Off-page SEO: Čo optimalizovať mimo web stránky
Gro SEO optimalizácie sa odohráva na vašej web stránke. Vašu SEO pozíciu však viete vylepšiť aj stratégiou a taktikami mimo vášho webu. Táto časť SEO sa volá off-page SEO, teda SEO mimo stránky.
Spätné odkazy, Google Biznis Profil, marketing sociálnych sietí, alebo zmienky o vašej značke sú neoddeliteľnou súčasťou SEO signálov mimo stránky.
Písaním kvalitného SEO obsahu sa môžete umiestniť vo vyhľadávačoch, ale získaním niekoľkých skvelých a relevantných stránok, ktoré budú odkazovať na tento obsah, zvyšujete šancu, že skončíte ešte o niekoľko miest vyššie.
To isté platí pre budovanie vašej značky a vytváranie dôvery. Nedeje sa to len na vašom webe, ale väčšinou aj mimo neho. Nie je dôležité len to, aby ste sa umiestnili vysoko pre svoj hľadaný výraz, ale tiež aby ste si vytvorili dôveru a pocit autority. Musíte byť, ale aj vyzerať ako najlepší výsledok vyhľadávania nielen v technickom a obsahovom zmysle, ale aj v skutočnosti. Popularita, kvalita a relevantnosť sú všetko.
Čo je off page SEO?
Off-page SEO je stratégia, ktorá vylepšuje hodnotenie web stránok vo výsledkoch vyhľadávania pomocou taktík a procesov, ktoré sa odohrávajú mimo web stránky.
Off-page SEO je všetko, čo robíte mimo svojho webu, aby ste prinútili Google a ďalšie vyhľadávače, aby považovali vašu web stránku za dôveryhodnú a autoritatívnu.
Off-page SEO taktiky vytvárajú signály, ktoré Googlu a iným vyhľadávacím nástrojom hovoria, že váš web je pre vaše publikum cenný. Off-page SEO môžete vnímať aj ako zvyšovanie reputácie vašej web stránky a vašej značky.
Niektoré off-page SEO prvky sú tvorba spätných odkazov (backlinkov), Google Biznis Profil optimalizácia, marketing sociálnych sietí, kampane na zvyšovanie povedomia o značke, recenzie a mnohé iné.
Prečo je off-page SEO dôležité?
Off-page SEO stratégie pomáhajú vašej web stránke dosiahnuť lepšie hodnotenie vo výsledkoch vyhľadávania. Google zhromažďuje informácie o vašich webových stránkach aj mimo nej. Aj na ich základe potom vyhodnocuje reputáciu vašej značky.
Každý signál, ktorý prispeje k lepšiemu hodnoteniu vašej web stránky je dôležitý, off-page nevynímajúc.
Spätné odkazy ako súčasť off-page SEO sú navyše jedným z troch najdôležitejších faktorov SEO hodnotenia. Google je postavený na PageRank algoritme, ktorý zisťuje kvantitu a kvalitu spätných odkazov stránky.
Off-page SEO zvyšuje autoritu a dôveru vašej web stránky v očiach ľudí a Google.
Aké off-page SEO stratégie poznáme?
Budovanie spätných odkazov
Čo je budovanie spätných odkazov?
Budovanie odkazov je proces, keď sa snažíme získať spätné linky (odkazy) z iných web stránok na naše stránky. Spätné odkazy sú teda iba štandardné odkazy z iných web stránok na našu web stránku. Tieto iné web stránky by mali byť vysokú autoritu v očiach Google. Je to práve časť tej autority, ktorú chceme preniesť na naše stránky pretože pomáha zlepšiť aj naše hodnotenie.
Prečo je budovanie linkov dôležité pre SEO?
Linky z autoritatívnych web stránok prenášajú časť tejto autority na našu web stránku.
Linky z iných stránok oznamujú Google, že obsah na našej stránke je kvalitný.
Oba faktory pomáhajú zlepšovať hodnotenie našej web stránky.
Záleží na druhu odkazov?
Áno. Linky zo stránok s väčšou autoritou pomôžu vášmu webu viac ako tie z nižšou. Takisto existujú aj stránky, linky z ktorých by váš web poškodili. Venujte teda budovaniu linkov náležitú pozornosť.
Aké faktory zvážiť pri budovaní linkov?
Ako sme si povedali, spätné odkazy sú silným SEO faktorom. To začali využívať aj rôzni SEO “experti” a začali využívať všetky dostupné stratégie pre budovanie odkazov. Od zverejňovania ich odkazov na fórach až po platenie za odkazy.
