Výskum kľúčových slov pre SEO
68 percent online aktivít začína hľadaním, respektíve zadávaním kľúčových slov do vyhľadávačov ako Google alebo Bing. Preto by mal byť výskum kľúčových slov základom každej SEO marketingovej stratégie. Okrem toho medzi základ SEO patrí on page SEO, technické SEO, off page SEO alebo tvorba SEO obsahu.
Cieľom výskumu kľúčových slov je zistiť, čo vaša cieľová skupina hľadá online a aké slová a frázy pri tom používa, respektíve píše do vyhľadávačov. Tieto takzvané kľúčové slová budete musieť používať vo svojom SEO obsahu ako aj pri optimalizácií vašej web stránky.
V minulosti Googlu stačilo ak ste napchali váš text špecifickými kľúčovými slovami aby Google vyhodnotil o čom je váš text. Dneska, po mnohých updatoch svojich algoritmov sa Google snaží pochopiť kontext vášho textu a penalizuje prepchávanie kľučových slov.
Aj keď sa používanie kľúčových slov zmenilo, stále zostávajú kľúčovou súčasťou SEO a hlavným faktorom hodnotenia vašich web stránok. Výskum kľúčových slov teda ostáva najdôležitejšou časťou vášho SEO procesu.
Dobrý prieskum kľúčových slov odhaľuje výrazy, frázy, otázky a odpovede, ktoré sú dôležité pre vašich návštevníkov a zákazníkov. Vaše kľúčové slová by tiež mali podporovať obchodné ciele, ako je väčšia viditeľnosť a návštevnosť web stránky, získavanie potenciálnych zákazníkov alebo predaj produktov a služieb.
Ak chcete na svoje stránky prilákať skutočne kvalifikovaných potenciálnych zákazníkov, musíte vedieť, ako robiť prieskum kľúčových slov. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, prečo je to dôležité, ako to funguje a ako vám to môže pomôcť pri vytváraní obsahu.
Čo sú kľúčové slová?
Kľúčové slová v SEO sú slová a frázy, ktoré ľudia zadávajú do vyhľadávačov keď niečo hľadajú na internete. Či už sú to informácie, produkty, alebo služby.
Sú to takisto slová a frázy, ktoré sa používajú na web stránke, alebo v jej meta dátach aby pomohli vyhľadávačom identifikovať o čom je daná web stránka.
Prečo sú kľúčové slová dôležité?
Kľúčové slová sú dôležité, pretože informujú vyhľadávače o obsahu vašej webovej stránky.
Kľúčové slová tvoria spojenie medzi tým, čo ľudia hľadajú, a obsahom, ktorý poskytujete na web stránke.
Kľúčové slová na vašom webe umožňujú Googlu a iným vyhľadávačom vedieť, o čom sú vaše web stránky. To zvyšuje pravdepodobnosť, že tieto vyhľadávače zobrazia vašu webovú stránku vo výsledkoch vyhľadávania, keď potenciálni zákazníci hľadajú produkty, služby, alebo informácie ktoré ponúkate na vašom webe.
Používanie správnych kľúčových slov na správnych miestach na vašom webe (obsah, názvy stránok, nadpisy a podnadpisy, alt text obrázkov a iné on page SEO prvky) vám pomôžu umiestniť váš web vo výsledkoch vyhľadávania a pritiahnuť vaše publikum na vašu web stránku.
Čo je výskum kľúčových slov?
Výskum kľúčových slov objavuje a analyzuje, aké konkrétne slová a frázy (kľúčové slová) relevantné pre váš biznis a vašich klientov zadávajú ľudia do vyhľadávačov ako sú Google, Bing, alebo YouTube, aby našli produkty, služby, alebo informácie (a web stránky) na internete.
Prieskum kľúčových slov zahŕňa vyhľadávanie, organizáciu, analýzu a výber kľúčových slov, ktoré budete následne používať vo vašej obsahovej a SEO stratégii.
Následná tvorba obsahu a optimalizácia vašich web stránok pre tieto kľúčové slová umožnia, že to bude práve vaša web stránka, ktorá so zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania. Väčšia viditeľnosť znamená viac návštevníkov webu a viac klientov.
Prečo je výskum kľúčových slov dôležitý?
