SEO pre malý biznis
Ako majiteľ malého podniku viete, aké ťažké môže byť získavanie potenciálnych zákazníkov a klientov. SEO pre malé podniky (optimalizácia pre vyhľadávače) je jedným z najdôležitejších aspektov internetového marketingu pre malé podniky. Optimalizáciou webovej stránky a obsahu pre Google a iné vyhľadávače môžete zvýšiť návštevnosť svojej stránky, čo môže viesť k väčšiemu počtu zákazníkov a predajov.
V tomto príspevku vám vysvetlíme, čo je SEO optimalizácia a ako ju môžete začať implementovať do vlastného podnikania. Poskytneme tiež niekoľko tipov, ako zlepšiť svoje umiestnenie vo výsledkoch Google vyhľadávania. Ak teda chcete zvýšiť svoju prítomnosť na internete, čítajte ďalej naše SEO tipy pre malé podniky!
Čo je SEO a prečo je dôležité
Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) je postup zlepšovania umiestnenia webovej stránky vo vyhľadávačoch. (Google, Edge, Firefox). Cieľom tejto optimalizácie je umiestnenie/zobrazenie vášho webu na prvom mieste pri zadaní určitých kľúčových slov do Google, alebo iného vyhľadávača.
Ako môže malý podnik profitovať z SEO stratégie?
Umiestnenie vášho webu na popredných miestach prinesie vašej web stránke viac návštevníkov a potenciálnych klientov, z ktorých môžete spraviť reálnych platiacich zákazníkov. Štatistiky jasne hovoria že prvá Google pozícia prinesie vášmu webu 31% ľudí. Posledná pozícia na prvej strane už iba niečo cez 1%. SEO pre malé podniky môže kompletne zmeniť vaše podnikanie a zabezpečiť vám stály prúd klientov.
Ako na SEO pre malé podnikanie
Kedysi bolo SEO striktne samostatný odbor, dnes je však čoraz viac prepojené so samotnou tvorbou web stránky ako aj so štandardnými marketingovými stratégiami. Preto by mal váš web dizajnér a developer ovládať aj tieto stratégie.
Začnite so stavbou dobrej web stránky
Základom SEO je web stránka. Už pri budovaní vášho webu by ste si mali dať pozor na niektoré aspekty web dizajnu, ktoré majú priamy vplyv na SEO. Najhlavnejšími sú platforma, na ktorej web budujete, ktorá má vplyv na rýchlosť web stránky.
Navigácia webu (menu) má priamy vplyv na schopnosť internetového vyhľadávača čítať a pochopiť vás web ako aj vplyv na to ako sa budú ľudia na vašom webe správať. Tieto takzvané ľudské signály majú priamy vplyv na to ako Google vyhodnocuje kvalitu a umiestnenie vášho webu vo vyhľadávaní. Vzhľad a informácie stránky “kontaktujete nás” (existencia Google máp priamo na stránke, alebo kontaktné údaje) majú takisto priamy vplyv na SEO pre malé podnikanie.
Niektoré veci sa dajú opraviť aj neskôr, stoja vás však čas a peniaze. Niektoré veci, ako pomalá platforma sa dá vyriešiť len vybudovaním novej web stránky. Pred tým ako sa pustíte do vývoja webu, alebo hľadania dizajnéra a developera, uistite sa, že chápu základné princípy úspešnej SEO stratégie pre malé firmy, ale aj princípy dobrého dizajnu. Vaša web stránka by mala byť užívateľsky priateľská a okrem informácii poskytovať hlavne príjemnú skúsenosť. Ľudia si nezapamätajú, čo na stránke videli ale to ako sa na nej cítili.
Kľúčové slová
Čo sú kľúčové slová
Kľúčové slová sú esenciou SEO pre malé podnikanie. Sú to slová, alebo viacslovné frázy, ktoré ľudia píšu do vyhľadávača keď chcú niečo nájsť. Kedysi to bol v podstate jediný faktor, podľa ktorého vedel Google rozlíšiť o čom je daná web stránka.
Aj napriek tomu, že je Google oveľa sofistikovanejší, kľúčové slová sú stále tým hlavným faktorom, ktoré mu hovoria, o čom je vaša web stránka. Na to aby ste vedeli, aké slová máte používať na vašom webe, musíte ich najprv nájsť. Začnite teda výskumom kľúčových slov.
