Interné odkazy a SEO
Chcete zvýšiť pozíciu svojho webu vo výsledkoch vyhľadávania? Interné odkazy môžu byť silným nástrojom vo vašej SEO stratégii.
Prepojením na súvisiace stránky a obsah môžete zvýšiť dôveryhodnosť, autoritu a používateľskú skúsenosť, čo vedie k lepšej užívateľskej skúsenosti a lepšiemu SEO hodnoteniu.
V tomto článku vám ukážeme, ako vytvoriť efektívne SEO interné odkazy, ktoré zlepšia hodnotenie vašej webovej stránky. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako využiť silu interných odkazov a zvýšiť SEO výkon svojho webu!
Čo sú to interné odkazy?
Interný odkaz je akýkoľvek (hypertextový) odkaz z jednej stránky na vašom webe na inú stránku na vašom webe. Interné linky sú zároveň dôležitým faktorom on page SEO.
Jednoducho povedané. Je to text (zmenený na odkaz), na ktorý keď kliknete, dostanete sa na inú stránku na vašom webe.
Poznámka
Výraz link a odkaz budem používať v tomto a v podstate v každom SEO blogu ako jeden a ten istý výraz.
Ako vyzerá HTML kód interného linku?
Keďže je to štandardný link, aj jeho kód je v podstate štandardný.
<a href=”http://www.domain.com/”>Váš text (text kotvy) sa nachádza tu</a>
Interné odkazy versus externé odkazy
- Interný odkaz je teda odkaz z jednej stránky toho istého webu na inú stránku toho istého webu.
- Externý odkaz smeruje z vašej web stránky, na kompletne inú web stránku.
Kam by mali smerovať interné linky?
Interné linky by mali smerovať na stránky/obsah, ktorý s nimi úzko súvisí. Napríklad na stránky ktoré lepšie vysvetlia a dajú väčšiu hĺbku vašej originálnej téme.
Interné linky by takisto mali spájať súvisiace témy do tematických celkov.
Interné linky by mali tvoriť obsahovú štruktúru web stránky. To znamená, že všeobecné témy by mali byť prelinkované s pod-témami, ktoré s nimi súvisia.
Prečo sú interné odkazy dôležité?
Interné linky sú dobré pre SEO aj pre užívateľskú skúsenosť. Umožňujú botom a ľuďom ľahký pohyb a získavanie informácií na vašej stránke. S dobrým vnútorným prelinkovaním budú vaše stránky ľahko objavitelné a indexovateľné čo je základným krokom k ich umiestneniu na SERP (výsledky vyhľadávania).
Ako povedal John Mueller, interné linky vám umožňujú naviesť Google a ľudí, tam kam potrebujete. Zamyslite sa teda nad tým, aké stránky sú pre vás najdôležitejšie. So správnymi internými odkazmi navediete svojich návštevníkov a Google na vaše najdôležitejšie stránky.
Pomáhajú ľuďom a Google pochopiť celkový kontext obsahu
Vnútorné prepojenia vytvárajú vzťah/kontext medzi jednotlivými stránkami a ich obsahom. Ten je potom ľahšie pochopiteľný vyhľadávačmi ale aj ľuďmi.
Moje webstránky pokrývajú témy ako H tagy, title tagy alebo URL optimalizácia. Z nich idú interné linky na všeobecnejšiu stránku, ktorá sa venuje SEO. Z tejto SEO stránky takisto smerujú linky naspäť.
Takéto prepojenie vytvára štruktúru a kontext, a pomáha ľuďom aj Google vytvoriť si lepší obraz o téme vašich stránok.
Umožňujú rýchlejšie nájdenie a indexovanie obsahu Google botmi
Interné odkazy pomáhajú vyhľadávačom nájsť obsah, o ktorom ešte nevedia. Ak boty, ktoré prehľadávajú stránku narazia na interný link, budú ho nasledovať. Ak smeruje tento link na novú stránku, Google ju týmto spôsobom nájde a môže ju indexovať.
