Kompletný sprievodca mobilným SEO
Viac ako polovica ľudí dnes browsuje internet na mobile. Pre Google je takisto relevantná mobilná verzia vašej web stránky, nie tá pre počítač.
Toto sú tie najsilnejšie dôvody prečo optimalizovať vašu web stránku pre mobilné SEO. Tento post vám ukáže ako na to.
Čo je mobilné SEO?
Mobilné SEO je proces optimalizácie vašich web stránok pre mobily a pre zariadenia s rôznymi veľkosťami obrazoviek.
Optimalizácia pre mobilné zariadenia zahŕňa aj sprístupnenie vašej lokality vyhľadávačom.
Prečo je mobilné SEO dôležité?
58% všetkých Google vyhľadávaní sa uskutočňuje na mobiloch a tento trend len rastie.
Google pri svojom algoritme a indexovaní uprednostňuje mobily, respektíve mobilné verzie stránok na úkor desktopov a laptopov (Mobile first indexing). V roku 2019 priniesol Google Mobile First Indexing algoritmus. Začal teda zoraďovať web stránky iba na základe mobilnej verzie a to aj keď Googlite na počítači. Jeho mobile friendly update začal penalizovať web stránky, ktoré neboli vhodné pre mobilné zariadenia.
Čo z toho vyplýva?
Vaša web stránka by sa mala načítať na mobile a všetkých ostatných zariadeniach v takej sile a veľkosti ako na počítači.
Mala by sa načítať tak rýchlo ako jej počítačová verzia.
Mala by poskytovať skvelú užívateľskú skúsenosť aj na malej obrazovke.
Mali by ste sa sústrediť na mobilné SEO?
Ak pochádza 100% návštevnosti vašej web stránky z počítačov, pravdepodobne to nemusí byť vaša priorita. Trendy však hovoria jasne v prospech mobilov. Podľa mňa by ste mali mobilnú SEO optimalizáciu zvážiť.
Ak neviete odkiaľ na vašu stránku prúdia návštevníci, môžete to zistiť pomocou Google Analytics.
Čo Google považuje za mobilnú web stránku?
Google má tri základné kategórie pre web stránky. Počítače, tablety a mobily, respektíve smarfóny. Mobilná web stránka je tá, ktorá sa zobrazuje na mobiloch.
Aké sú možnosti mobilných verzií web stránok
Existujú 3 možnosti ako môžete pristupovať k mobilnej verzi vašej web stránky.
Viaceré verzie web stránky
V tomto prípade máte hlavnú verziu pre počítače a mobilnú verziu webu pre mobily.
Zobrazí sa teda verzia web stránky, ktorá bola vytvorená pre špecifické zariadenie.
Táto varianta samostatných web stránok a URL adries sa už dnes nepoužíva. Optimalizácia je náročná a namiesto jednej web stránky sa musíte starať o viacero.
Dynamické web stránky
V tomto prípade máme jednu verziu web stránky. Používateľom však zobrazíte iný HTML/CSS kód v závislosti od zariadenia, ktoré používa.
Aj táto verzia má však svoje problémy. Stránky s dynamickým zobrazovaním sú napríklad známe tým, že používateľom mobilov zobrazujú verzie pre počítače.
Musíte takisto vytvárať nové verzie svojho obsahu pre nové zariadenia a tie vychádzajú skoro non stop. V opačnom prípade hrozí, že sa zobrazí stránka pre inú verziu.
Dynamický dizajn je takisto NIE
Responzívny dizajn
Dnešný štandard pre budovanie web stránok sa volá responzívny dizajn.
To znamená, že dizajn web stránky sa prispôsobí zariadeniu a obrazovke, na ktorej sa práve zobrazuje. Responzívny dizajn však na to nepotrebuje viacero verzií stránky, alebo kódu ako dve predchádzajúce možnosti.
V zdrojovom kóde vašej stránky sa bude nachádzať meta značka name=”viewport”, ktorá pomôže internetovému prehliadaču identifikovať, ako by mal upraviť obsah stránky. Tá sa potom zobrazí adekvátne zariadeniu.
Všetok obsah je na jednej URL adrese čo je skvelé pre backlink stratégiu
Responzívny dizajn je užívateľsky prívetivý. Nevyžaduje si žiadne extra presmerovania z verzie na verziu čo skráti čas načítania.
Zdieľanie obsahu z jednej adresy URL je jednoduché.
Google môže jednoducho indexovať vašu jedinú adresu URL a získať tak vyššie hodnotenie vo vyhľadávačoch.