Google reagoval a upresnil etické a neetické spôsoby budovania odkazov, ktoré začal prísnejšie penalizovať. Ak využívate budovanie linkov tretími stranami, presvedčte aké stratégie využívajú. Niektoré môžu vašej web stránke z dlhodobého hľadiska uškodiť.
Autorita
Autorita, zjednodušene, je miera celkovej kvality webovej stránky, ktorá je založená na tom, koľko kvalitných spätných odkazov má. Vyššia autorita vašich spätných odkazov znamená aj lepšie Google hodnotenie.
Dnes Google nemá žiadny faktor autority, čo potvrdil aj John Mueller. Google používa slovo autorita v kontexte kvality samotného obsahu. Výskumy však ukázali jasnú koreláciu medzi množstvom spätných odkazov, takzvanou autoritou a ich vplyvu na hodnotenie. Hodnotenie autority priraďujú web stránkam rôzne SEO nástroje ako SEMrush, alebo Ahrefs, nie samotný Google. Preto treba autoritu web stránok brať s miernym odstupom.
Stránky s najväčšiu autoritou sú pre vaš web najlepšie, nevynechajte všaka ani možnosť budovať spätné odkazy zo stránok z nižšou autoritou. Získať linky z týchto stránok môže byť jednoduchšie.
Pojem autority web stránok vychádza z dávnejšieho PageRank algoritmu. Google vtedy verejne uvádzal PageRank skóre. Z neho sa dalo ľahko vyčítať, že stránky s vysokým PageRank skóre dosahovali lepšie hodnotenie ako tie s nižším. Stránky s vysokým PageRank skóre boli teda považované za autoritatívne.
Tie isté stránky sa takisto umiestňovali na vysokých Google pozíciach. To viedlo k istému zjednodušeniu a domény s vysokým hodnotením vo výsledkoch sa začali označovať ako autoritatívne. Tak vznikol koncept autority domény. Google však v skutočnosti nikdy nepoužil žiadnu metriku autority domény.
Koncept autority domény bol jednoducho voľný nápad založený na tom, čo sa dalo vizuálne potvrdiť. Google časom upravil spôsob hodnotenia webových stránok tak, aby PageRank skóre zohrávalo menšiu úlohu pri hodnotení. Myšlienka autority domény, pre jej jednoduché popísanie konceptu však pretrvala.
Jedinečné domény
Ďalšou dôležitou metrikou vytvárania odkazov je počet samostatných domén (referujúcich domén), ktoré odkazujú na vašu stránku.
Táto štúdia Backlinko ukazuje jasnú koreláciu medzi samostatnými doménami a vyšším hodnotením. Vaša stratégia by mala byť zameraná na získavanie spätných odkazov z čo najväčšieho počtu unikátnych, avšak relevantných domén pre váš biznis.
Relevancia
Odkaz musí byť relevantný pre vašu stránku. To znamená, že stránka, ktorá na vás linkuje by mala mať podobnú tematiku ako tá vaša
Kotviaci text
Špecifický text, na ktorý sa odkazuje hypertextovým odkazom a smeruje na vašu webovú stránku, by mal byť popisný a relevantný, bez toho, aby to znelo ako spam.
Text okolo kotviaceho slova
Keďže Google rozumie kontextu, nielen kotviaci text, ale aj text, ktorý je pred a za ním musí byť relevantný pre link.
Snažte sa teda budovať linky z relevantných a kvalitných web stránok.
Ako získať kvalitné spätné odkazy
Obsahom. Publikujte skvelý, originálny, hodnotný a odborný SEO obsah. Ak budú ďalšie web stránky písať o podobnej tematike, môžu linkovať na vašu stránku, ktorá už poskytuje kvalitné a odborné informácie.
Obnovte nefunkčné odkazy konkurencie
Hlavná pointa pri tomto spôsobe budovania linkov je nájsť linky, ktoré už nikam nevedú a presmerovať ich na svoju web stránku.
Podľa SEMrush je až 40% linkov na smerujúcich na web stránky nefunkčných. To je obrovské množstvo, ktoré môžete nasmerovať na váš web.
Stratégia premieňania nefunkčných odkazov na funkčné je jednoduchšie a rýchlejšie ako hosťovské blogovanie.
Ako na to?