Výskum kľúčových slov môže odhaliť nielen čo ľudia hľadajú, ale aj ako často to hľadajú, ako náročné je sa pre konkrétne kľúčové slovo umiestniť vo výsledkoch vyhľadávania a na ktoré slová zacieliť vašu SEO stratégiu.
Prehľad, ktorý môžete získať o týchto skutočných hľadaných výrazoch, môže pomôcť pri tvorbe obsahovej ale aj rozsiahlejšej marketingovej stratégii.
Efektívny prieskum kľúčových slov vám môže poskytnúť prehľad o súčasných marketingových trendoch a pomôcť vám zamerať váš obsah na relevantné témy a kľúčové slová, ktoré vaše publikum hľadá.
Ako bonus vám prieskum kľúčových slov pomôže lepšie porozumieť vašej cieľovej skupine. Je to preto, že prieskum kľúčových slov vám poskytuje prehľad o tom, čo zákazníci hľadajú… a presné slová a frázy, ktoré používajú. Výskum kľúčových slov môžete so zľahčením považovať aj za prieskum trhu pre 21. storočie.
Výskum kľúčových slov vám pomôže:
- Pochopiť a osloviť svoje publikum
- Nájsť nové relevantné témy, ktorým sa môžete venovať na svojom webe
- Získať kvalifikovaných potenciálnych zákazníkov
- Zvýšiť predaj
- Zlepšiť reklamné kampane
- Zväčšiť viditeľnosť a interakciu
- Budovať povedomie o vašej značke
Rovnako dôležité je však vyhnúť sa používaniu „nesprávnych“ kľúčových slov, ktoré môžu prilákať používateľov, ktorí sa pravdepodobne odrazia od vašej stránky. Výskum kľúčových slov vám pomôže objaviť oboje.
Čo je zámer kľúčového slova?
Sila výskumu kľúčových slov spočíva v lepšom pochopení vášho cieľového trhu a toho, ako ľudia vyhľadávajú váš obsah, služby alebo produkty. Prieskum kľúčových slov vám poskytuje konkrétne údaje o vyhľadávaní, ktoré vám môžu pomôcť odpovedať na otázky ako: Čo ľudia hľadajú? Koľko ľudí to hľadá? V akom formáte chcú tieto informácie?
Poznanie toho čo skutočne hľadá váš potenciálny klient, teda aký má zámer hľadania je základom procesu výskumu kľúčových slov. Obsah web stránky, ktorá sa mu zobrazí a na ktorú klikne by mala 100% reflektovať zámer kupujúceho.
Keď sa váš SEO obsah zhoduje so zámerom kupujúceho, zostane na vašej stránke dlhšie. Ak sa však tento zámer s obsahom nezhoduje, vašu web stránku opustí. To je zlé pre SEO, ale aj pre jeho skúsenosť s vašou stránkou a vašim biznisom.
Predtým, ako sa pustíte do SEO, musíte najprv pochopiť, kto je vaša cieľová skupina a čo je jej cieľ, aký je jej jazyk a aký konkrétne slová používa.
Pozor. Vy a vaša firma nie ste vaši zákazníci. Výrazy a frázy, ktoré môžete použiť na vyhľadanie vašich produktov alebo služieb na webe, sa nemusia zhodovať s kľúčovými slovami, ktoré používajú nakupujúci. Tí môžu v skutočnosti hľadať niečo iné alebo sa môžu nachádzať v inom štádiu nákupného procesu, ako naznačujú vaše kľúčové slová. Pochopenie toho čo váš človek hľadá a očakáva je dôležitá súčasť celého procesu.
Typy zámeru vyhľadávania
Existuje niekoľko typov zámerov používateľa. Každý z nich je spojený s konkrétnymi druhmi kľúčových slov ako aj so špecifickým obsahom, ktorý tento zámer uspokojí. Pochopenie zámeru, teda toho čo človek na internete hľadá, vám pomôže s výberom tých správnych kľúčových slov, tém a obsahu, ktorý cieli na vašich potenciálnych web návštevníkov a klientov.
Informačný (vaši záujemcovia sa chcú niečo naučiť)
Navigačný (hľadajú konkrétnu spoločnosť alebo webovú stránku)
Transakčný (porovnávajú konkrétne produkty a sú takmer pripravení na nákup)
Komerčný (sú pripravení kúpiť teraz)
Lokálny (hľadajú ponuku v určitej geografickej lokalite)
Informačné
Záujemcovia o informácie budú klásť otázky ako: kto, čo, kedy, kde, prečo a ako. Informačné vyhľadávania môžu zahŕňať frázy ako „príznaky úpalu“, „najlepší recept na pad thai“ alebo „história Prvej Svetovej Vojny“.
