Externé odkazy a SEO
Chcete zvýšiť pozíciu svojho webu vo výsledkoch vyhľadávania? Externé odkazy môžu byť silným nástrojom vo vašej SEO stratégii.
Prepojením na renomované zdroje z vašej webovej lokality môžete zvýšiť dôveryhodnosť, autoritu a používateľskú skúsenosť, čo vedie k vyšším hodnoteniam.
V tomto článku vám ukážeme, ako vytvoriť efektívne SEO externé odkazy, ktoré zlepšia hodnotenie vašej webovej stránky. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako využiť silu externých odkazov a zvýšiť SEO výkon svojho webu!
Čo sú externé odkazy?
Externý alebo odchádzajúci odkaz/link je štandardný hypertextový link, ktorý smeruje z (vašej) web stránky na kompletne inú web stránku. Keď na neho kliknete, dostanete sa web stránku kam smeruje ten link. Externý link je takisto základným prvkom on page SEO.
Za externý link sa niekedy označuje (podľa mňa nesprávne) aj link smerujúci z inej web stránky na tú našu. Tento link sa vśak volá spätný link. Ja používam výraz externý link striktne na označenie linku, ktorý ide z mojej web stránky von.
Poznámka
Výraz link a odkaz budem používať v tomto a v podstate v každom SEO blogu ako jeden a ten istý výraz.
Ako vyzerá HTML kód externého linku?
Keďže je to štandardný link, aj jeho kód je v podstate štandardný.
<a href=”http://www.domain.com/”>Váš text (text kotvy) sa nachádza tu</a>
Externý link versus interný link versus spätný link
- Ako sme si už povedali, externý link je link, ktorý smeruje z vašej web stránky na úplne inú web stránku.
- Interný link je link, ktorý smeruje z jednej stránky vášho webu na inú stránku vášho webu. Stále však ostáva na jednej doméne.
- Spätný link je zas link, ktorý smeruje z inej stránky na tú vašu.
Kam by mali smerovať externé linky?
Externé linky by mali smerovať na súvisiaci a pre čitateľa relevantný obsah. Napríklad dáta z ktorých ste čerpali, stránky ktoré lepšie vysvetlia a dajú väčšiu hĺbku vášmu obsahu alebo autoritatívne stránky, ktoré môžeme použiť ako zdroje informácií.
Prečo sú externé/odchádzajúce odkazy dôležité?
John Mueller z Google to vyjadril nasledovne: Prepojenie vašej web stránky na iné stránky je skvelý spôsob, ako poskytnúť svojim návštevníkom pridané informácie, širší kontext a hodnotu.
Externé linky pomáhajú návštevníkom zistiť viac, skontrolovať zdroje odkiaľ ste čerpali, zistiť viac informácií a lepšie pochopiť, ako je váš obsah relevantný pre otázky, ktoré majú.
Externé linky môžete vnímať ako klasické citácie alebo zdroje z knižných publikácií.
Odchádzajúce odkazy sú dôležitou súčasťou prirodzeného písania skvelého obsahu a pridávania hĺbky; nebojte sa ich použiť tam, kde je to potrebné a keď to má zmysel.
Externé linky zlepšujú užívateľskú skúsenosť a zlepšujú hodnotenie web stránok vo výsledkoch vyhľadávania. Nižšie sa pozrieme ako konkrétne.
Pomáhajú vyhľadávačom pochopiť kontext
Prepojenie vašej stránky a obsahu so súvisiacim obsahom na iných web stránkach dá vyhľadávačom viac informácií o vašom obsahu a pomôže im lepšie pochopiť o čom je vaša stránka.
Dávajú ľuďom dodatočné informácie
Externé linky smerujú na súvisiace stránky odkiaľ sme čerpali informácie pre náš vlastný obsah. Naši návštevníci tak môžu získať dodatočné informácie a širší kontext. Môžu si overiť dáta, získať extra informácie, zistiť ako je náš obsah relevantný pre ich otázky a celkovo sa dozvedieť viac o téme.
Aj keby bola vaša web stránka plná skvelých informácií, vždy sa nájdu nové a doplňujúce zdroje, experimenty alebo dáta, ktoré s ňou súvisia a na ktoré môžete odkazovať. Toto je obzvlášť dôležité, pri komplexných témach, ktoré si vyžadujú viac vysvetľovania ako napríklad zdravie a financie.
Prepojením s týmto užitočným obsahom môžete zvýšiť hodnotu, ktorú vaša stránka poskytuje a celkovo zlepšiť ich užívateľskú skúsenosť.