Vykonajte analýzu spätných odkazov na relevantnej webovej stránke a nájdite nefunkčné odkazy. Kontaktujte majiteľa web stránky odkiaľ ide odkaz na nefunkčnú stránku a ponúknite mu, že môže linkovať na váš obsah. Dbajte však na to aby bol váš obsah kvalitný aby pre vlastníka nebol problém poslať tam svoje publikum.
Vytvárajte a distribuujte pôsobivé infografiky
Infografiky sú štvrtým najpublikovanejším typom obsahu. Tento výskum od Quicksprout hovorí, že infografika vygeneruje o 37,5 % viac spätných odkazov ako typický blog. Tvorba infografík by preto mala mať zastúpenie vo vašej obsahovej stratégii.
Infografika je skvelý spôsob ako ozrejmiť komplexné postupy grafikou. Infografika vždy priťahovala aj spätné odkazy a bola teda ideálnou stratégiou. Je tu však jeden problém, ktorý vyrástol zo zvýšeného používania mobilov pri prezeraní internetu. Na malých obrazovkách mobilov už infografiky nevyzerajú tak dobre ako na štandardných monitoroch.
Mobilné telefóny však používa iba polovica populácie. Tá druhá polovica bude vaše infografiky vidieť v takej forme ako má. Je teda na vás, vedieť aké nástroje používajú vaši čitatelia a eventuálne im robiť kvalitné infografiky.
Analyzujte konkurenčný obsah
Je prirodzené najprv vytvoriť obsah a potom sa preň snažiť získať spätné odkazy. Čo ak váš obsah nezaujme natoľko aby na neho iné web stránky linkovali? Ako teda tvoriť obsah, ktorý bude zaujímavý pre ostatné web stránky natoľko aby na neho linkovali?
Zadajte kľúčové slovo tejto témy do Google a pozrite si top organické výsledky. S pomocou Ahrefs, SEMrush, alebo iného nástroja na analýzu spätných odkazov zistite, aké domény už na tieto stránky a na ten konkrétny obsah linkujú.
Nájdite spoločné menovatele, ktoré robia tento obsah atraktívny a spravte ho ešte lepším.
Prečítajte si náš blog o tom ako spraviť analýzu SEO konkurencie.
Hosťujúce blogy
Hosťovské blogovanie bola dlhý čas stálica off-page SEO. Vytvoriť kvalitný blog a poskytnúť ho web stránke s podobnou tematikou za link bolo dlho základ budovania spätných odkazov. Okrem získania spätného odkazu získate však aj nové publikum a zmenku o vašej značke. Dajte však pozor aby sa vaša web stránka tematicky veľmi nelíšila od tej hosťovskej.
Publikujte kvalitné dáta
Obsah podporovaný výskumom môže priamo pomôcť vášmu off page SEO tým, že vám pošle vysoko kvalitné odkazy. Na kvalitné dáta sa totižto budú odvolávať všetci, ktorí o danej téme píšu. Či už na iných web stránkach alebo sociálnych sieťach. Sociálne siete nie sú síce signálom hodnotenia, môžu však priniesť viac pozornosti a vyhľadávania vašej značky.
Začnite teda produkovať obsah, ktorý bude obsahovať štatistiky, dáta a faktografické údaje. Začnite robiť kvalitný výskum, štatistiky, alebo iné tvrdé dáta pre čitateľov iných publikácií, na ktoré budú radi odkazovať.
Zverejnite celý súbor údajov na svojej web stránke, potom poskytnite niektoré z týchto údajov vydavateľom. Zároveň ich upozorníte, že môžu linkovať na vašu web stránku ak majú záujem o kompletné údaje.
Spolupracujte s etablovanými značkami
Aj veľkým značkám môže niečo ujsť. Nie vždy majú čas reagovať na nové trendy, alebo stratégie. To je čas pre vás. Oslovte ich a ponúknite im svoj obsah. Ak bude dostatočne dobrý, radi ho zverejnia na svojom webe aj s linkom na vašu web stránku.
Okrem linku tak získate aj časť publika, ktoré sa cez link dostane vašu stránku. A viditeľnosť je pre vás rovnako dôležitá.
Vytvorte kvalitnú stratégiu distribúcie obsahu
Vytvorte proces ako čo najlepšie váš nový obsah distribuovať na iných kanáloch. Používajte sociálne médiá, influencerov, štandardné PR, hosťujúce príspevky, podcasty, alebo štandardné fóra ako Quora, alebo Reddit.