Tento dizajn sa vyhýba bežným chybám SEO a formátovania.
Zabraňuje používateľom v presmerovaní a znižuje chyby pri načítaní, ktoré zhoršujú používateľskú skúsenosť.
Šetrí zdroje, keď roboty prehľadávajú váš web. Na získanie všetkých verzií obsahu vášho webu stačí, aby roboty prehľadali iba raz. Táto efektívnosť indexového prehľadávania pomáha Googlu indexovať viac vášho obsahu a udržiavať ho aktuálny.
Vaša mobilná web stránka by preto mala byť postavená s responzívnym dizajnom.
Ako otestovať funkčnosť web stránky pre mobilné zariadenia
Začneme testom vhodnosti pre mobily (mobile friendly test).
Mobile friendly test v Google Search Console je zdarma nástroj od Google, ktorý vám otestuje web stránku a oznámi eventuálne problémy s mobilnou použiteľnosťou.
Pridajte vašu stránku do Google Search Console. Táto konzola je nesmierne dôležitá pre monitorovanie viacerých problémov vášho webu, nielen mobilnej príťažlivosti. Ak nemáte stránku v Google Search Console, môžete použiť aj štandardný mobile friendly test tu.
Na ľavom menu kliknite na Mobile Usability a otestujte si svoju web stránku. Google vám dá vedieť, ak má mobilná verzia vašej web stránky problém.
Štandardné problémy, ktoré sa pri mobilnej verzie vyskytujú sú napríklad malé písmo, blízkosť elementov, alebo elementy vyčnievajúce mimo obrazovky.
Ťažko predpovedať či a aké problémy by mohla vaša web stránka mať. Konzola, alebo mobile friendly test vám však všetky problémy ukážu a zároveň navrhnú aj riešenie.
Optimalizujte vašu mobilnú web stránku pre používateľskú skúsenosť (UX)
SEO už dnes nie je len o robotoch a algoritmoch. Rovnako dôležité je to, ako sa na vašej stránke správajú vaši návštevníci. Google je tu pre ľudí. Ak ľudia nebudú mať radi váš web, nebude ho mať rád ani Google.
Ako zlepšíť užívateľskú skúsenosť pre web návštevníkov?
Dizajn
Ako optimalizovať dizajn webu pre skvelú užívateľskú skúsenosť na mobile
Zmeňte mierku obrázkov pre mobily. Aj pri responzívnom dizajne sa môže stať, že sa obrázky zobrazia priveľké a prekrývajú iné dôležité časti.
Optimalizujte menu navigáciu tak aby sa dalo ľahko kliknúť na všetky menu položky.
White space (extra priestor). Na mobilnej verzii web stránky sa môžu jednotlivé elementy dostať blízko k sebe. Preto je dôležité ich oddeliť práve týmto bielym priestorom. To spraví web stránku prehľadnejšou. A umožní ľuďom ľahko kliknúť kam treba.
Čitateľnosť web stránky
Musia vaši web návštevníci robiť niečo extra aby si prečítali obsah na vašom webe? Nedá sa váš obsah prečítať v podobe akej sa zobrazí? Musia naň žmúriť, alebo ho zoomovať? Potom máte problém. Ako môžete zlepšiť čitateľnosť obsahu vášho webu?
Osvojte si mobilné myslenie. Urobte svoj obsah stráviteľným a ľahko navigovateľným v mobile.
Píšte stručné vety a krátke odseky. Uľahčite čítanie odsekov a viet pre používateľov, ktorí obsah iba prehliadajú.
Píšte krátke nadpisy a úvody, ktoré upútajú pozornosť. Mali by byť relevantné a vyvolávať emócie.
Urobte svoj SEO obsah ľahko konzumovateľný. Rozdeľte ho na kúsky odsekmi, H značkami, medzerami, alebo odrážkami.
Používajte písmo vo veľkosti aspoň 14px (optimálne 15 alebo 16)
Spravte text a pozadie textu dostatočne kontrastné
Funkčnosť
Integrujte video a vizuálny obsah pomocou HTML5.
Odstráňte vyskakovacie okná, teda takzvané pop-ups. Kedysi boli pop-ups skvelý marketingový nástroj. Dnes je to pre väčšinu ľudí otrava, ktorá niči užívateľskú skúsenosť a ktorú aj tak zatvoria aby si pozreli obsah, ktorý hľadali a ktorý im chce Google ponúknuť. Vyskakovacie okná obsah blokujú a to Google neznáša. Google dokonca prišiel s aktualizáciou, ktorá proti týmto rušivým elementom bojuje.