Navigačné
Navigačné vyhľadávania často obsahujú názov firmy alebo vyžadujú kľúčové podrobnosti o nej. Napríklad „Instagram prihlásenie“ alebo „Sushi vo Vancouvri“.
Transakčný
Spúšťacie slová transakčného vyhľadávania zahŕňajú „recenzie“, „porovnanie“, „najlepšie“, „vs.“ a „10 najlepších“. Títo nakupujúci sú blízko nákupu a skúmajú svoje možnosti, aby sa rozhodli, ktorý produkt alebo služba im najviac vyhovuje.
Komerčný
Komerčné vyhľadávanie využívajú záujemcovia, ktorí sú pripravení na nákup. Zahŕňajú názvy značiek, konkrétne produkty („Google Pixel 7“, „Norco DH bike 2022“), kategórie produktov („čierny oblek“, „bezdrôtová nabíjačka“) a slová ako: kúpiť, zľava, doprava, kupón, prihlásiť sa na odber.
Lokálny
Vyhľadávajúci chce nájsť niečo v špecifickej geografickej lokalite, napríklad blízke sushi, alebo hudobný klub v Bratislave.
Ako reflektovať zámer vyhľadávania?
Ak predávate produkt, budete chcieť použiť spúšťacie slová pre transakčné alebo komerčné vyhľadávanie.
Ak máte zoznam kľúčových slov, musíte pochopiť, na ktoré by mali byť najlepšie cielené informačné články na blogu a ktoré by mali byť stránky produktov alebo kategórií.
Pri niektorých kľúčových slovách je to zrejmé. Nevytvorili by ste stránku produktu na tému „ako spraviť pad thai“, pretože hľadajúci chcú recept.
Ale čo kľúčové slovo „pad thai“? Chcú hľadajúci informácie alebo si chcú pad thai kúpiť? Práve tu musíte dobre pochopiť zámer aby ste vedeli ponúknuť ten správny obsah. Ako tento zámer zistiť? Respektíve ako zistiť čo Google považuje za naplnenie zámeru?
Jednoducho. Chcete vedieť čo Google považuje za dobrý obsah ak človek hľadá “pad thai”? Napíšte to do vyhľadávania a pozrite sa na prvé tri výsledky. Tieto web stránky a obsah na nich reflektuje odpoveď na to čo človek hladá. Teda reflektuje zámer hľadania.
Pozrime sa teda čo Google vráti ak do neho zadáme pad thai. Skúsili ste? Sú to recepty. Takže teraz viete, že ak sa chcete umiestniť na prvej pozícii pre slovo pad thai, gro vášho obsahu by mal tvoriť recept na pad thai.
Ak by som tento obsah písal, pravdepodobne by som ešte do môjho textu pridal dodatočné informácie ako napríklad pôvod tohto jedla, kde sa dajú kúpiť produkty na jeho prípravu, alebo aj reštaurácie kde sa dá objednať a počkal ako na to zareaguje Google.
Ak by som to mal uzavrieť. Ak chcete vedieť aký SEO obsah písať tak aby ho Google vyhodnotil dobre, vychádzajte z obsahu, ktorý už Google dobre hodnotí. Inšpirujte sa, ale spravte ho lepší po každej stránke tak aby naplnil zámer vyhľadávania, ale zároveň aj pridal niečo naviac.
Ostatné parametre zámeru vyhľadávania
Určenie správneho zámeru vyhľadávania však nekončí identifikáciou správneho typu stránky pre konkrétne vyhľadávanie. Mali by ste zohľadniť aj nasledujúce parametre:
Typ – Napríklad blogový príspevok, produktová stránka, kategória, vstupná stránka, online nástroj atď.
Formát – Napríklad sprievodca, zoznam, správy, recenzie, porovnanie atď.
Uhol – Váš unikátny pohľad na danú tému.
Google má širokú škálu typov výsledkov, ktoré môže zobraziť v závislosti od vyhľadávania, takže ak sa chystáte zacieliť na kľúčové slovo, pozrite sa na SERP (Search Engine Results Page, alebo Stránka s Výsledkami Vyhľadávania), aby ste pochopili, aký typ obsahu potrebujete vytvoriť.