Ako sa vyhnúť Google sankciám za nekvalitné spätné linky
Spätné odkazy sú skutočne dôležité. Zlé odkazy vám však môžu priniesť aj penalizáciu.
Tvorte kvalitný obsah pre ľudí
Užitočný obsah pritiahne pozornosť prirodzeným spôsobom. Táto pozornosť sa premení na spätné odkazy.
Diverzifikujte kotviace texty
Diverzifikácia vašich kotviacich textov znamená používanie rôznych kľúčových fráz, názvov značiek a všeobecných výrazov, aby Google považoval vaše odkazy za prirodzené a nie manipulatívne.
Pri diverzifikácii svojich kotviacich textov majte relevantnosť ako najvyššiu prioritu. Google analyzuje váš odkaz na základe témy sprostredkujúcej stránky a toho, nakoľko je tematicky konzistentný s vašou. Ak témy nie sú relevantné, použitie ako kotviaci text vašu značku.
Zvyšte povedomie vašej značky
Signály značky sú to, čo Google používa na zistenie, či je váš web a vaša firma legitímna značka. Ak teda bude naprieč internetom veľa zmienok o vašej značke, či už na rôznych biznis katalógoch, sociálnych sieťach, zmienkach na iných stránkach, alebo v samotnom Google vyhľadávaní, Google vašu značku vyhodnotí ako relevantnú. Zvyšovanie povedomia značky znamená jednoducho to, aby ľudia a Google poznali vašu značku a zároveň ju vnímali ako autoritu a mali k nej dôveru.
Urobte audit vyhľadávania vašej značky
Značkové vyhľadávania predstavujú počet ľudí, ktorí hľadajú vašu značku na Googli.
Môže ísť o vyhľadávanie presného názvu vašej značky, alebo jej variácie s iným slovom. Tieto informácie môžete nájsť v Google Search Console Správa o výkonnosti. Pozrite si stĺpec Zobrazenia pre všetky vyhľadávania súvisiace so značkou.
Digitálne PR
Digitálne PR je v skvelou stratégiou zvyšovať povedomie o vašej značke, zvýšiť návśtevnosť vaśej web stránky, ale aj získavania spätných odkazov.
Sociálne médiá
Sociálne médiá sú skvelá platforma, ktorá pomôže vášmu off-page SEO na viacerých frontoch. Môžu vám získať obrovské množstvo pozornosti. A väčšia pozornosť vedie k väčšiemu počtu vyhľadávaní a zmienok o vašej značke. Vaši sledovatelia na sociálnych sieťach môžu takisto zdieľať váš nový obsah, čo je dobrý SEO signál.
Keď zdieľate obsah vašich web stránok na sociálnych sieťach, smerujete na váš web návštevnosť z rôznych zdrojov. Táto diverzifikácia hovorí Google, že vaša web stránka má kvalitu a považuje ju za autoritatívnu.
Popri SEO teda budujte aj sociálne siete, zapájajte do diania svoju komunitu a využívajte ju na distribúciu obsahu. Väčšia angažovanosť vedie k väčšiemu počtu zdieľaní, spätných odkazov a kliknutí, čo pomáha budovať autoritu domény.
Hlavné poslanie sociálnych sietí je teda budovanie povedomia o vašej značke, zapojenie vašich fanúšikov a distribúcia obsahu.
Investujte do YouTube
YouTube marketing je jedným z najlepších spôsobov, ako posilniť signály značky vášho webu. Vaše videá sa môžu dostať pred obrovské množstvo ľudí. Vaša značka tak bude stredobodom pozornosti. Ak ľudí zaujmú vaše videá, je veľká šanca, že vás budú hľadať aj na Google.
Influencer Marketing
Influenceri už majú svoje veľké publikum a môžu vám pomôcť s propagáciou vášho nového obsahu a celkovou viditeľnosťou vašej značky. Vytvorte si teda stratégiu a zapojte influencerov do vašej značky.
Hosťujúci príspevok
Vyššie som už spomínal, že hosťujúci blog post vám môže priniesť spätný odkaz. Okrem neho však dostanete váš obsah a vašu značku pred nové publikum. To môže viesť k šíreniu vášho obsahu a zvyšuje povedomie o vaśej značke.
Podcasty
Podcasty sú dnes veľmi populárne. Ak ste ešte nezačali, teraz je ten správny čas. Okrem zvýšenia viditeľnosti ponúkajú aj spätné odkazy. Ak sa v podcaste diskutuje o konkrétnej téme, môžete poslucháčov naviesť na vašu web stránku.