Ak na vaše novú stránku žiadne interné linky nesmerujú, Google tú stránku časom aj tak nájde (záleží od veľkosti stránky), ale celý tento proces sa predĺži. A pamätajte, že SEO je aj o pomáhaní prehľadávačom indexovať vašu web stránku. Chcete mať predsa svoje stránky vo výsledkoch čo najskôr.
Pridaním interných odkazov na vaše novo publikované stránky poskytnete vyhľadávačom viac spôsobov, ako sa dostať k tomuto obsahu. Aj preto je nesmierne dôležité mať dobrú stratégiu interných odkazov.
Poznámka
Osirelé stránky sú také stránky na vašom webe, na ktoré nevedie žiadny interný link. Google bude mať preto väčší problém tieto stránky nájsť. Problém to môže byť hlavné pre veľké e-shopy a nové stránky, kde majú boty len limitovaný rozpočet na prehľadávanie web stránok.
Pomáhajú zlepšiť hodnotenie dôležitých stránok
Ak na vaše špecifické stránky smeruje veľa linkov z autoritatívnych stránok, Google ich vyhodnotí ako dôležité a môže im zlepšiť hodnotenie.
Pomáhajú ľuďom objaviť nový obsah
Interné linky dávajú návštevníkom možnosť objaviť a prečítať si súvisiaci obsah.
Ak ľudia pristanú na mojej stránke kde sa venujem optimalizácií title tagov, ľahko sa cez linky dostanú na stránky, ktoré s touto témou prirodzene súvisia. Teda napríklad na stránku o optimalizácií meta popisov, URL adries alebo H tagov. Ľudia tak získajú prehľad aj o obsahu, ktorý je dôležitý pre celkové pochopenie témy aj keď ho pôvodne nehľadali.
Prepojením na iné relevantné blogové príspevky na vašej web stránke môžete pomôcť svojim návštevníkov získať ešte viac informácií o vašich produktoch, službách alebo tematických oblastiach.
Pomáhajú ľuďom ostať na web stránke
Čím viac tém ľudia nájdu a prečítajú, tým dlhšie zostanú na vašej web stránke, čo je veľmi pozitívny SEO signál. Interné odkazy znižujú pravdepodobnosť, že používateľ prejde na inú webovú stránku alebo sa vráti do vyhľadávača, aby získal informácie, ktoré hľadá.
Pomáhajú distribuovať PageRank autoritu
Každá stránka na vašom webe má určitú autoritu. Linky, ktoré budú smerovať z tejto autoritatívnej stránky na iné stránky, prenesú aj časť tejto autority. Toto prenášanie autority sa nazýva aj PageRank. PageRank je názov Google algoritmu, ktorý slúži na hodnotenie dôležitosti stránok na základe linkov, ktoré na ňu smerujú. Čím viac kvalitných linkov, tým väčšia autorita a hodnotenie vo výsledkoch vyhľadávania.
Linkujte zo stránok s väčšou autoritou na nové stránky. Takisto zo stránok s veľkou návštevnosťou na stránky s vysokou konverziou alebo na tie, ktoré sú pre vás inak dôležité.
Konkrétny príklad. Ak máte na svojom webe populárne stránky s návodmi na použitie produktov, linkujte z nich na vaše súvisiace produktové stránky. Aj keď budú mať produktové stránky menej obsahu, interné linky im pomôžu k lepšiemu umiestneniu.
Poznámka
Táto autorita sa prenáša aj pri externých linkoch, ktoré smerujú na iné web stránky. Ak by externé linky smerovali z iných stránok na tú vašu, boli by to spätné odkazy. Práve, kvôli tejto autorite je budovanie spätných odkazov tak dôležité.
Zlepšujú užívateľskú skúsenosť
Interné linky pomáhajú návštevníkom nájsť súvisiaci obsah. Ak ich vaše linky prevedú vašou web stránkou tak aby z nej mali najväčší úžitok budú si túto skvelú skúsenosť pamätať.
Zvyšujú dôveru, autoritu a konverziu
Interné odkazy na podrobné a vysoko kvalitné blogy ukážu vašu autoritu, zvýšia vašu dôveru v očiach návštevníkov a podporia konverziu.
Ako vytvoriť interný link na WordPress web stránke s Elementor builderom
- Označte element kde chcete vytvoriť interný link.