Avšak. Google má rád originalitu a nič nie je napísané v kameni. Ak ste presvedčený, že viete vytvoriť obsah, ktorý je lepší ako to čo je momentálne na vrchole aj keď má inú formu a typ, choďte do toho. Aj keď sa vaša stránka líši od toho, čo už existuje, Google jej môže dať šancu a ukázať ju niektorým z hľadajúcich. A ak sa im to náhodou zapáči, vaša stránka si zabezpečí svoje miesto vo výsledkoch vyhľadávania.
Kľúčové slová versus témy
SEO je hlavne o obsahu a kľúčové slová sa tu používajú trochu inak ako v reklame. Výskum kľúčových slov odhaľuje aké presné slová ľudia zadávajú do Googlu, ale takisto odhaľuje aj zámer, ktorý ľudia majú ak tieto slová hľadajú ako aj obsah web stránky, ktorý by mal stáť za týmto zámerom. Výskum kľúčových slov vám odhalí nielen špecifické slová, ale aj témy aké ľudí zaujímajú.
A keďže Google nehodnotí vašu web stránky na základe kľúčových slov, ale obsahu, sú to práve témy, ktoré sú nesmierne dôležité pre SEO. Témy sú teda akýmsi širším košom, ktoré vám pomôžu jednak určiť prvotné kľúčové slová a takisto ich zorganizovať do logických celkov na základe, ktorých budete vytvárať váš obsah.
Kľúčové slová, ktoré spadajú pod podobný zámer vyhľadávania môžete zoradiť do tematických košov a použiť v rámci jednej témy. Jedna téma môže viesť k obsahu, ktorý dokáže odpovedať na všetky kľúčové slová v rámci jedného tematického koša. Jedinú web stránku a obsah tak môžte optimalizovať pre množstvo tematicky podobných slov.
Ak napríklad píšete príspevok o tom, „ako pripraviť vajíčko“, jeden jediný článok môže uspokojiť zámer pre všetky kľúčové slová týkajúce sa tejto „témy“, ako napríklad:
Ako uvariť vajíčko?
Ako uvariť vajíčko na mäkko?
Ako uvariť vajíčko na tvrdo?
Ako pripraviť volské oko?
Prvky výskumu kľúčových slov
Pri výskume kľúčových slov je potrebné venovať pozornosť trom hlavným prvkom.
Relevancia
Google hodnotí obsah podľa relevantnosti kde je dôležitý práve zámer vyhľadávania. Váš obsah musí spĺňať potreby hľadajúcich aby sa umiestnil na Googli. Váš obsah musí takisto poskytovať najhodnotnejšie, najkvalitnejšie a originálne informácie pre vaše publikum. Google bude najlepšie hodnotiť obsah, ktorý má pre ľudí najväčšiu hodnotu.
Autorita
Google bude prikladať väčšiu váhu web stránkam, ktoré bude považovať za smerodajné. To znamená, že sa vaša web strńka musí stať kompletným a autoritatívnym zdrojom vo vašom biznis segmente. Takýto obsah má väčšiu šancu stať sa populárnym medzi ľudmi a získať sociálne signály a spätné odkazy.
Objem
Vaše kľúčové slová musia ľudia v prvom rade hľadať. Nulový objem vyhľadávania znamená nula web návštevníkov. Dobré nástroje na výskum kľúčových slov vám poskytnú informácie o tom koľko krát je daná fráza vyhľadávaná mesačne.
Kde nájsť kľúčové slová pre vašu SEO stratégiu?
Cieľová skupina
Prvým krokom pri začatí akéhokoľvek nového projektu výskumu kľúčových slov by malo byť pochopenie toho, čo ponúkate, kto je vaša cieľová skupina a aký je jej nákupný proces.
Témy
V tomto kroku chcete vytvoriť všeobecné kategórie pre svoje kľúčové slová. Môžu zodpovedať kategóriám produktov. Udržujte tento zoznam krátky a jednoduchý, s maximálne 5 až 10 témami. Môže byť užitočné predstaviť si, že ste kupujúci hľadajúci váš produkt alebo službu.
Internet
Ďalším krokom je zhromaždenie všetkých možných fráz a variantov kľúčových slov, ktoré by mohli byť relevantné pre vašu web stránku, obsah, produkty, služby a ideálnych zákazníkov. Zapíšte si názvy a kategórie vašich produktov a služieb, obchodné ciele, geografické lokality, konkurentov, slová ktorými vaša klientela označuje vašu ponuku.