Môžete tak získať spätný odkaz, ale čo je ešte dôležitejšie, získate možnosť na oslovenie nového publika priamo v podcaste. Google takisto uvidí novú zmienku vašej značky. A to je základ off page SEO.
Podujatia
Aj keď fungujete v online prostredí, nezabúdajte na štandardné fyzické stretnutia a udalosti. Network marketing a odporúčania majú stále veľkú silu. Či už je to samotný event, alebo nejaký PR výstup, správna prezentácia vašej značky vám prinesie viditeľnosť. Pracujte na svojom verejnom prejave a ľudia vás budú milovať.
Tlačové správy
Tlačová správa je dobrý spôsob ako dostať von povedomie o vašej značke. To môže viesť k novým odkazom a novým zmienkam.
Fóra
Zapojte sa do diskusií na Quore, alebo Reddite. Je to fantastický spôsob, ako začať budovať vzťahy a dôveru a šíriť povedomie o vašej značke.
Zvýšte autoritu a dôveru vo vašu značku
Recenzie
Recenzie sú hodnotiacim faktorom Google Biznis Profilu, lokálneho SEO a s tým súvisiaceho štandardného SEO. Okrem toho umocňujú zákaznícku dôveru vo vašu značku a podnikanie. Zákaznícka dôvera vo vašu firmu je základ vášho úspechu. Ako dokázať, že ste dôveryhodný partner pri riešení problémov vašich zákazníkov? Recenzie.
Recenzie sú skvelým spôsobom ako ukázať potenciálnym klientom, že ste už úspešne vyriešili podobné problémy niekomu inému. Ako sa ukázalo, recenzie ovplyvňujú aj E-A-T vášho webu v očiach Google. Je pre vás kľúčové aby ste si vytvorili stratégiu ako zbierať zákaznícke recenzie pri každej príležitosti.
Ako získať recenzie?
Tá najjednoduchšia možnosť je samozrejme poskytovať kvalitné služby a produkty. Požiadajte svojich spokojných klientov nech vám nechajú recenziu na Google Biznis Profile ale aj na iných platformách ako je napríklad Facebook, Cylex, Yelp a podobne. Odpovedajte na recenzie. Ukážete tak vašim terajším a budúcim klientom, že ste tu pre nich.
Google Biznis Profil
Najdôležitejší profil pre citácie ale aj pre lokálne SEO je Google Biznis Profil. Ako názov napovedá, je to profil, ktorý sa zobrazuje na Google vyhľadávaní.
Ako si optimalizovať Google Biznis Profil? Jednoduchá taktika je vyplniť všetky údaje, ktoré môžete. Sústreďte sa na vaše kontaktné údaje, špecificky na meno, adresu a telefónne číslo. Tieto sú známe ako N.A.P. (name, address, phone number). Google tieto tri údaje sleduje naprieč internetom. Je preto dôležité, aby ste ich mali rovnaké na všetkých vašich platformách. Na web stránke, sociálnych médiách, Google profile a všetkých biznis katalógoch.
Optimalizujte si váš Google Biznis Profil a udržujte ho aktívny. Google tak vyhodnotí, že vaša značka a firma je aktívna a relevantná.
N.A.P. Citácie
Tvorba citácií je stratégia, ktorej úlohou je vytvoriť kontá na rôznych biznis katalógoch ale aj sociálnych médiách. Tieto kontá sú jednak zmienky o vašej značke a firme, ale mnoho z nich vám umožní pridať aj link na vašu stránku. Citácie sú takisto stratégiou lokálneho SEO.
Podobne ako Google Biznis Profil, aj tieto biznis katalógy vám umožnia vytvoriť si profil s vašimi firemnými údajmi a častokrát aj s linkom na vašu web stránku. Nezabudnite na N.A.P. konzistenciu. Ideálne ked okopírujete N.A.P. formát z vášho Google profilu a presne tak isto ho vložíte na všetky ostatné platformy.
Záver: Ozvite sa nám
Kvalitný obsah je alfa a omega SEO. Ten pritiahne ľudí na vašu web stránku. Nemenej dôležitá je však vaša dlhodobá autorita a dôvera ľudí. Off page SEO vám ich pomôže vybudovať.
Kontaktujte VanCity.Media a vytvoríme vám SEO stratégiu, s ktorou sa dostanete na prvé miesto Google vyhľadávania.