Ak budú ľudia vedieť, že okrem kvalitného vlastného obsahu im ukážete aj hodnotné externé zdroje a informácie, odrazí sa to na pozitívnom vnímaní vašej web stránky.
Pomáhajú budovať autoritu a dôveru
Každú informáciu by sme si mali vždy overiť. To platí dvojnásobne ak sa jedná o informácie z internetu. Ak budete linkovať na zdroje, z ktorých ste čerpali, uľahčíte svojim čitateľom overovanie vami publikovaných informácií.
Ľudia tak uvidia, že vaše zdroje a informácie sú pravdivé, kvalitné a hodnotné čo zvýši ich dôveru aj vo vaše vlastné informácie.
Publikovanie informácií je istou formou žurnalizmu. A pre dobrú žurnalistiku platí, že by sa mali citovať zdroje. Už na škole vás pravdepodobne učili, že musíte uvádzať zdroje, citáty, štatistiky a dáta. Linkovanie na externé zdroje je v podstate to isté. To obzvlášť platí pre dnešok plný dezinformácií a falošných správ.
Zlepšujú hodnotenie vo výsledkoch vyhľadávania
Štúdia spoločnosti Restart jasne dokazuje, že prepojenie na stránky s vysokou autoritou má pozitívnu koreláciuso zvýšením hodnotenia vo vyhľadávaní.
Odchádzajúce odkazy sa zvyčajne používajú na prepojenie na zdroje alebo relevantné fakty a štatistiky. Pridanie takýchto podrobností do vášho obsahu mu prepožičiava dôveryhodnosť a dokazuje, že váš obsah je presný a aktuálny.
Odchádzajúce odkazy demonštrujú odbornosť
Ak viete kto je odborník a aké zdroje sú odborné, je vysoká pravdepodobnosť, že sám budete odborníkom. Odkazovaním na odborné zdroje a informácie sa aj váš obsah stáva odborným.
Google považuje jasné citovanie zdrojov za dôkaz odbornosti.
Pomáhajú s SEO
Externé odkazy môžu vyhľadávačom pomôcť pri určovaní užitočnosti a kvality vašich stránok. Stránky vysokej kvality zvyčajne odkazujú na iné stránky vysokej kvality. Vyhľadávače sa teda budú pozerať na váš obsah priaznivo a pomôžu ho zaradiť vyššie vo výsledkoch. Externé linky tak pomáhajú web stránkam dosiahnuť lepšiu pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania.
Zvyšujú relevantnosť
Vyhľadávače sa učia z každého aspektu vašej web stránky. Pridanie odchádzajúcich odkazov zvyšuje relevantnosť vášho vlastného obsahu, že pomáhajú vyhľadávačom pochopiť kontext vašej stránky a či je relevantná pre vyhľadávací dopyt.
Pomáhajú generovať spätné odkazy
Linkovaním na iné web stránky a blogy si s ich autormi vytvárate aj štandardné ľudské vzťahy. A tie môžu byť základom aby aj oni linkovali na vašu vlastnú stránku. Je to jednoduchý a pozitívny spôsob, ako osloviť, nadviazať kontakty vo svojom odvetví a dostať svoj obsah pred správne publikum.
Prepojenie na iné webové stránky je skvelý spôsob, ako poskytnúť svojim návštevníkom extra hodnotu. Pamätajte však, že aj vaše externé zdroje by mali byť autoritatívne so silnou reputáciou.
Ako vytvoriť externý link na WordPress web stránke s Elementor builderom
- Označte element kde chcete vytvoriť externý link.
- Označte čast textu, ktorý má tvoriť link.
- Kliknite na ikonu linku.
- Vložte link a uložte.
Poznámka
Takýto spôsob tvorby linkov je štandard naprieč internetom takže by nemal platiť len pre WordPress a Elementor ale aj iné platformy.
DoFollow vs NoFollow externé linky
Existujú dva druhy odchádzajúcich odkazov: nofollow a dofollow (sledovať a nesledovať)
Dofollow prenášajú autoritu, zatiaľ čo nofollow nie. Inak povedané, nofollow linky hovoria vyhľadávačom, aby ich nesledovali.
Všetky linky sú automaticky nastavené ako dofollow. Ak chcete vytvoriť nofollow link, musíte do jeho kódu pridať značku rel=“nofollow“.