Skvelá pomôcka ako získať viac nápadov na počiatočné kľúčové slová je Wikipedia. Zadajte do nej jedno z vašich fráz. Wikipedia je pretkaná linkami na súvisiace témy. Preskúmajte linky, ktoré smerujú na ďalšie súvisiace stránky a zozbierajte témy, nadpisy a podnadpisy.
Ďalšou ľahkou pomôckou je samotný Google. Všimli ste si, že ak niečo hľadáte na Googli, ten vám ukáže sekciu “Ľudia sa takisto pýtajú”. Skvelý zdroj na témy a kľúčové slová. Kliknite na jedno z nich a táto sekcia sa rozšíri na ďalšie slová.
Ďalším zdrojom môžu by stránky ako Reddit, alebo Quora kde sa ľudia pýtajú, ale aj odpovedajú na špecifické témy. Tu vám môže pomôcť web stránka keyworddit ktorá prehľadáva reddit pre vaše kľúčové slová.
Webová stránka AnswerThePublic umožňuje až 3 bezplatné vyhľadávania denne. Zadajte vaše slovo a stránka vás poskytne veľa variácií pôvodného slova.
Ďalší funkcia, ktorú môžete využiť je autocomplete na Google, Bing alebo YouTube. Určite ste si všimli, že ak začnete písať na YouTube, alebo Google, tie vám ponúknu viacero možností doplnenie textu. Výhoda tejto funkcie je, že ľudia tieto frázy hľadajú vo veľkom.
Pre ďalšie kľúčové slová zamierte na fóra a špecializované tematické web stránky z vášho biznis segmentu.
Lokálne výrazy
Lokálne kľúčové slová sú slová, ktoré obsahujú názov lokality ako mesto, štát, oblasť, ale aj populárne lokality, alebo pamiatky. Sú súčasť lokálneho SEO. Ja osobne sa na ne zameriavam veľmi rád a zatiaľ mne a mojim klientom priniesli úspech vo výsledkoch vyhľadávania aj pre nové web stránky.
Ku každému slovu, ktoré zadám do nástroja na kľúčové slová pridám alternatívne aj lokalitu, ktorá je pre môjho klienta dôležitá. Tieto slová majú vo väčšine prípadov veľmi nízku obťažnosť. Ide napríklad o slová ako Strihanie krov v Severnom Vancouveri, alebo Reklamné Predmety Kanada.
Kľúčové slová podľa sezóny
Poznanie sezónnych trendov môže byť výhodné pri nastavovaní obsahovej stratégie. Ak viete kedy sú špecifické slová populárne, viete pripraviť kvalitný obsah dopredu.
Konkurencia a kľúčové slová
Tento spôsob je možný iba ak si predplatíte jeden z nástrojov na výskum kľúčových slov. Ja používam Ahrefs a preto vám to ukážem na jeho príklade.
Vygooglite jedno zo svojich počiatočných kľúčových slov a uvidíte, kto sa umiestnil na top pozíciách. Vložte URL adresu vašej top konkurencie do “Site Explorer” v Ahrefs. Ten vám ukáže pre ktoré kľúčové slová sa konkurenčný web už na Googli umiestňuje. Tie môžete následne použiť aj na vašom webe. Analyzujte zopár konkurenčných stránok a získate obrovský zoznam kľúčových slov.
Site Explorer vám takisto ukáže špecifické stránky, ktoré sa pre tieto slová umiestňujú. To vám pomôže pochopiť aký obsahový formát by ste mali pre tieto slová vytvoriť. (Ak Google umiestni web na prvom mieste, znamená to aj, že má rád tú špecifickú formu obsahu).
Ak robíte prieskum kľúčových slov pre zavedenú webovú stránku, možno zistíte, že ste už pokryli väčšinu kľúčových slov svojich konkurentov. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť použiť prehľad Medzera obsahu v programe Ahrefs’ Site Explorer. Nájde kľúčové slová, ktoré hodnotí jeden alebo viacerí vaši konkurenti, no vy nie.
Ak ho chcete použiť, pripojte niekoľko webových stránok svojich konkurentov do hornej časti, potom prilepte svoju vlastnú stránku do spodného poľa a kliknite na položku Zobraziť kľúčové slová.
