URL adresa
Chcete zlepšiť SEO a získať viac návštevníkov? Ďalším kúskom skladačky je optimalizácia URL adries.
V tomto blogu vám vysvetlíme, prečo je URL optimalizácia dôležitá pre SEO a používateľskú skúsenosť, a poskytneme vám jednoduché, praktické a kompletné tipy, ako vytvoriť optimalizované URL adresy.
Optimalizované URL adresy vylepšia SEO pozíciu vašej web stránky vo výsledkoch vyhľadávania a pritiahnu na ňu viac návštevníkov. Čítajte ďalej a dozviete sa ako na to.
Čo je URL adresa
URL (Uniform Resource Locator) je ľudský čitateľná adresa (ktorá reprezentuje IP adresu, ktorej zas rozumejú počítače), ktorá špecifikuje umiestnenie web stránky alebo zdroja na internete. URL adresa tiež určuje, ako (akým protokolom) túto web stránku načítať. Optimalizácia URL adresy je zároveň dôležitým prvkom on page SEO.
Adresy URL sa používajú na navigáciu na webe a prístup k webovým stránkam, stránkam, súborom, obrázkom a iným online zdrojom.
URL adresy by mali byť navrhnuté tak, aby vyhovovali potrebám používateľov a vyhľadávačov.
Dobre optimalizované URL adresy sú dôležité pre vyhľadávače aj pre ľudí a ich užívateľskú skúsenosť.
Anatómia adresy URL
Anatómia URL adresy sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho zdroja, ku ktorému pristupuje, ale toto sú najčastejšie časti, ktoré môžete vidieť.
Protokol
Protokol definuje metódu, ktorou budú prehliadač a server komunikovať pri načítaní stránky. Protokol stanovuje pravidlá týkajúce sa syntaxu, spracovania chýb, bezpečnosti a ďalších. Najbežnejšie protokoly sú HTTP a HTTPS.
Doména, nazývaná aj doména druhej úrovne
Takzvané hlavné meno web stránky. Doména je názov a zároveň adresa web stránky (ktorú vedia prečítať ľudia) a reprezentuje je ju IP adresa (ktorú vedia prečítať počítače) Prehliadače používajú takzvaný DNS na párovanie IP adresy a domény.
Domény obsahujú aj subdomény.
Doména najvyššej úrovne/TLD
TLD je to čo je za názvom domény za bodkou a pred lomítkom. Napríklad .com . org . net .sk a podobne.
Doména tretej úrovne
Doména tretej a vyššej úrovne je subdoména.
Priečinky
Môžeme ich chápať ako URL kategórie
Cesta
Toto je konkrétne umiestnenie alebo adresa zdroja na serveri. Môže obsahovať adresáre, podadresáre alebo súbory
Parametre dopytu
Toto je voliteľná časť adresy URL, ktorá obsahuje dodatočné informácie alebo údaje, ktoré môže server použiť na poskytnutie prispôsobenej odpovede.
Parameter začína symbolom otáznika “?” a môžeme ich chápať ako variácie. Ak napríklad na svojom eshope predávate farebné tričká. Pre tričko máte iba jednu URL ale viaceré farby a veľkosti.
Parametre sa takisto používajú na poskytovanie dynamického obsahu, ako sú filtrované a zoradené zoznamy, na účely sledovania (Google Analytics) alebo na stránkovanie (?page=1, ?page=2 atď.)
Fragmenty
Ďalšia voliteľná časť URL adresy, ktorá odkazuje na konkrétnu sekciu alebo umiestnenie v rámci web stránky. Začína sa znakom „#“ a za ním nasleduje reťazec znakov, ktorý identifikuje konkrétnu časť stránky.
Používa sa ak nechcete linkovať iba na konkrétnu web stránku, ale na konkrétnu časť na web stránke.
Čo je SEO optimalizácia URL adresy
SEO optimalizácia URL adresy je prax optimalizácie URL adries vašej web stránky podľa osvedčených SEO postupov. Tie zahŕňajú vytvorenie relevantnej architektúry webu, používanie správnych slov a symbolov, ktoré presne popisujú obsah vašej stránky.
Prečo je SEO optimalizácia URL adries dôležitá
Spolu s vašou značkou názvu, textom odkazu a samotným obsahom vyhľadávacie nástroje používajú adresu URL vašej webovej stránky, aby pochopili, o čom je váš obsah.
SEO hodnotenie
URL adresy sú jedným z najzákladnejších SEO hodnotiacich prvkov. Backlinko uvádza, že adresy URL sú významným faktorom hodnotenia. Kľúčové slová, dĺžka adresy alebo vhodné a nevhodné slová v URL majú priamy vplyv na SEO hodnotenie.
URL adresa má priamy vplyv na SEO výkon ale aj nepriamy vplyv prostredníctvom užívateľskej skúsenosti a sociálnych signálov. Zle napísaná URL adresa môže odradiť ľudí od interakcie s vašou stránkou čo môže Google vnímať ako negatívny signál.