Nezabudnite na značku „Viewport“. Táto značka mení veľkosť vašej stránky na základe zariadenia používateľa. Ak nebude správne nakonfigurovaná, váš web sa nebude zobrazovať správne
Efektívnosť
Píšte silné nadpisy a podnadpisy. Tie pritiahnu pozornosť, umožnia ľudom nájsť čo chcú a motivujú ich zapojiť sa do obsahu
Zviditeľnite svoje výzvy na akciu (CTA). CTA je po nadpise ten najdôležitejší element, ktorý by mali ľudia vidieť a kliknúť. Spravte ich väčšie a ľahko dostupné aby na ne vedel kliknúť každý.
Optimalizujte váš mobilný web pre sociálne médiá
Prečo je to dôležité?
Sociálne médiá nie sú priamy SEO faktor. Tento výskum od Optimonster však naznačuje silnú koreláciu medzi zdieľaním obsahu a SEO hodnotením.
Global Web Index zistili, že ľudia trávia na sociálnych médiách v priemere dve a štvrť hodiny denne. 80% tohto času prichádza z mobilov. Pri optimalizácii svojej mobilnej stránky ich preto nemôžeme ignorovať.
Ako optimalizovať váš mobilný web pre sociálne médiá.
Uľahčite teda ľuďom zdieľanie vášho obsahu na sociálnych sieťach. Čím viac ľudí bude váš obsah zdieľať, tým väčšia pravdepodobnosť, že ho Google odmení väčšou autoritou. Umiestnite tlačidlá zdieľania na sociálnych sieťach na bočný panel.
Majte silné výzvy k akcii, ktoré ľudí motivujú zdieľať váš obsah.
Zapojte sa do diskusie. Odpovedajte na recenzie a komentáre. Zdieľajte a zúčastňujte sa konverzácií na rôznych platformách.
Optimalizujte vašu mobilnú web stránku pre lokálne SEO
Optimalizácia webu pre miestne SEO pomáha vašej firme zobrazovať sa pre relevantné miestne dopyty.
Mobilné SEO sa líši od štandardného SEO aj využívaním informácií o polohe, teda existenciou GPS. Optimalizujte si vašu web stránku pre lokálne SEO. Pridajte aktuálne N.A.P. informácie, Google mapy a lokálnu schému.
Takisto si optimalizujte Google Biznis Profil. Obchodné meno, kontaktné údaje, primárne a sekundárne kategórie a služby a produkty patria medzi tie základné prvky, na ktoré by ste sa mali pozrieť.
Optimalizujte mobilnú web stránku pre rýchlosť
Čo znamená rýchlosť web stránky?
Rýchlosť web stránky je všeobecný pojem, ktorý označuje rýchlosť za akú sa web stránka načíta a viete s ňou pracovať.
Prečo je rýchlosť web stránky dôležitá?
Štatistiky jasne ukazujú, že ľudia opúšťajú pomalé web stránky.
Google Consumer Insights výskum zistil, že 53 % návštevníkov mobilných stránok ich opustí, ak ich načítanie trvá dlhšie ako tri sekundy.
Výskum agentúry Portant zistil, že miera konverzie webových stránok klesá o 4,42 % s každou sekundou času načítania, ktorá uplynie v prvých piatich sekundách.
Google odporúča dostať rýchlosť načítavania vašej web stránky pod jednu sekundu.
Je ešte veľa podobných štatistík a všetky sú k pomalým web stránkam neúprosné.
Nutnosť mať rýchly web ešte umocnil Google svojim Core Web Vitals updatom, kde začal uprednostnovať rýchle stránky vo výsledkoch vyhľadávania
Takmer 70 % spotrebiteľov uviedlo, že rýchlosť stránky ovplyvňuje ich ochotu nakupovať na tej konkrétnej web stránke.
Čo je Core Web Vitals
Core Web Vitals je Google update, ktorý rozširuje faktory hodnotenia web stránok o 3 nové prvky.
Zobrazenie obsahu (LCP). Čas, ktorý trvá načítanie hlavného obsahu.
Oneskorenie prvého vstupu (FID). Čas, ktorý váš web potrebuje na prvú interakciu (napr. kliknutie) používateľa.
Kumulatívna zmena rozloženia (CLS). O koľko sa vaša webová stránka posúva (alebo „pohybuje nadol“) pri načítavaní väčšieho množstva obsahu (napr. bannerov, obrázkov).