Používajte nástroje na výskum kľúčových slov
Ak ste už manuálne zostavili základný zoznam kľúčových slov, môžete ho rozšíriť pomocou nástrojov na výskum kľúčových slov. Všetky nástroje na výskum kľúčových slov fungujú rovnakým spôsobom. Vložte počiatočné kľúčové slová a na základe nich sa zobrazia variácie a súvisiace kľúčové slová. Zoznam top nástrojov pre výskum kľúčových slov je nižšie.
Analýza kľúčových slov
Pri analýze kľúčových slov sa zamerajte na dve základné metriky. Objem vyhľadávania a obtiažnosť umiestnenia.
Objem vyhľadávania
Objem vyhľadávania udáva priemerný počet vyhľadávaní kľúčového slova za mesiac. Ide o počet vyhľadávaní, nie o počet ľudí, ktorí vyhľadávali. Všetky takéto výskyty prispievajú k objemu vyhľadávania daného kľúčového slova, aj keď je to tá istá osoba, ktorá vyhľadáva.
Väčšina moderných SEO nástrojov vie zobraziť výsledky špecifické pre danú krajinu ako aj globálne.
Čím väčší objem hľadania, tým viac ľudí môže pristáť na vašej web stránke. Lenže, každá web stránka sa chce dobre umiestniť pre tieto populárne výrazy a preto môže byť veľmi obtiažne. Obzvlášť ak sú konkurenčné web stránky na trhu dlho a postupne si vybudovali silnú autoritu, ktorú váš web nemusí mať. To neznamená, že by ste sa pre dané slovo nemali snažiť umiestniť. Bude to však dlhodobý boj a mali by ste ňu prispôsobiť celkovú SEO stratégiu podľa vašich cieľov.
Tu sa dostávame k druhej dôležitej metrike a tou je obtiažnosť umiestnenia.
Obtiažnosť umiestnenia kľúčového slova
Väčšina nástrojov na výskum kľúčových slov používa rôzne faktory ako vypočítať obtiažnosť. Či už je to počet backlinkov, alebo kvantita a kvalita obsahu, jednu vec majú spoločnú. Označujú ako ťažké je pre web stránku sa pre dané slovo umiestniť vo výsledkoch vyhľadávania.
Neberte však obtiažnosť ako faktor, ktorý vám hovorí či na dané slovo cieliť, alebo nie. Berte to ako návod na prispôsobenie vašej SEO stratégie aby sa vám váš web umiestniť podarilo.
Ako analyzovať kľúčové slová na základe objemu a obtiažnosti?
Slová, ktoré majú zvyčajne najvyšší objem vyhľadávania sú takzvané hlavné frázy, ktoré sú zvyčajne tvorené jedným slovom. Zoberme si napríklad slovo tenisky. Je veľká šanca, že na slovo tenisky mieria všetky veľké športové značky ako Nike, alebo Adidas, ktorých web stránky majú obrovskú autoritu.
Frázy so stredným objemom sú tvorené dva až štyri slovami a môžu to byť napríklad dámske bežecké tenisky. Tieto viac špecifické slová sú vyhľadávané menej avšak vaša šanca umiestniť pre ne vašu web stránku sa zvyšuje.
Posledná kategória sú takzvané long-tail slová (dlhý chvost), teda dlhšie a špecifické výrazy. Pánske nepremokavé bežecké tenisky pre ploché nohy. Keďže je oveľa menej ľudí s takouto špecifickou požiadavkou, aj objem vyhľadávania bude menší, avšak obtiažnosť umiestnenia bude oveľa ľahšia.
Neexistuje žiadna „najlepšia“ kategória kľúčových slov, na ktorú by ste sa mali zamerať. Všetky 3 majú svoje pre a proti.
Logické je mieriť na hlavné slová s najvyšším objemom hľadania. Avšak ako prvé sa presvedčte či je naozaj ťažké sa pre tieto slová umiestniť. Zadajte toto slovo do Googlu a pozrite si prvé tri výsledky. Aká je kvalita obsahu? Koľko spätných odkazov na túto stránku mieri? (Tento údaj si viete dohľadať vo väčšine nástrojov na výskum kľúčových slov). Viete vytvoriť lepší obsah, ktorý prirodzene priláka spätné odkazy? Skúste sa pustiť aj do hlavných slov.
Aká je vaša alternatíva ak sú hlavne slová príliš konkurenčné?