DoFollow link: <a href=”https://vancity.media“>Digitálny Marketing</a>
NoFollow link: <a href=”https://vancity.media rel=“nofollow”>Digitálny Marketing</a>
Značka nofollow hovorí, že prepojená stránka by nemala byť priradená k vašej stránke a nemala by sa prehľadávať. Používajte nofollow v prípadoch, keď chcete odkazovať na stránku, ale nechcete naznačovať žiadny typ podpory vrátane poskytovania hodnotenia hodnotenia inej stránke.“
Ako vytvárať kvalitné externé odkazy
Vytvárajte relevantné externé odkazy
Externé prepojenie je o tom, ako pomôcť vyhľadávaču pochopiť relevantnosť vášho webu pre konkrétny dopyt. Mali by ste odkazovať iba na stránky, ktoré sú v kontexte témy, o ktorej hovoríte.
Vytvárajte odkazy, ktoré čitateľov nasmerujú na súvisiaci a relevantný obsah. Obsah, z ktorého čerpáte, dáta, infografiky, videá alebo štatistiky.
Google lepšie pochopí relevantnosť vášho obsahu, čo povedie k vyššiemu hodnoteniu SERP.
Odkazujte na kvalitné, renomované a autoritatívne zdroje
Dôveryhodnosť: Linky na renomované zdroje, zvýšia dôveryhodnosť vášho obsahu v očiach vyhľadávačov. Prepojenie s dôveryhodnými zdrojmi môže signalizovať vyhľadávacím nástrojom, že svojmu publiku poskytujete cenné a spoľahlivé informácie.
Autorita a relevantnosť: Prepojením na dôveryhodné zdroje môžete preukázať, že váš obsah je podporovaný spoľahlivými referenciami a dátami, čím sa vaša webová lokalita stane relevantným zdrojom informácií. To vám môže pomôcť vybudovať si autoritu vo vašom biznis segmente.
Používateľská skúsenosť: Prepojením na relevantné a hodnotné zdroje, poskytnete dodatočné informácie vašim čitateľom, čím sa zlepší kvalita a hĺbka vášho obsahu. Výsledkom môže byť vyššia angažovanosť vašich návštevníkov, dlhší čas strávený na vašom webe a nižšia miera odchodov, čo sú pozitívne signály pre SEO.
Používajte kotviaci text správnym spôsobom
Na všetky odchádzajúce odkazy by ste mali používať popisné kotviace texty, aby vaši čitatelia pochopili, kam ich odkaz zavedie.
V kotviacom texte používajte slová a frázy, ktoré súvisia s obsahom, na ktorý odkazujete. Vyhnite sa používaniu slov ako čítajte tu alebo kliknite tu. Kľúčové slová v kotviacom texte ukážu Googlu aj ľuďom, čo ich čaká keď kliknú na odkaz.
Používajte preto popisné kľúčové slová, ktoré sú relevantné pre cieľovú stránku.
Snažte sa však aby pôsobil kotviaci text prirodzene ako súčasť textu.
Najlepšou praxou je vytvárať kotviaci text pomocou variácií kľúčových slov. Používajte kľúčové slová ale snažte sa o rôzne variácie tak aby text pôsobil prirodzene.
Kotviaci text by mal byť jednoduchý, krátky a ľahko čitateľný
Otvárajte externé linky na novej karte
Každý link sa dá otvoriť na tej istej alebo na novej karte. Ak otvoríte externý link na novej karte, nenútite vášho návštevníka prejsť na novú web stránku. Tá sa iba otvorí. Ak sa aj váš návštevník rozhodne si ju pozrieť, stále má ľahkú možnosť vrátiť sa na váš obsah. Aj ked linkujete na externé zdroje, stále chcete udržať ľudí na vašej stránke čo najdlhšie.
Neodkazujte na konkurenčné webové stránky
Linky prenášajú autoritu. A vy predsa nechcete aby autorita vašej stránky pomáhala vašej konkurencii keď s ňou de fakto súťažíte o umiestnenie.
Odkazujte na silné a relevantné stránky, ale nie na tie, ktoré sú vaša priama SEO konkurencia.
Drž sa ďalej od linkových schém
Tie sa využívajú hlavne pri tvorbe spätných odkazov, ak však nie ste dostatočne skúsený v SEO problematike, môžete sa v nich ocitnúť. Pamätajte, že linky by vždy mali byť prirodzené.
Nezapájajte sa do praktík obojsmerného spätného odkazovania a odkazovania na súkromné siete blogov (PBN).
Ozvite sa nám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok o SEO externých linkoch. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu zlepšiť výkonnosť vašich webových stránok. Veľa šťastia v SEO!
Kontaktujte VanCity.Media a vytvoríme vám SEO stratégiu, s ktorou sa dostanete na prvé miesto Google vyhľadávania.