SEO pre obrázky
Obrázky sú hneď po videu ten najlepší obsahový formát. Ich prítomnosť na vašej web stránke však môže priniesť aj mnohé problémy.
Optimalizácia obrázkov je preto dôležitá časť on page SEO. V našom blogu vám vysvetlíme, prečo je ich optimalizácia kritická pre SEO, ale aj dobré fungovanie vašej stránky.
Optimalizované meta popisy vylepšia SEO pozíciu vašej web stránky vo výsledkoch vyhľadávania a pritiahnu na ňu viac návštevníkov. Čítajte ďalej a dozviete sa ako na to.
Prečo je dôležité mať obrázky na web stránke
Vizuálny obsah bol pre ľudí vždy dôležitý. Brada Bushman dodáva „Slová sú abstraktné a pre mozog je dosť ťažké si ich zapamätať, kým vizuálne prvky sú konkrétne a ako také sa dajú zapamätať ľahšie.
Vizuály viac zapájajú publikum do textu a majú tendenciu si zapamätať informácie na dlhší čas.
Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Ľudia skrátka milujú obrázky. Dokážu vyvolať oveľa viac emócií, pomôžu lepšie čitateľom lepšie pochopiť článok a kontext vašej web stránky. Obrázky rozdelia nevábne veľké steny textu na menšie, ľahko konzumovateľné časti časti, čím vylepšia celkový užívateľský zážitok. Obrázky by mali byť súčasťou akéhokoľvek obsahu, nielen na web stránke.
Tento výskum nám ukazuje, že text, ktorý obsahuje obrázky má o 80% väčšiu šancu, že si ho ľudia prečítajú a budú s ním interagovať.
Text s obrázkami má o 54% väčšiu šancu, že si ho ľudia zapamätajú.
Čo je SEO optimalizácia obrázkov?
Optimalizácia obrázkov zahŕňa pridávanie obrázkov na vašu web stránku tak aby podporili obsah na web stránke, zapojili návštevníkov a aby vylepšili pozíciu web stránky vo výsledkoch vyhľadávania.
Obrázky by mali mať svoje presné miesto, mali by byť optimalizované pre prehliadače a mali by dotvárať celkový kontext obsahu web stránky.
Optimalizácia obrázkov zahŕňa proces, ktorý prispôsobí veľkosť súboru, veľkosť a formát obrázkov tak aby boli priateľské k vyhľadávačom, nastaví názov a alt text aby prehliadače vedeli o čom sú a aby pomohli dotvoriť kontext obsahu.
Prečo je dôležité optimalizovať obrázky na web stránke
- Optimalizované obrázky pomôžu vyhľadávačom aj ľuďom lepšie pochopiť vašu web stránku a obsah.
- Optimalizované obrázky sa budú zobrazovať aj v obrázkových výsledkoch vyhľadávania.
- Optimalizované obrázky pomôžu celej stránke umiestniť sa lepšie vo výsledkoch vyhľadávania a pritiahnuť väčšiu návštevnosť.
- Optimalizované obrázky, alebo skôr grafika vám môže priniesť cenné spätné odkazy.
- Google môže vaše optimalizované obrázky zobraziť na štandardnej stránke výsledkov vyhľadávania, často nad organickými výsledkami. Tento výskum ukazuje, že sa tak deje až v 32% prípadoch. Viac ako 60 % ľudí, ktorí si prezerajú obrázky na Google, navštívi aj ich zdroj, teda web stránku kde sa nachádzajú.
- Obrázkové SEO môže zlepšiť dostupnosť vašej web stránky.
- Obrázky na web stránke sú dôležité, avšak optimalizované obrázky môžu byť pre vašu stránku záťažou. Výskum HTTP ukazuje, že neoptimalizované obrázky tvoria až 75 % z celkovej “dátovej hmotosti” web stránky, čo môže mať negatívny vplyv na výkonnosť vášho webu. Vaša stránka sa bude pomaly načítavať, čo je zlé pre užívateľskú skúsenosť (nepriamy SEO signál) ale aj SEO hodnotenie (priamy SEO signál).