Zamerajte sa na takzvané long tail (dlhé) frázy. Tieto majú rádovo nižší objem vyhľadávania avšak obtiažnosť umiestnenia je nízka. Mierenie na veľký počet dlhých slov vám môže po spočítaní priniesť solídnu návštevnosť. Ďalším plusom je, že ľudia, ktorí tieto špecifické slová hľadajú sú oveľa bližšie ich kúpe ako ľudia čo hľadajú iba tenisky. Navyše, základom úspešného biznisu je špecializácia, teda mierenie na silne špecifické slová by mohlo byť pre vás prirodzené.
Typicky, čím vyšší je objem vyhľadávania, tým väčšia je konkurencia a úsilie potrebné na dosiahnutie úspechu v organickom hodnotení. Choďte však príliš nízko a riskujete, že na svoje stránky nepritiahnete žiadnych hľadajúcich. Skúste teda nájsť dobrý kompromis medzi oboma metrikami.
Ako kategorizovať kľúčové slová
Veľmi dôležitým krokom pri analýze kľúčových slov je určiť, aký druh stránky a koľko separátnych stránok budete musieť vytvoriť.
Poďme zistiť, ako tieto veci určujete.
Odpoveď do značnej miery závisí od toho, ako Google tieto kľúčové slová vidí. Považuje ich za súčasť rovnakej témy? Alebo ich vníma ako samostatné témy?
Overiť si to môžete tak, že postupne vyhľadáte každé z týchto kľúčových slov a porovnáte výsledky vyhľadávania. Zobrazí Google rovnaké výsledky pre rozdielne kľúčové slová? Potom ich vidí ako súčasť jednej témy a vy ich môžete umiestniť v rámci jednej stránky.
Porovnanie výsledkov vyhľadávania pre zdanlivo súvisiace kľúčové slová je skvelý spôsob, ako pochopiť, ako úzko spolu súvisia a či by ste ich mali zacieliť na jednu stránku alebo viacero stránok. Ale urobiť to pre stovky kľúčových slov môže byť dosť skľučujúca úloha.
Ahrefs má však riešenie v podobe rodičovskej témy. Týmto spôsobom vie zorganizovať všetky kľúčové slová, ktoré sú súčasťou jednej témy. Funkcia nadradenej témy je mimoriadne užitočná pri zoskupovaní veľkých zoznamov kľúčových slov do takzvaných tematických zhlukov.
Nie vždy sa však vie Ahrefs presne trafiť, preto vám odporúčam si pri dôležitých slovách overiť tematickú príbuznosť manuálne. A ako som spomínal vyššie. Ak aj Google vyhodnotí dve slová ako príbuzné, ak ste si istý, že viete poskytnúť rozdielny obsah pre dve zdanlivo príbuzné slová, neváhajte a urobte tak. Google odmeňuje originalitu a detailnosť.
Ako si vybrať prioritné kľúčové slová pre váš web
Stanovenie, na ktoré kľúčové slová mieriť je pravdepodobne najmenej priamočiara a mimoriadne „individuálna“ časť procesu.
Mali by ste zvážiť:
- Aký je odhadovaný potenciál návštevnosti tohto kľúčového slova?
- Aká je náročnosť hodnotenia? Proti komu súťažíte?
- Čo bude potrebné na vytvorenie dokonalej stránky?
- Alebo možno už nejaký máte a treba ho vylepšiť?
- Aká je obchodná hodnota tohto kľúčového slova?
- Čo by ste za to dostali z hodnotenia?
Tento posledný bod je obzvlášť dôležitý. Zatiaľ čo objem vyhľadávania, potenciál návštevnosti, náročnosť hodnotenia a zámer vyhľadávania sú všetko dôležité, musíte zvážiť aj to, aké hodnotenie tohto kľúčového slova bude pre vašu firmu hodnotné.
Ako zmerať „obchodný potenciál“ kľúčového slova?
Mnoho obchodníkov posudzuje hodnotu kľúčového slova tak, že ho priradí k takzvanému nákupnému procesu kupujúceho, ktorým ľudia prechádzajú pred nákupom. Konvenčná múdrosť hovorí, že čím skôr sú ľudia na svojej ceste, tým je menšia pravdepodobnosť, že nakúpia.
Tu je jeden populárny rámec cesty kupujúceho:
Začiatok lievika – Ľudia hľadajú všeobecné informácie o téme.