Vaša web stránka by mala splniť tieto tri požiadavky
Otestujte si rýchlosť vašej web stránky
Aby ste zistili kde máte problém s rýchlosťou, mali by ste si stránku najprv otestovať. Na to vám poslúži test na ThinkWithGoogle.com alebo Google Speed Insights. Zadajte URL vášho webu a počkajte si na výsledky testu. Ten vám ukáže špecifické problémy a zároveň navrhne aj riešenia. Tie si však budete musieť opraviť sami.
Ako zrýchliť vašu web stránku
Začnite s problémami, ktoré odhalil test rýchlosti.
Keďže ja nepoznám špecifické problémy vašej web stránky, napíšem vám sem iba najčastejšie problémy a riešenia akými pomalé web stránky trpia.
Obrázky, respektíve veľkosť obrázkov.
Dnešný štandard rozlíšenia obrázkov sú tisíce pixelov na tisíce pixelov. Takéto veľkosti by však spôsobili obrovské spomalenie web stránok. Čo teda robiť?
Zmenšite ich veľkosť ešte pred tým ako ich nahráte na vašu web stránku. Opätovne ich optimalizujte a skomprimujte pluginom po nahratí na web.
Nepoužívajte viac ako jeden obrázok v hornej časti web stránky.
Využite CDN pre obrázky.
Zvážte používanie formátu WebP
HTTP požiadavky
Minimalizujte HTTP požiadavky. Tieto požiadavky sa týkajú rôznych prvkov stránky pri jej načítaní. Zahŕňajú obrázky, šablóny so štýlmi a skripty. Čím viac komponentov na stránke má vaša stránka, tým dlhšie bude trvať vykreslenie stránky.
Minifikácia
Minimalizujte CSS, HTML a JavaScript súbory. Tie zvyšujú počet žiadostí, ktoré váš web odošle, keď ho používateľ navštívi. Odstráňte nepotrebné biele miesto.
Asynchrónne načítavanie
Pre JS a CSS súbory použite asynchrónne načítanie. To umožňuje súčasné načítanie niektorých súborov, čím sa zrýchli vaše stránky.
Web hosting
Vaša web stránka bude tak rýchla aké rýchle budú servery, na ktorých beží. Dnes je v ponuke množstvo web hosting poskytovateľov, ktorí sa špecializujú na rýchly hosting. Ja osobne by som na vrchol zaradil Kinsta.
Cache pamäť
Implementujte cache pamäť na vašom webe pomocou jedneho z mnohých pluginov. Ukladajte statické súbory, ako sú mediálne súbory, HTML, CSS, alebo JS do cache. Databáza ich nebude musieť získavať zakaždým, keď dostanete novú požiadavku.
Gzip
Gzip komprimuje súbory webových stránok do zip súboru. Zmenšuje ich veľkosť, čo vedie k zvýšeniu rýchlosti vášho webu. Keď spotrebiteľ navštívi vašu stránku, súbor sa rozbalí, čo používateľovi umožní prístup k obsahu.
Nepotrebné doplnky
Odstráňte nepotrebné pluginy, témy a všetko čo už na stránke nepotrebujete. Čím viac toho na stránke máte, tým viac zdrojov je potrebné načítať.
Optimalizujte vašu mobilnú web stránku pre hlasové vyhľadávanie
Čo je hlasové vyhľadávanie?
Hlasové vyhľadávanie je keď človek využíva rôznych hlasových asistentov ako napríklad Google Asistent, Siri, alebo Alexa. Teda im povie čo chce namiesto písania tejto informácie do vyhľadávania.
Prečo je dôležité optimalizovať mobilnú web stránku pre hlasové vyhľadávanie?
- 65 % spotrebiteľov vo veku 25 až 49 rokov využívajú hlasových asistentov.
- 27% svetovej populácie používa hlasové vyhľadávanie na mobilných zariadeniach.
- 72% používateľov použilo za posledných šesť mesiacov digitálneho asistenta.
- Výsledok hlasového vyhľadávania sa môže načítať za 4,6 sekundy.
- 52 % majiteľov inteligentných reproduktorov chce dostávať informácie o ponukách a akciách.
Ako vidíte, štatistiky sú zas neúprosné
Ako optimalizovať mobilnú stránku pre hlasové vyhľadávanie?
Zacieľte na kľúčové slová vhodné pre hlasové vyhľadávanie.