- Kvalita a dizajn obrázkov má veľký vplyv na nákupné správanie zákazníkov.
Optimalizácia obrázkov je dôležité na zlepšenie užívateľskej skúsenosti, viditeľnosti a hodnotenia vášho obsahu vo výsledkoch vyhľadávania
Ako optimalizovať obrázky
Zmenšite veľkosť súboru obrázkov pre nahratím na web stránku
Čo je veľkosť súboru obrázka?
Veľkosť súboru označuje kolko bajtov má súbor obrázku. Dnešné foťáky a telefóny robia vysoko kvalitné obrázky čo sa samozrejme prejaví aj na veľkosti súboru obrázkov. Ľahko môžu dosahovať aj niekoľko desiatok megabajtov.
Prečo sú veľké súbory zlé pre web stránku a SEO?
Načítanie obrázkov a teda aj web stránok by sa predĺžilo čo je problém pre užívateľskú skúsenosť ale aj pre samotné SEO. Je zmerané a štatisticky dokázané, že ľudia opúšťajú pomalé web stránky. Rýchlosť web stránok sa takisto stala SEO faktorom. Zmenšite preto veľkosť súboru obrázku na čo najmenšiu pri zachovaní dobrej kvality. Moja skúsenosť hovorí, že ideálna veľkosť obrázkov pre rýchle načítanie je do 100 kb. Majte však na pamäti, že obrázok by mal byť na stránke ostrý a kvalitný.
Ako zmenšiť veľkosť súboru obrázka?
Použite niektorý z grafických programov. Ja používam hlavne CANVA pretože obrázky ešte ďalej upravujem. Ak potrebujem zmeniť niekoľko obrázkov naraz, používam IrfanView.
Veľkosť/rozlíšenie obrázkov
Čo je veľkosť obrázkov?
Veľkosť obrázka pomenúva rozmery obrázka v ľubovoľných jednotkách. Štandardom sú pixely (1920px na 1080px).
Čiastočné tu platí istá korelácia kde väčšie rozlíšenie obrázka znamená aj väčší súbor obrázka.
Prečo je nevhodná veľkosť, alebo rozlíšenie problém?
Ako som už spomínal, veľké rozlíšenie môže znamenať aj veľký súbor, ktorý znamená pomalé načítavanie, zlú užívateľskú skúsenosť a aj horšie SEO hodnotenie vo výsledkoch vyhľadávania.
Zlé rozlíšenie môže byť zas problém v dizajne web stránky. Obrázok nemusí sedieť do celkového dizajnu čím môže takisto narušiť užívateľský zážitok.
Akú veľkosť obrázka použiť?
Odborníkmi odporúčaná veľkosť obrázkov pre web stránky je 2400px na 1600px. Pre obrázky v obsahu je ideálna šírka 1500px
Použite však takú veľkosť, akú chcete aby web stránka zobrazovala. Nikdy však neobetujte kvalitu obrázku pre jeho veľkosť.
Ako zmeniť veľkosť alebo rozlíšenie obrázku?
Pre zmenu rozlíšenia je najvhodnejšia CANVA. Jej veľmi jednoduché rozhranie vám umožňuje sa s obrázkom naozaj vyhrať.
Optimalizujte obrázky po nahratí na web stránku
V prípade WordPress web stránky budete musieť použiť jeden z dostupných pluginov.
- Imagify Image Optimizer
- Optimole
- Image Recycle
- EWWW Image Optimizer
- ImageRecycle
- Optimus Image Optimizer
- ShortPixel
- TinyPNG
- WP Smush
- Yoast SEO
Vyberte vhodný formát obrázku
Čo znamená formát obrázku?
