariadenia by mal byť jedným z vašich hlavných cieľov pri jeho vývoji.
Ako zistiť, či máte mobilnú stránku.
Vyskúšajte Google Mobile-Friendly Test aby ste zistili, či je váš web vhodný pre mobilné zariadenia
Ako optimalizovať váš web pre mobilné zariadenia? TIPY
- Budujte responzívny web dizajn. Responzívny dizajn je založený na zistení veľkosti/rozlíšenia obrazovky zariadenia, ktoré používate a prispôsobovaní prvkov webu tak, aby to odrážala.
- Používajte najnovšie technológie
- Chápte, prečo ľudia prišli na váš web a optimalizujte ho na tento účel. Postavte svoj dizajn podľa tohto konkrétneho cieľa. Nekomplikujte svoj web
- Majte svoju výzvu na akciu viditeľnú a ľahko dostupnú
- Vytvorte jednoduchý layout. Malá veľkosť obrazovky na mobiloch neumožňuje dizajn vhodný pre stolné počítače. Pamätajte na účel vašej stránky. Vaši návštevníci sem prišli pre jeden cieľ. Je na nich, aby klikli na tlačidlo, aby si rezervovali, zavolali atď.
- Použite biely priestor. Nechajte prvky webu dýchať. Nepchajte príliš veľa vecí na jedno miesto.
- Optimalizujte veľkosť fotiek
- Optimalizujte veľkosť textu
- Nepoužívajte pop-up okná pre mobilnú web verziu
- Dizajnujte pre veľké prsty.
- Používajte štruktúrované dáta a zamerajte sa na bohaté výsledky. To vám pomôže vyniknúť na mobilnom SERP.
- Majte na pamäti zákaznícku skúsenosť. Pokračujte v testovaní a nastavovaní webu
- Nezabudnite použiť Google Mobile-Friendly test aby ste si overili ako váš web vidí Google
Kontaktujte nás
Takže tu to máte – našich 10 najlepších tipov, ako začať s technickým SEO.
Ak potrebujete posunúť vašu stránku vyššie, neváhajte nás kontaktovať. Sme odborníkmi vo všetkých veciach SEO, od optimalizácie na stránke až po tvorbu obsahu. Zvýšime návštevnosť vášho webu pomocou SEO.