Nástroje pre výskum kľúčových slov
Na trhu je veľa nástrojov na výskum kľúčových slov. Najznámejšie sú SEMrush, MOZ, KWfinder, Google KW planner, alebo Ahrefs. Ja osobne používam Ahrefs. Väčšina z týchto nástrojov je platených. Každý z nich má však na pár dní demo zdarma, ktoré vám bude stačiť na výskum kľúčových slov.
Do príslušnej kolonky zadajte zopár slov, pre ktoré chcete byť nájdený na vyhľadávačoch. Každý nástroj vám vráti stovky ďalších súvisiacich slov, ktoré si môžete exportovať, uložiť a využívať.
Aké údaje/metriky sledovať pri výskume
Zamerajte sa na dve metriky. Volume Search teda mesačný objem vyhľadávania (koľko krát mesačne je dané slovo zadané do Googlu) a Keyword difficulty teda obtiažosť (ako ťažké je umiestniť sa v Googli za dané slovo).
Obtiažnosť je meraná na stupnici od 0 do 100. 0 je najľahšie. 100 je skoro nemožné. Sústreďte sa na slová s obtiažnosťou 0 až 20. Dajte však pozor aby mali aj nejaké vyhľadávanie. Ak nemajú žiadny objem vyhľadávania, nezobrazí sa ani vaša webstránka vašej malej firmy.
Úmysel vyhľadávania
Na to aby ste mohli vybrať vhodné kľúčové slová na váš web, mali by ste dobre poznať takzvaný úmysel vyhľadávania. Teda to čo chce človek naozaj na internetovom vyhľadávači nájsť. Chce človek iba informácie, chce porovnanie produktov, alebo služieb, alebo si už chce vybrať danú službu, alebo produkt.
Mali by ste dokonale poznať vášho klienta, poznať jeho ciele, problémy a takzvaný nákupný proces a jeho etapy. To vám umožní vybrať vhodné kľúčové slová a vytvoriť vhodný obsah, ktorý sa presne trafí do úmyslu vyhľadávania.
Obsah
Čo mám na mysli keď hovorím o obsahu
Pozrite sa na to takto. Čo chce firma Google pre svoj internetový prehliadač (Google Search)? Firma Google chce aby mal Google Search (prehliadač) dominantné postavenie na trhu. Ako to dosiahne? Keď bude pre každé vyhľadávanie zobrazovať relevantný obsah.
Čo to znamená pre vás a vašu tvorbu obsahu? Musíte vytvoriť relevantný obsah (blog príspevky) pre každé kľúčové slovo, pre ktoré sa chcete umiestniť na Googli. Ak bude ten obsah relevantný a lepší ako konkurencia, bude to práve vaša web stránka, ktorá sa objaví na prvom mieste.
Čo je relevantný a dobrý SEO obsah
SEO obsah je obsah, ktorý je originálny, kvalitný a vysoko hodnotný pre čitateľa. Je to obsah, ktorý poskytne širší kontext, nie len jednoduchú odpoveď. Je to obsah, ktorý prinesie nové informácie. Google chce aby bola vaša stránka kvázi encyklopédia vášho biznis segmentu.
To znamená, že vaša web stránka by mala obsahovať viacero stránok, ktoré budú vzájomne prepojené odkazmi (linkami) a spolu budú vytvárať ten širší kontext. Tak aby mohol návštevník prejsť na inú stránku v rámci vašej domény keď bude potrebovať viac informácii.
Dobrý obsah však nie je len text. Google chce aby ste používali obrázky, grafiku, alebo video aby váš web návštevník dostal komplexné informácie a celkový dobrý zážitok. Ako teda zistiť čo je dobrý obsah. Najľahšie je sa pozrieť na konkurenciu, ktorá je už na Google úspešná.
Analýza konkurencie
- Na to aby ste boli lepší ako iní malí podnikatelia, musíte vedieť čo a ako vaša konkurencia robí. Zadajte do vyhľadávača Google vaše kľúčové slovo. Otvorte si prvé tri organické výsledky.
- Aká je forma článku? Aký je dlhý? O čom je? Sú tam použité videá, obrázky, grafika?
- To ako vyzerá obsah na prvých troch miestach je relevantné pre vás a to aký obsah máte vytvoriť.