- Označte čast textu, ktorý má tvoriť link.
- Kliknite na ikonu linku.
- Vložte link a uložte.
Poznámka
Takýto spôsob tvorby linkov je štandard naprieč internetom takže by nemal platiť len pre WordPress a Elementor ale aj iné platformy.
Typy interných linkov
Navigačné odkazy
Navigačné odkazy sú odkazy umiestnené v menu navigácií vašej web stránky. Tvoria základnú a hlavnú navigačnú hierarchiu a štruktúru vášho webu.
Zvyčajne pokrývajú hlavné služby, produkty, témy alebo kategórie a iné dôležité stránky na vašom webe.
Odkazy v päte
Odkazy v päte sú typom navigačných odkazov. Zobrazujú sa však v pätičke stránky (úplne dole).
Často sú to odkazy na kontakt, ďalšie súvisiace informácie, referenčné stránky alebo často kladené otázky.
Takisto ako hlavná navigácia, aj odkazy v pätičke sú konzistentné naprieč celou web stránkou.
Odkazy na bočnom paneli
Odkazy na bočnom paneli sú ďalším typom navigačného odkazu, ktorý niektoré stránky používajú na nasmerovanie používateľov na súvisiaci obsah.
Zvyčajne sa používajú na stránke blogu kde odkazujú na súvisiace a populárne články.
Kontextuálne linky
Kontextové linku sú väčšinou priamo v texte/obsahu a smerujú na súvisiaci obsah tak aby vytvorili väčší kontext. Pomáhajú vyhľadávačom pochopiť, súvisiaci obsah a určiť jeho hodnotu. Čím viac odkazov smeruje na stránku, tým dôležitejšia bude pre vyhľadávače.
Takéto linky sa najčastejšie používajú s kotviacim textom.
Nofollow odkazy
Nofollow môže byť hocijaký link avšak je označený značkou nofollow. Tá hovorí vyhľadávačom aby link nenasledovali. Používajú sa hlavne pri externých linkoch. Pri interných linkoch ich ľudia využívajú pri blog postových komentároch aby sa vyhli spamovým komentárom.
Nepoužívajte nofollow značku pri iných typoch interných linkov pretože zabránite prenášaniu autority.
Anchor linky, kotviace linky
Sú linky, ktoré smerujú na konkrétnu sekciu na stránke. Používajú sa napríklad v osnove obsahu. Na začiatku blog postu máte obsah/osnovu kde môžete kliknúť na jednotlivé položky. Ak tak spravíte, link vás prenesie na konkrétnu kapitolu, respektíve sekciu blog postu.
Ako vytvárať kvalitné interné odkazy
Vytvorte navigačnú štruktúru svojho webu
Hlavné stránky by mali byť na vrchole pyramídy. Domovská stránka je na úplnom vrchole, nižšie poschodia sú hlavné podtémy alebo kategórie. Tie rozdeľte na špecifické témy alebo produkty.
Vytvorte plytkú štruktúru. To znamená, že každá stránka by mala byť dostupná z domovskej stránky maximálne tromi klikmi.
Identifikujte hlavné témy/stránky a tematické skupiny
Hlavná téma je to o čom je vaša web stránka. Prípadne jej hlavné služby alebo kategórie produktov. Vaše hlavné stránky by sa mali zameriavať na hlavné kľúčové slová s vysokým objemom vyhľadávania.
Tieto stránky by mali tvoriť základ vašich tém. Okolo nich potom vytvoríte tematické piliere a postavíte ostatné stránky súvisiace s touto témou.
Identifikujte súvisiace podtémy
Ak už máte hlavné témy, je čas vytvoriť súvisiace témy. Z akých tém pozostáva vaša hlavná téma?
Ak je moja hlavná téma digitálny marketing, súvisiace témy by boli tvorba web stránok, SEO, SMM, email marketing a ďalšie. Ak je moja hlavná téma SEO, moje súvisiace témy by boli on-page SEO, technické SEO, off page SEO, obsahové SEO a napríklad lokálne SEO. Ak je moja hlavná téma on-page SEO, moje súvisiace témy budú optimalizácia title tagov, URL adries a napríklad meta popisov.