Obrázkový formát je štandardizovaná metóda kódovania a ukladania digitálnych obrázkov. Definuje, ako sú obrázky usporiadané a komprimované. Niektoré bežné formáty sú JPEG, PNG, GIF, WebP a TIFF.
Prečo je dôležité vybrať správny formát obrázku?
Formát obrázku má vplyv na veľkosť a kvalitu obrázku. Už vieme, že veľkosť aj kvalita ovplyvňuje užívateľskú skúsenosť, rýchlosť načítavania web stránky a aj samotné SEO
Aký formát obrázkov vybrať pre web stránku?
- Štandardným formátom pre web stránky je JPEG. JPEG súbory sú komprimované a relatívne malú pri zachovaní relatívne vysokej kvality obrazu.
- Ak potrebujete aby boli vaše obrázky priehľadné, lepšou voľbou PNG formát.
- Google takisto predstavil nový formát WebP. Je navrhnutý tak, aby poskytoval vyšší kompresný pomer ako JPEG a PNG pri zachovaní dobrej kvality obrazu a je Googlom odporúčaný pre zrýchlenie načítania web stránok. Nevýhodou WebP je, že ho zatiaľ nepodporujú všetky webové prehliadače.
- AVIF je nový obrazový formát podobný WebP, ale s lepšou kompresiou, čo znamená, že môže ponúknuť ešte menšie veľkosti súborov pri rovnakej úrovni kvality.
- Pre logá a ikony použite SVG formát. To vám umožní zmeniť ich veľkosť vplyvu na kvalitu.
- GIF formát používajte iba pre animácie.
Ako zmeniť formát obrázku?
Pri ukladaní obrázku na disk budete mať vždy na výber v akom formáte ho chcete uložiť.
Optimalizujte názvy obrázkových súborov
Čo je názov súboru obrázka?
Je to názov, teda to ako sa súbor volá.
Prečo je dôležité optimalizovať názov súboru obrázku?
Názov súboru pomáha Googlu pochopiť o čom je obrázok a aj celý kontext obsahu web stránky. To pomôže zlepšiť aj hodnotenie web stránky vo výsledkoch vyhľadávania.
Názov súboru obrázku sa takisto zobrazí ak na neho dáte kurzor myši. Aj to pomôže ľuďom lepšie pochopiť kontext vašej web stránky.
Ako optimalizovať názov súboru obrázku?
Použite popisný a relevantný názov súboru, ktorý popisuje obsah obrázka. Zamyslite sa čo vaši návštevníci hľadali keď klikli na vašu web stránku.
Pri názve obrázka nemusíte používať ľudský jazyk. Môžete použit iba jednotlivé slová.
Na oddelenie slov v názve súboru použite pomlčky. To pomáha vyhľadávačom lepšie pochopiť jednotlivé slová v názve súboru.
Zahrňte do názvu súboru relevantné kľúčové slová. Vyhnite sa preplňovaniu kľúčovými slovami alebo používaniu irelevantných kľúčových slov.
Udržujte názov súboru krátky, jednoduchý, ľahko čitateľný a zapamätateľný.
Názvy súborov by mali dávať zmysel vyhľadávačom aj ľuďom. Vyhnite sa preto náhodným a nič nehovoriacim názvom.
Optimalizujte názov obrázkov
Názov súboru a názov obrázka to isté. WordPress zvyčajne preberá názov obrázka z názvu súboru. Ak však nepoužívate WordPress, aktualizujte názov rovnakým spôsobom ako názov súborov.
Názvy obrázkov sú menej dôležité pre SEO, ale môžu poskytnúť dodatočný kontext k alternatívnemu textu. Názvy obrázkov sú užitočnejšie z hľadiska zapojenia používateľov, zvážte teda použitie silných nadpisov a výzvy do akcie.
Optimalizujte alt text obrázkov
Čo je alt text obrázku?