- Ak je na prvom mieste top 10 zoznam, spravte ho top 15 a pridajte viac detailov ku každej položke. Ak je na prvom mieste kolekcia obrázkov, ťažko sa tam dostanete s textom. Vždy sa pozrite čo už dominuje vyhľadávaniu a spravte to lepšie. Nekopírujte. Nechajte sa inšpirovať a dodajte tomu vlastný twist.
- Pozor! Google má rád originalitu. Ak si teda myslíte, že iná forma obsahu je lepšia ako to čo je tam doteraz. Ak viete, spraviť veci inak a lepšie, nebojte sa experimentovať. Najdôležitejšia vec pre Google je relevancia. Pýtajte sa ako môže byť môj obsah lepší ako to čo momentálne Google umiestnil na prvých miestach a spravte ho
SEO analýza konkurencia je samostatná téma. Viac o nej sa dozviete v našom blogu tu.
Menu navigácia
Menu navigácia je jedna z položiek, ktoré by sa mali riadiť štandardnými marketingovými princípmi. Jednoduchosť a jasnosť je názov hry. Čím viac položiek dáte človeku na výber, tým dlhšie mu bude trvať kým sa v ponuke zorientuje a vyberie si. Spravte menu tak aby vždy človek vedel kam sa dostane keď klikne na nejakú menu položku a aby nemal pochybnosti, že mu dačo ušlo
Čistá a jasná navigácia je takisto dobrá pre vyhľadávače, ktorý môže rýchlo a ľahko prečitať a pochopit kontext vášho webu a následne ho zaindexovať (sprístupniť pre vyhľadávanie).
SEO na stránke, alebo On page SEO
SEO na stránke je proces umiestnenia kľúčových slov na relevantných miestach na vašom webe. Okrem štandardného textu na vašom webe číta Google aj iné lokality. URL (adresa), Title tags (Titulka stránky), H tags (nadpisy a podnadpisy na stránke), meta popisy, názvy obrázkov, alt-text obrázkov, alebo názvy videí. Umiestnením kľúčových slov v týchto lokalitách zdôrazníte Googlu o čom je vaša web stránka.
Google ju tak bude môcť umiestniť vyššie vo výsledkoch vyhľadávania. Prečítajte si môj blog o tom ako na on page SEO a dozviete sa ako si vybrať kľúčové slová pre jednotlivé lokality na stránke ako názvy, alebo H tagy, ale aj pre samotný obsah na vašej stránke.
Poznámka k meta popisom. Meta popisy nie sa priamy SEO faktor. Stále je však dôležité použiť v nich popisky pretože ich vidia ľudia čo ich môže presvedčiť aby klikli na vašu web stránku.
Technické SEO
Technické SEO je zabezpečenie vašej web stránky po technickej a zdravotnej stránke tak aby spĺňala moderné Google štandardy ako aj štandardy užívateľskej skúsenosti. Nesplnenie technických podmienok môže mať za následok to, že Google vôbec nezaindexuje (nezaradí) vašu web stránku do svojich výsledkov vyhľadávania (v horšom prípade), alebo jej zníži hodnotenie (v lepšom prípade).
Zlé technické SEO má takisto za následok horšiu užívateľskú skúsenosť. Ľudia budú opúšťať vašu stránku, čo Google vyhodnotí ako zlý signál a posunie vašu web stránku nižšie vo výsledkoch. Technické SEO zahŕňa štruktúru a navigáciu webu, rýchlosť webu, optimalizácia webu pre mobilné zariadenia a manažovanie potenciálnych problémov, ktoré odhalí Google Search Console (a iné nástroje pre manažovanie SEO) ako vyhľadávanie a indexovanie vašich stránok Google botom, vnútorné linky, duplicitný a tenký obsah, nefunkčné linky, štruktúrované dáta.
Technické SEO je obrovská téma, preto som napísal samostatný blog o tom, čo je technické SEO Prečítajte si ako môžete zlepšiť technické fungovanie vašej web stránky tak aby sa objavila čo najvyššie vo výsledkoch vyhľadávania.
Využite sociálne média a business listingy (databázy firiem)
Sociálne média a business listings (databázy firiem) sú web stránky, kde môžete sebe, alebo vlastne firme vytvoriť konto, pridať názov, kontaktné údaje, fotky, články a rôzne iné informácie. Štandardné sociálne média sú napríklad Facebook, Instagram, alebo Pinterest. Databázy firiem sú napríklad Google Business Profile, Yelp, alebo Zlaté stránky. Vo svete SEO sa tento postup označuje aj ako citácie (citations).