Stred lievika – Ľudia skúmajú dostupné riešenia svojho problému.
Spodná časť lievika – Ľudia chcú uskutočniť nákup konkrétneho produktu alebo služby.
Kľúčové slová na začiatku lievika majú zvyčajne vysoké objemy vyhľadávania, ale nízke miery konverzie. Zatiaľ čo kľúčové slová na konci lievika sú mimoriadne lukratívne vďaka vyššej konverzii, ale ich objemy vyhľadávania sú oveľa nižšie.
Na ktorých kľúčových slovách by ste mali začať pracovať ako prvé? Záleží.
Pracujete na úplne novom webe alebo etablovanej firme?
Ste jediný marketér, alebo riadite veľký tím?
Ste zodpovedný za skutočné konverzie alebo poskytovanie nových potenciálnych zákazníkov tímu predaja?
Ako rýchlo potrebujete ukázať výsledky?
Výber kľúčových slov záleží na vašich jedinečných okolnostiach, metrikách, ktoré sú pre vás dôležité ako aj potenciálu návštevnosti, náročnosti kľúčového slova, obchodného potenciálu a zámeru vyhľadávania.
V niektorých prípadoch bude vašou úlohou získať čo najväčšiu návštevnosť tak rýchlo, ako je to možné, čo sa týka vyhľadávania kľúčových slov s veľkým objemom a nízkou obtiažnosťou. Inokedy sa budete musieť zamerať na potenciálnych zákazníkov alebo konverzie, pričom v takom prípade bude najdôležitejšou metrikou, na ktorú sa treba zamerať, obchodný potenciál.
Prieskum kľúčových slov nie je procesom hľadania kľúčových slov, ktoré sa dajú ľahko zaradiť. Je to proces hľadania kľúčových slov, ktoré dávajú vášmu podnikaniu najväčší zmysel.
Mali by ste mať aj krátkodobé, strednodobé a dlhodobé hodnotiace ciele. Ak sa sústredíte iba na krátkodobé ciele, nikdy sa vám nezíska hodnotenie najlukratívnejších kľúčových slov. Ak sa sústredíte iba na strednodobé a dlhodobé ciele, bude trvať roky, kým získate akúkoľvek návštevnosť.
Konečný výber kľúčových slov
Môj návrh pri konečnom výbere kľúčových slov je nasledovný:
Ak je vaša webová stránka komerčná (ponúkajúca produkty alebo služby), použite kľúčové slová, ktoré majú podľa aktuálneho hodnotenia webových stránok najkomerčnejší zámer. Ak je vaša webová stránka informačná (napadnú vám blogy), použite kľúčové slová, ktoré majú najväčší informačný zámer. Hľadajte dobrý kompromis s vysokým objemom vyhľadávania v spojení s nízkou náročnosťou.
Pozrite sa na kľúčové slová s vysokým objemom vyhľadávania, nízkou obtiažnosťou a konkurenciou, ktorá má nižšiu autoritu domény a menej spätných odkazov. Ak sa vaša web stránka už nachádza na prvej stránke, ale nie na prvých 5 miestach a vaše kľúčové slovo má dobrý objem vyhľadávania, zamerajte sa na neho a zlepšenie vašej doterajšej pozície.
Ak je váš web nový (alebo ešte nemá veľa odkazov), zacieľte najprv na výrazy s nízkou konkurenciou. Potom, ako bude vaša stránka naberať na autorite, môžete začať cieliť na konkurenčnejšie veci.
Otázky sú SEO zlato!
Zistite aké otázky sa ľudia vo vašom odbore pýtajú a pridajte ich na koniec relevantných web stránok. Použitie špecifických otázok a odpovedí môže vášmu webu priniesť veľkú organickú návštevnosť.
Ako často robiť výskum?
Výskum kľúčových slov by ste mali opakovať raz za niekoľko mesiacov. Vždy je dobré vedieť o zmenách vo vyhľadávaní ako prvý a prispôsobiť tomu vaše obsahovú a SEO stratégiu.
Záver: Ozvite sa nám
Ako som spomínal na úvod. Kľúčové slová sú stále esenciou SEO. Zarezervujte si teda dostatok času a snažte sa ho spraviť dôkladne.
Ak sa vám do toho nechce, kontaktujte nás a s VanCity.Media vám pripravíme kvalitný výskum, SEO, ale aj celkovú marketingovú stratégiu.