Vidíte tú pyramídovú a kontextuálnu štruktúru, ktorú som vytvoril?
Linky by mali viesť z hlavnej témy na tie vedľajšie, ktoré sú o poschodie nižšie ako aj z nižšieho poschodia na vyššie. Tak, aby bol jasne ukázaný ich vzájomný vzťah.
Ako nájsť súvisiace témy
Do Google zadajte site:vancity.media “vaše kľúčové slovo”. Vancity.media nahraďte svojou doménou na ktorú chcete tvoriť linky. Google vám zobrazí všetky stránky na vašej doméne, ktoré obsahujú dané kľúčové slovo.
Dôverujte vlastnej intuícií a znalostiam témy. Vy sami viete najlepšie, z akých súvisiacich článkov vaše publikum vyťaží najviac.
PRO TIP
Skúste použiť viaceré kľúčové slová, ktoré súvisia s obsahom.
Vytvorte tematickú/kontextuálnu štruktúru obsahu
Identifikujte váš najdôležitejší obsah, respektíve stránku. Je to tá, ktorú chcete aby ľudia našli ak hľadajú vaše relevantné kľúčové slová. Na túto stránku potom nasmerujte linky z iných stránok, ktoré úzko súvisia s touto hlavnou témou. Zasa si to predstavte ako pyramídu kde je na vrchole hlavná téma a poschodia pod ňou obsadili špecifické podtémy, ktoré s ňou súvisia.
U mňa je hlavná stránka, stránka SEO služieb. Na túto stránku smerujú odkazy zo stránok, ktoré sa venujú špecifickým SEO témam ako napríklad technické SEO, SEO na stránke alebo off-page SEO. Pod SEO na stránke je zase obsah, ktorý rozoberá špecifické témy SEO na stránke ako napríklad title tagy, H tagy, URL optimalizáciu a podobne.
Prepojte navzájom tretie poschodie s druhým a druhé s prvým. Takisto navzájom prepojte obsah stránok rovnakého poschodia.
Neberte však tieto rady ako nemenné. Pamätajte, že interné odkazy majú pomôcť ľuďom a Google nájsť váš obsah, pochopiť jeho širší kontext a preniesť autoritu zo silných stránok na tie, ktoré to potrebujú. Buďte teda flexibilný a prepájajte obsah, ktorý spolu súvisí. Vytvoriť dobrú štruktúru interných linkov nie je nukleárna veda. Postupujte logicky a intuitívne.
Žiadna webová stránka neudržiava dokonalú štruktúru. Interné odkazy môžu byť štrukturálne aj kontextové a tieto dva typy odkazov spolupracujú, aby umožnili používateľom prechádzať webovou stránkou a pomohli šíriť rovnosť odkazov.
Vytvorte odkazy na kategórie a tagy/značky
Kategórie a tagy/značky pomáhajú vytvárať štruktúru vášho obsahu tým, že prepájajú súvisiace produkty a témy pomocou kategórie.
Čo pomáha Googlu aj vašim návštevníkom pochopiť kontext.
Kategórie aj tagy môžete vnímať ako tematické piliere okolo, ktorých môžete vytvoriť štruktúru interných odkazov.
Pridajte nové interné odkazy zo starých stránok
Ak publikujete nový článok, nebudete sa k nemu tak skoro vracať. To znamená, že všetky články, ktoré vydáte až po ňom, nebudú mať prichádzajúce linky z tohto starého článku (aj keď môžu mať súvisiaci obsah).
Pravidelne teda auditujte váš starý obsah a vytvorte z neho interné linky na vaše novšie články.
Identifikujte autoritatívne stránky vášho webu
Sú to stránky, ktoré majú najviac spätných odkazov a zároveň sú populárne medzi vašim publikum (ľudia na nich trávia najviac času). Autoritatívne stránky vášho webu môžu prenášať časť svojej autority na iné stránky na vašom webe.