Alternatívny text obrázka, známy aj ako alt tag alebo alt atribút, je text ktorý presne a jasne opisuje čo sa deje na obrázku. Alt text sa pridáva do meta dát, respektíve do HTML kódu webovej stránky.
Prečo je alt text dôležitý?
Alternatívny text slúži na zlepšenie dostupnosti vášho webu. Čítačky obrazovky a iné pomocné technológie pomáhajú zrakovo postihnutým používateľom porozumieť obsahu obrázku tým, že im tento alt text prečítajú.
Google takisto využíva alt text na lepšie pochopenie kontextu web stránky čo môže pomôcť jej hodnoteniu vo výsledkoch vyhľadavania.
Optimalizovaný alt text má zásadný význam pre to, aby Google ohodnotil vaše obrázky v službe Google Obrázky.
Ako optimalizovať alt text obrázku?
- Presne, stručne a jasne popíšte čo sa na obrázku odohráva.
- Používajte prirodzený ľudský jazyk ako keby ste vysvetlovali obsah obrázku inému človeku.
- Použite kľúčové slová, ak sú relevantné pre obrázok a okolitý text.
- Neprepĺňajte alt text kľúčovými slovami. Google to vyhodnotí ako manipuláciu a zhorší vám hodnotenie.
- Ak je obrázok čisto dekoratívny a nepridáva žiadne ďalšie informácie, môžete ponechať alternatívny text prázdny alebo použiť prázdny alt atribút (alt=””).
- Udržujte alt text v dĺžke 150 až 200 znakov.
Kde optimalizovať alt text na web stránke?
Na WordPress web stránke môžete pridať alt text vždy keď máte obrázok otvorený. Jednoducho ho vpíšte do pola alt text.
Optimalizujte obrázky pre mobily
Čo to znamená?
Optimalizovanie obrázkov pre mobily znamená pripraviť obrázok tak, aby sa načítal rýchlo a kvalitne na mobiloch.
Prečo je optimalizácia obrázkov pre mobily dôležitá?
Viac ako polovica ľudí používa mobily na prístup k internetu. Prístup na internet z mobilných dát je stále pomalší ako WiFi. Načítanie obrázkov tam preto trvá ešte dlhšie. Optimalizácia veľkosti obrázkov sa tým stáva ešte dôležitejšia. Či už pre SEO alebo užívateľskú skúsenosť, ktorá vedie k lepšiemu SEO a vyšším konverziám.
Ako optimalizovať obrázky pre mobily?
Zmenšite ich na najmenšiu možnú veľkosť pri zachovaní dobrej kvality. Ak ste už zmenšili veľkosť súboru a komrpimovali obrázky na stránke, mali by dobré aj pre mobily.
Otestujte vaše web stránky na mobilných zariadeniach pri dátovom internete a na Google Speed Insights.
Zvážte odstránenie niektorých obrázkov na mobilnej verzii svojej web stránky.
Pozor na ozdobné obrázky
Čo sú ozdobné obrázky?
Sú to obrázky, ktoré slúžia iba ako vizuál a nesúvisia s produktom, službou alebo obsahom. Napríklad obrázky pozadia, rôznych grafických prvkov
Prečo treba byť pri ozdobných obrázkoch opatrný?
Hoci dekoratívne obrázky môžu pridať webovej stránke veľa estetickej príťažlivosti, môžu jej pridať na veľkosti a spomaliť jej načítavanie.
Ako na ozdobné obrázky?
Zmenšite a komprimujte ich na základe vyššie uvedených bodov.
K dekoratívnym obrázkom nepridávajte alt text. Vyhnete sa tak prílišnej optimalizácií, ktorú Google nemá rád a môže ju penalizovať.
Zvážte pridanie ozdobných obrázkov do CSS namiesto HTML.
Používajte jedinečné a originálne obrázky
Čitatelia uprednostňujú originálny obsah. Google takisto hodnotí originálny obsah lepšie ako to čo už na internete našiel. To dokazuje aj tento prieskum.