Ak chcete pizzu v Bratislava, do Google pravdepodobne napíšete “Pizza Bratislava”. Ak by ste sa však pýtali hlasového asistenta, použijete prirodzenú, konverzačnú ľudskú reč. Napríklad “Kde je najlepšia pizza v Bratislave?”. Váš mobilný web by ste preto mali optimalizovať aj pre tieto frázy. Zvážte používanie otázok pri vašej optimalizácii.
FAQ, často kladené otázky
Vytvorte sekcie často kladených otázok vo vašom obsahu. Otázky by mali mať presné znenie aké sa ľudia pýtajú svojich hlasových asistentov. Vytvorte správne naformulované odpovede.
Odpovedajte na otázky správne a relevantne.
Použite otázky ako podnadpisy
Zahrňte do článku zoznamy alebo tabuľky
Značka názvu (title tag) a meta popisok pre mobilné SEO
Čo je title tag a meta popisok?
Sú to on page SEO metadáta, ktoré Google používa na pochopenie obsahu web stránky.
Prečo ich môžete optimalizovať inak ako pri štandardnom SEO?
Mobilná a počítačová verzia majú iný limit pre dĺžku názvu a meta popisku. Pri počítači je to 60 znakov, pri mobiloch až 70.
Ako optimalizovať title tag a meta popisok pri mobilnom SEO?
Ak už teraz získavate vyššiu návštevnosť z mobilov, nebojte sa pridať k vášmu title tagu tieto extra znaky. Môžu totižto pomôcť s mierou prekliknutia.
Mobilná web stránka a AMP. Optimalizovať, alebo nie?
Čo je AMP
AMP sú Accelerated Mobile Pages, teda takzvané skrátené verzie web stránok navrhnuté Googlom práve pre rýchle načítanie na mobiloch. Aj keď sa ich zmysle a užitočnosti vedie dôležitá diskusia, nedá mi ich nespomenúť.
Prečo by ste mali zvážiť AMP?
Predpokladá sa, že Google odmeňuje AMP weby vyšším hodnotením.
Prečo by ste nemali optimalizovať pre AMP?
Množstvo problémov, ktoré s AMP súvisia
Mali by ste teda AMP používať?
Je to na vás. AMP však obmedzuje funkčnosť vašej web stránky. Problémom sa môže stať reklama, lightboxy v galériach, alebo CSS. AMP je takisto problémom pri tvorbe spätných odkazov. Linky totižto budú smerovať na Google, nie na vašu doménu.
Môj názor je, že malý prínos v rýchlosti vás bude stáť množstvo problémov na iných frontoch. Pri neustálom zvyšovaní mobilného internetu sa stanú AMP irelevantné.
Použite štruktúrované dáta na mobilnej web stránke, aby ste vynikli v mobilných SERP
Čo sú štruktúrované dáta, známe aj ako schéma
Štruktúrované dáta sú značky kódu, ktoré označujú obsah a dávajú mu extra kontext. Tým pomáhajú vyhľadávacím nástrojom lepšie pochopiť váš SEO obsah.
PRÍKLAD
Ak mám na web stránke recenzie, Google ich vidí iba ako zhluk slov a nechápe, že sú to recenzie a aký majú kontext. Štrukturovanými dátami však môžem označiť recenzie ako recenzie a Google bude chápať, že sú to recenzie.
Stránka IMDB označuje štrukturovanými dátami mená hercov. Pre Google to potom nie sú len slová ale bude vedieť, že sú to mená hercov.
Štruktúrované dáta potom môžu zobraziť výsledky nie ako štandardné linky ale ako rozšírené výsledky. V prípade hercov sa tak zobrazí IMDB karta toho herca.
Prečo sú štruktúrované dáta dôležité pre mobilné SEO?
Štruktúrované dáta organizujú obsah tak, aby mu Google ľahšie porozumel. Aplikovaním dát, alebo schémy dáme Google obsah spôsobom, ktorému bude lepšie rozumieť.
Mobilné SERP zobrazujú výsledky vyhľadávania ako karty. Schéma robí tieto karty veľmi efektívne.
Štruktúrované údaje môžu spojiť váš výsledok s hviezdičkami recenzií, obrázkami receptov a dátumami udalostí. To všetko môže výrazne zvýšiť vaše organické CTR.
Záver: Ozvite sa nám
Neustály rast mobilného internetu od vás vyžaduje aby ste svoje web stránky optimalizovali aj pre mobilné SEO.
Kontaktujte VanCity.Media a vytvoríme vám SEO stratégiu, s ktorou sa dostanete na prvé miesto Google vyhľadávania.