3 dôvody prečo sú citácie dôležité pre malých podnikateľov.
Backlinks, alebo takzvané spätné linky
Ak si vytvoríte kontá na týchto médiách a v databázach, okrem iných informácií si tam určite dáte aj vašu web stránku. Web stránky sociálnych médií a databáz majú silnú autoritu domény a ak z nich budete linkovať na váš web, časť z tejto autority sa prenesie aj na neho.
Ak Google na základe tohto porovná dva weby, jeden čo má citácie a druhý čo ich nemá, ten s citáciami sa umiestni vyššie. Snažte sa teda vytvoriť citácie na čo najväčšom počte sociálnych médií a databáz.
Vynechajte však tie, ktoré nie sú relevantné pre vaše podnikanie, alebo tie ktoré nespĺňajú moderné štandardy a vyzerajú, že sú tesne pred ukončením činnosti. Takisto si nevytvárajte viaceré citácie na tých istých médiách pod iným menom.
N.A.P.
N.A.P znamená Name, Address, Phone number. Teda meno, adresa a telefónne číslo. Toto sú tri základné údaje, ktoré Google hľadá a číta ak narazí na internete na meno vašej firmy. Ak sú tieto údaje rozdielne na vašom webe, sociálnych sieťach a listingoch, Google to vyhodnotí ako konflikt a nedôveryhodnosť vášho podnikania a zníži hodnotenie vášho webu vo výsledkoch vyhľadávania.
Dajte si teda extra pozor aby ste mali tieto údaje úplne rovnaké naprieč internetom. Kľúčovým sú v tomto prípade údaje na Google Business Profile. Tak ako máte tieto informácie tam, presne tak ich napíšte aj na ostatných sieťach, listingoch a na váš web. Ja osobne k týmto údajom pripájam aj email a URL môjho webu. Na NAP si dajte extra pozor. Konzistencia údajov je naozaj dôležitý faktor vášho Google hodnotenia.
Dôveryhodnosť vášho podnikania
Tento dôvod nesúvisí priamo s SEO, ale skôr s užívateľskými signálmi. Ak by niekto Googlil názov vašej firmy, zobrazí sa mu vaša webstránka, ale ja facebook, Instagram a iné kontá, ktoré ste si založili v rôznych databázach.
NAP je dôležitý pre Google. Čo je však dôležité pre ľudí? Konzistencia. Konzistencia vytvára dôveru a ľudia od vás nakúpia iba ak vám dôverujú. Používajte na citáciách rovnaké farby, profilové fotky a totožné informácie.
Ak ľudia uvidia tie isté údaje, zvýši to ich dôveru vo váš biznis. Takisto sa snažte tieto profily zaplniť aspoň zopár postami, fotkami a článkami, ktoré naznačia, že tento profil je živý, zdravý, funkčný a aktívny a spolu s ním aj vaše podnikanie.
Merajte výsledky
SEO je marketing a marketing je aj o čislach. Pri všetkom čo robíte by ste mali mať jasne nastavené ciele, vedieť akými akciami tieto ciele dosiahnuť a aké metriky treba pozorovať a merať aby ste videli ako sa k týmto cieľom približujete. Poznáte S.M.A.R.T ciele? SMART ciele sú ideálny formát ako si nastaviť a merať ciele. Čoskoro o nich zverejním blog.
Buďte trpezlivý
SEO pre malé podniky je dlhodobá hra. Určite potrvá nejaký ten mesiac kým sa začnete objavovať na popredných miestach na Googli, alebo iných vyhľadávačoch aj keď ste všetko spravili správne. Tvorte dobrý obsah, optimalizujte ho, presvedčte sa, že máte v poriadku vaše technické SEO a snažte sa získať backlinky. Výsledky sa objavia.
Mali by ste si najať a SEO agentúru?
Áno. Som si istý, že by ste boli schopní pripraviť a vykonať SEO stratégiu. Prečo by ste to však robili? SEO agentúra má skúsenosti, nástroje, know-how a množstvo trikov a SEO tipov, ako na vašom webe urobiť naozaj zázraky.
Ozvite sa nám
Potrebujete SEO služby pre vašu malú firmu? Kontaktujte nás a poďme dostať vašu webovú stránku na vrchol Google.