Vaše vlastné obrázky produktov, služieb a vášho tímu alebo prostredia v ktorom pracujete vám navyše pridá na dôvere a vytvorí silnejšie spojenie medzi vami a vašimi web návštevníkmi.
Mnoho ľudí takisto pozná tie isté opakujúce sa fotky z fotobaniek. Nezabudnite, že vaša web stránka a obrázky na nej majú byť jedinečné, unikátne a zapamätateľné.
Aj keď používate obrázky z fotobanky, snažte sa ich dodatočne upraviť a dať im punc originality.
Zvážte využitie umelej inteligencie alebo služby grafických dizajnérov na vytvorenie originálnych obrázkov.
Používajte kvalitné obrázky
Nič nedegraduje dôveru a autoritu vašej web stránky ako nekvalitné obrázky. Či už sa jedná o kvalitu zobrazenia alebo kvalitu toho čo je na obrázku. Pamätajte, že obrázok už nie je iba nutný doplnok web stránok ale naopak jej prím.
Vaše obrázky by teda mali pridávať hodnotu a relevanciu k už vytvorenému textu.
Tvorte infografiku
Čo je to infografika?
Infografika je vizuálna reprezentácia informácií, údajov alebo znalostí, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich divák rýchlo a ľahko pochopil. Zvyčajne používa kombináciu grafiky, textu a obrázkov na sprostredkovanie zložitých informácií v ľahko stráviteľnom formáte.
Prečo by ste mali publikovať infografiku na vašich web stránkach?
Infografika vám môže pomôcť rýchlo a jasne komunikovať zložité informácie. Je tiež účinná na pritiahnutie pozornosti ľudí a zvyšujú pravdepodobnosť ich zapojenia.
Okrem toho je možné infografiku použiť na zhrnutie veľkého množstva údajov, identifikáciu trendov a na porovnanie rôznych údajov.
Ako vytvoriť infografiku?
- Ujasnite si, aké informácie chcete sprostredkovať a kto je vaše publikum.
- Vyberte si dizajn (v súlade s vašou značkou a vizuálnou identitou).
- Vytvorte infografiku v starej dobrej CANVE.
Pridajte k obrázkom popis
Ku obrázkom vždy píšte sprievodný text. Kľúčové slová, a text ktorý použijete dodajú vašim obrázkom kontext. To vám pomôže umiestniť vaše obrázky lepšie vo výsledkoch vyhľadávania. Vaše obrázky a text spolu úzko súvisia.
Popis obrázku môže pomôcť ľuďom pochopiť samotný obrázok. Vždy by ste mali mať na pamäti zlepšovanie užívateľskej skúsenosti svojich návštevníkov.
Obrázok by mal vždy podporovať text
Obrázok by mal odrážať tému príspevku alebo by mal mať ilustračné účely v rámci článku. Vyberajte obrázky, ktoré vždy podporujú daný text.
Pridávajte obrázok ku textu, s ktorým súvisí. Pomôžete Google pochopiť o čom obrázok je a jeho celkový kontext v obsahu.
Okolitý text dá takisto lepší kontext samotnému obrázku čo pomôže Googlu pochopiť o čom daný obrázok je.
NIkdy nenahrádzajte text obrázkom a nikdy nevkladajte dôležité texty priamo do obrázkov bez toho aby ste ho pridali na stránku ako text.
Označte obrázky štrukturovanými dátami
Čo sú štruktúrované dáta?
Štruktúrované údaje obrázka sú metadáta obrázku a poskytujú ďalšie informácie o obsahu, kontexte a jeho vlastnostiach.
Prečo sú štruktúrované dáta obrázkov dôležité?
Zahrnutie štruktúrovaných údajov na vaše stránky pomáha vyhľadávacím nástrojom zobrazovať vaše obrázky ako multimediálne výsledky. Google využíva štruktúrované údaje na zobrazenie obrázkov. Môže ku obrázkom automaticky pridať príslušný text.