Linkujte zo stránok s vysokou autoritou na stránky s vysokou konverziou a na stránky, ktorým chcete vylepšiť pozíciu
Užitočný a hodnotný obsah priťahuje návštevnosť, spätné odkazy a zvyšuje celkovú autoritu. Vaša úloha je preniesť časť tejto autority na stránky, ktoré sú pre vás dôležité a potrebujú vylepšiť pozíciu vo výsledkoch vyhľadávania.
Nasmeruje linky z vašich populárnych blog postov alebo stránok na landing pages, stránky produktov a služieb, alebo na stránky ktorým chcete zlepšiť pozíciu. Aj tu však spájajte iba stránky, ktoré spolu súvisia.
Identifikujte stránky s vysokou návštevnosťou a autoritou. Identifikujte stránky s vysokou mierou konverzie. Identifikujte stránky, ktoré chcete boostnuť.
A vytvorte linky. Odporúčal by som tu vytvoriť silné výzvy na akciu, aby ste čo najviac motivovali ľudí ku kliknutiu.
Zvážte pridávanie odkazov na obľúbené príspevky
Populárne príspevky majú svoje štandardné miesto na bočnom paneli, ktorý sa môže zobrazovať na vami vybraných stránkach. Populárne príspevky budú pravdepodobne kvalitné a hodnotné pre vaše existujúce publikum. Ak na ne nasmerujete aj vaše nové publikum, udržíte ho dlhšie na svojej stránke a zvýšite vlastnú autoritu a dôveru.
Pridajte linky na svoje najnovšie príspevky
Nový obsah a nové stránky nemajú žiadnu autoritu. Linky z vašich silných stránok im túto autoritu na začiatok poskytnú čo im veľmi pomôže vo výsledkoch vyhľadávania. Aj tieto linky by však mali vychádzať zo súvisiacich tém.
PRO TIP
Vytvorte aspoň dva alebo tri interné odkazy na každý nový obsah zo súvisiacich tém.
Vyberte správny kotviaci text
Kotviaci text je text, premenený na klikateľný link. Nevyzerá teda ako štandardný link “https://vancity.media”, ale ako podčiarknutý (zvyčajne) text. Výhoda kotviaceho textu spočíva v tom, že v ňom môžete použiť ľubovoľnú frazu. Tá by mala byť tvorená kľúčovými slovami
Táto fráza pomáha používateľom aj vyhľadávacím nástrojom určiť, o čom je stránka, na ktorú linkuje.
Umiestnite kontextuálne odkazy do hlavného obsahu
Kontextuálne odkazy ukazujú súvislosť medzi kusmi obsahu. Mali by preto byť umiestnené priamo v obsahu. Konkrétne v častiach, ktoré priamo súvisia. Teda text v okolí linku a kotviaci text by mali súvisieť s obsahom na stránke kam link vedie.
Odkazy umiestnené v obsahu stránky majú vyššiu SEO hodnotu ako odkazy v hlavičke, päte alebo bočnom paneli. Päta, hlavička a sidebar sú skôr vnímané ako navigačné.
Otvárajte interné linky na tej istej karte
Pri každom odkaze máte možnosť si vybrať, či sa link otvorí novej karte, alebo na karte kde práve ste. Interné linky by sa mali vždy otvárať na rovnakej karte. Užívatelia tak môžu jednoducho stlačiť tlačidlo “späť” ak by sa chceli vrátiť z linku na pôvodnú stránku.
Poznámka
Externé linky by sa zas mali otvárať novej karte. Užívatelia tak môžu potom ľahko prepínať medzi dvoma kartami, respektíve stránkami.
Optimalizujte vyhľadávací rozpočet
Google pridelí každej web stránke limitované množstvo pavúkov, ktoré ju prehľadávajú. Optimalizácia rozpočtu je dôležitá hlavne pri veľkých stránkach.
Kombináciou interných odkazov, máp stránok a značiek robotov zaistite, aby Google indexoval vaše najhodnotnejšie stránky.
Monitorujte a opravujte nefunkčné interné linky
Vaše web stránky sa budú meniť, budete presúvať jednotlivé adresy a modifikovať samotnú štruktúru. Toto všetko môže spôsobiť, že jednotlivé linky budú vykazovať 404 chybu.