Poskytnutím týchto štruktúrovaných údajov môžu vyhľadávacie nástroje lepšie porozumieť a indexovať obrázky, čo vedie k zlepšeniu hodnotenia vyhľadávania a presnejším výsledkom vyhľadávania.
Štruktúrované údaje môžu navyše povoliť pokročilé funkcie, ako je vyhľadávanie obrázkov, rozpoznávanie obrázkov a prispôsobené odporúčania obsahu na základe preferencií používateľa.
Povedzme napríklad, že chcete na svoj web nahrať blog s receptami. Pomocou štruktúrovaných údajov obrázka môžete ukázať, že konkrétny obrázok patrí k receptu.
Príklady štruktúrovaných dát
Názov a popis obrázka: Popisný text, ktorý poskytuje kontext a informácie o obrázku.
Veľkosť a rozlíšenie obrázka: Rozmery a kvalita obrázka, ktoré môžu ovplyvniť jeho zobrazenie na rôznych zariadeniach.
Formát obrázka: Typ súboru obrázka, napríklad JPEG, PNG alebo GIF.
Autor obrázka a informácie o autorských právach: Meno fotografa alebo umelca, ako aj akékoľvek informácie o autorských právach alebo licenciách, ktoré sa vzťahujú na obrázok.
Alternatívny text obrázka: Stručný popis obrázka, ktorý používajú čítačky obrazovky na zabezpečenie dostupnosti pre používateľov so zrakovým postihnutím.
Umiestnenie obrázka: Geografická poloha, kde bol obrázok nasnímaný alebo kde sa nachádza objekt obrázka.
Značky a kategórie obrázkov: Kľúčové slová alebo kategórie, ktoré popisujú obsah alebo predmet obrázka.
Ako správne implementovať štruktúrované dáta pre obrázky?
Uistite sa, že obrázok je relevantný pre stránku, na ktorej sa zobrazuje. Napríklad, ak používate štruktúrované dáta receptu, vybratý obrázok by mal zobrazovať hotový recept.
Všetky adresy URL obrázkov musia byť indexovateľné. V opačnom prípade ich Google nebude môcť nájsť a zobraziť na stránkach s výsledkami.
Používajte obrázkovú mapu stránok (image sitemap)
Čo je XML mapa stránok pre obrázky?
Je to súbor, ktorý obsahuje všetky URL adresy vášho webu. Je to akási mapa stránok celej vašej web stránky. A teda aj obrázkov, ktoré sa na nej nachádzajú.
Obrázková XML mapa stránok obsahuje iba URL vašich obrázkov. Obrázková XML mapa môže navyše obsahovať obrázky, ktoré sa hostujú na CDN serveroch, nie len na vašej doméne.
Prečo je dôležité mať mapu stránok?
Mapa stránok ukazuje Google štruktúru vašej web stránky a pomáha mu nájsť všetky stránky/URL adresy na vašom webe. Google má vďaka mape stránok prehľad o všetkom, čo je na vašom webe.
Obrázková mapa stránok zvyšuje šancu, že sa vaše obrázky zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania v službe Google Obrázky.
Implementujte OpenGraph a Twitter karty
Čo to je?
Open Graph a Twitter Cards sú metadáta, ktoré poskytujú sociálnym sieťam ďalšie informácie o svojom obsahu.
Umožnujú vám nastaviť, ako sa bude zobrazovať ukážka (názov, popis, obrázok) vašej web stránky pri zdieľaní na sociálnych sieťach.
Prečo sú dôležité pre optimalizáciu obrázkov?
Keď zdieľate web stránku na sociálnych médiách, tie automaticky vygenerujú ukážku stránky vrátane obrázku. Ak použijete Open Graph a Twitter Cards, zabezpečíte, že tieto údaje budú tie, ktoré ste im zadali, nie náhodné údaje, ktoré vyberú sociálne médiá.
Ako nastaviť Open Graph a Twitter Cards na WordPress web stránke?
Stiahnite, nainštalujte a aktivujte All in One SEO plugin. Prepnite na kartu sociálnych médií kde môžete tieto údaje nastaviť.
Obrázky a CDN
Čo je CDN?
CDN (Content Delivery Network) je sieť serverov na rôznych lokalitách na zemi, ktoré poskytujú rýchle a spoľahlivé doručovanie obsahu na web stránky. CDN servery sú strategicky umiestnené na rôznych miestach, aby sa zmenšila vzdialenosť medzi používateľmi a obsahom obsahom/web stránkam, ktoré hľadajú.
Prečo môže byť CDN dôležitá pre obrázky?
CDN ukladajú obrázky na svojich serveroch po celom svete. Človek pri načítaní web stránky natiahne obrázok z CDN lokality, ktorá je pri ňom geograficky bližšie a nemusí čakať, kým sa obrázok natiahne z pôvodnej lokality. To skráti čas načítania web stránky. Toto je obzvlášť dôležité pri obrázkoch keďže tie sú oveľa väčšie ako text.
Niektoré CDN poskytujú tiež funkciu optimalizáciu obrázkov alebo bezpečnostné funkcie na ochranu pred kybernetickými útokmi a neoprávneným prístupom.
Negatíva CDN
Ak pridáte obrázky do CDN, pravdepodobne ich odstrániť zo svojej web stránky. Čo ak na tento obrázok alebo infografiku smerujú cenné spätné odkazy?
Optimalizujte a skomprimujte veľkosť vaśich obrázkov a zvážte či CDN naozaj potrebujete.
Ak je načítavanie vašich obrázkov stále pomalé, zvážte hosting, ktorý sa špecializuje na rýchlosť.
Implementujte Lazy Loading
Čo je lazy loading?
Lazy loading je systém, kde sa obrázky načítavajú postupne až keď na ne naskrolujete.
Prečo je Lazy Loading výhodná?
Web stránka nemusí pri načítavaní načítať všetky obrázky, ktoré sú na stránke. To umožnuje rýchlejšie načítanie stránky čo zvyšuje užívateľskú skúsenosť.
Využite cache (vyrovnávaciu) pamäť
Ukladanie do vyrovnávacej pamäte prehliadača znamená, že súbory/obrázky ukladá prehliadač návštevníka. Tie sa tak nemusia načítať pri každej návšteve.
Využite jeden z mnohých WordPress cache pluginov.
Optimalizujte svoje miniatúry (thumbnails)
Web stránky namiesto obrázkov v reálnej veľkosti ukazujú na určitých miestach takzvané thumbnails, teda malé ukážky obrázkov. Aj tie však môžu veľké a spomaliť vašu stránku pri načítavaní.
Optimalizujte veľkosť svojich thumbnails tak aby boli čo najmenšie pri zachovaní dobrej kvality.
Testujte svoje obrázky
Bez testovania nikdy nebudete vedieť vplyv optimalizácie na celkový výsledok.
Každú zmenu a optimalizáciu preto testujte. Testujte rýchlosť načítania ale aj zákaznícku skúsenosť.
Zdieľajte svoje obrázky
Rovnako ako pri bežnom obsahu, aj v prípade obrázkov chcete aby ich videlo čo najviac ľudí. Zdieľajte vaše obrázky na všetkých vašich platformách. Pritiahnete pozornosť a možno vybudujete aj cenné spätné odkazy.
Ozvite sa nám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok o SEO optimalizácii obrázkov. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu zlepšiť výkonnosť vašich webových stránok. Veľa šťastia v SEO!
Kontaktujte VanCity.Media a vytvoríme vám SEO stratégiu, s ktorou sa dostanete na prvé miesto Google vyhľadávania.