Robte teda pravidelný audit interných linkov a opravte všetky, ktoré už nikam nesmerujú.
Obrázkové linky: Implementujte alt atribút
Linky nemusia byť len text. Môžu to byť aj iné elementy web stránky ako napríklad obrázky. Každý obrázok by mal mať alt atribút. V prípade odkazov bude tento alt atribút fungovať ako kotviaci text. Tako ako kotviaci text, aj alt atribút by mal byť relevantný, respektíve súvisieť so stránkou kam smeruje.
Breadcrumbs
John Mueller z Google sa vyjadril, že interné prepojenia v breadcrumbs navigácií sú veľmi dôležité pre získanie autority stránok. Breadcrumbs takisto zlepšujú navigáciu a užívateľskú skúsenosť. Používajte ich teda často.
Analyzujte interné odkazy v Google Search Console
V ľavom menu choďte na > Odkazy > Nefunkčné odkazy a skontrolujte, či nejaké máte. Filtrujte výsledky podľa HTTP kódu aby ste našli nefunkčnú stránku.
Automatizovať tvorbu interných linkov?
Existuje mnoho pluginov, ktoré vám po analýze stránky odporučia, alebo rovno vytvoria štruktúru vnútorných odkazov. Problém je, že tieto pluginy vytvárajú linky iba na základe súvisiaceho obsahu. Nepoznajú vśak širší kontext a vašu stratégiu a ciele.
Problémy s internými odkazmi
Nefunkčné interné odkazy
Nefunkčné linky smerujú na neexistujúce stránky, ktoré boli nejakým spôsobom zmenené alebo odstránené.
Priveľa interných odkazov
Príliš veľa interných linkov na stránke môže zmiasť Google alebo iné prehľadávače. Tie môžu mať problém identifikovať dôležité linky. Google odporúča vytvoriť najviac niekoľko tisíc odkazov na jednotlivé stránky. Pamätajte však na užívateľskú skúsenosť. Príliš veľa linkov môže zmiasť aj ľudí.
Linky označené ako nofollow
Tieto linky neprenášajú svoju autoritu na ďalšie linky.
Osirelé stránky
Osirotená stránka je stránka, na ktorú nevedú žiadne interné linky. Googlu alebo iným prehliadačom bude trvať dlhšie kým takéto stránky nájdu, ak vôbec.
Stránky s jedným prichádzajúcim interným linkom
Tak ako žiadny odkaz, aj jeden odkaz je málo na to aby Google videl danú stránku relevantnú. Aj týmto stránkam hrozí, že ich Google nenájde a nezaindexuje.
Hlboká štruktúra
Hlboká štruktúra prehľadávania predstavuje počet kliknutí, ktoré sú potrebné na to, aby ste sa z domovskej stránky dostali na hocijakú inú stránku vášho webu.
Google môže vidieť stránky, ktoré sú veľmi vzdialené od domovskej stránky ako nedôležité a obísť ich pri vyhľadávaní a indexovaní.
Podľa Search Engine Journal majú stránky s menšou hĺbkou šancu dosahovať lepšie pozície vo výsledkoch vyhľadávania.
Interné presmerovania
Deje sa keď interné linky smerujú na stránke, ktoré sú už presmerované na nové lokality.
Presmerovania vám zbytočne míňajú prehľadávací rozpočet. Načítanie presmerovaných stránok môže byť tiež pomalšie.
Presmerovacia reťaz a slučka
Reťazec nastane, keď medzi pôvodnou webovou adresou a cieľovou webovou adresou existuje viac ako jedno presmerovanie Presmerovacie reťazce a slučky sťažujú prehľadávanie stránok a poskytujú zlé (a často pomalšie) používateľské prostredie.
Odkazy na HTTPS stránkach vedú na HTTP stránky
HTTP je problém sám o sebe. Používajte preto všade HTTPS protokol.
Záver
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok o SEO interných linkoch. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu zlepšiť výkonnosť vašich webových stránok. Veľa šťastia v SEO!
Kontaktujte VanCity.Media a vytvoríme vám SEO stratégiu, s ktorou sa dostanete na prvé miesto Google vyhľadávania.