Užívateľská skúsenosť
Optimalizovaná URL adresa poskytuje zrozumiteľné označenie cieľovej stránky/zdroja.
Sémantický presná adresa presne popisuje čo je na danej web stránke.
V tomto prípade to je recenzia canon foťák.
Ľudsky čitateľná a sémanticky presná URL adresa poskytuje jasnú predstavu o tom, čo sa nachádza na cieľovej stránke.
Ako optimalizovať URL adresu
Značka a názov domény
Vaša značka bude pravdepodobne aj vaša doména a teda vaša URL. Je preto extrémne dôležité aby ste neboli len firma, ale aj značka. Značka, ktorá bude zapamätateľná, pritiahne pozornosť, bude jasná a unikátna a bude spĺňať všetky atribúty dobrého mena značky.
Toto meno sa prenesie aj do domény kde ho vaši klienti budú mať stále na očiach.
Vyberte vhodnú TLD
TLD je koncovka domény. Jej výber by mal byť strategický. Kedysi sa TLD vyberali zväčša podľa krajiny pôsobenia firmy. Na oslovenie lokálneho trhu boli najlepšie národné domény ako .sk .cz .de alebo aj .eu.
Dnes si však môžeme vybrať z kreatívnych TLD, ktoré reprezentujú to čo robí naša firma. Domény ako .video .digital .media .clothing sú dnes bežne dostupné.
Pre konzervatívny trh môže pôsobiť odstrašujúco. Pre moderný trh, naopak veľmi príťažlivá. Vyberajte vaše TLD strategicky.
Kľúčového slová v URL
Sila kľúčových slov používaných v URL ako faktor hodnotenia klesá. Ako je Google stále lepší v interpretácii obsahu stránky, stále menej sa spolieha na URL, aby mu povedal, o čom stránka je.
Použite kľúčové slovo, ktoré je vo vyhľadávaní určitej témy najpopulárnejšie.
Podľa Briana Deana z Backlinko by ste mali použiť jedno alebo dve kľúčové slová vo svojej URL adrese.
Pri kľúčových slovách v URL nejde ani tak o SEO hodnotenie ako popísanie URL adresy. Ak ľudia hľadajú kľúčové slovo, malo by byť zahrnuté aj v URL adrese. Kľúčové slová tu spĺňajú požiadavku popisnosti a užívateľskej skúsenosti.
Urcite URL kľúčovými slovami neprepĺňajte. Bude to mať skôr negatívny efekt pre SEO keďže to bude vnímané ako manipulácia. URL takisto stratia aj časť zo svojej popisnosti. Nehovoriac o tom, že ich zbytočne predĺžite.
Kľúčové slová v URL a ich párovanie s kotviacim textom bude mať tiež pozitívny vplyv na budovanie interných linkov.
Používajte HTTPS protokol
Uistite sa, že vaša URL adresa používa HTTPS protokol.
Budú sa hodnotiť lepšie ako domény, ktoré bežia na starom nezabezpečenom HTTP protokole.
Vaši web návštevníci a ich dáta budú vašej web stránke v bezpečí. Toto je dôležíté hlavne ak máte eshop a platobnú bránu.
Nezabezpečený HTTP protokol môže vašich potenciálnych návštevníkov úplne odradiť od interakcie s vašou stránkou.
Používajte malé písmená
Veľké písmená môžu viesť na niektorých serveroch ku presmerovaniam a 404 chybám. Veľké písmená sú takisto tažšie čitateľné ako malé. Ľudia sú takisto zvyknutý na malé písmená a ako viete, niektoré zabehnuté štandardy by ste meniť nemali.
Vždy teda používajte malé písmená.
WordPress používa malé písmená automaticky. Ak ho používate takisto ako ja, máte o problém menej.
Medzi slovami používajte pomlčky
Ak vaša URL obsahuje viacero slov, na ich oddelenie používajte pomlčky. Odporúča to samotný Google. Pomlčky sú takisto ľahko čitateľné a pre väčšinu ľudí je jasné čo znamenajú.
Nie medzery, nie podtržníky, nie iné znaky. Vždy pomlčky.
Urobte URL adresy relevantné/popisné
URL adresy by mali popisovať čo sa na nich nachádza.
Ak bude človek schopný vedieť, čo sa na stránke nachádza len podľa URL adresy, zlepšíte mu tak užívateľskú skúsenosť.
Popisné URL adresy sa prejavia aj zvýšením miery prekliknutia.
Urobte URL adresy jednoduché
Vyhnite sa dlhým URL adresám
Krátke adresy sú zapamätateľné. Tie dlhé môžu odradiť potenciálnych návštevníkov. Google častokrát dlhé URL na SERP skracuje.
Vyhnite sa komplikovaným URL adresám
Nepoužívajte náhodné kombinácie slov
Vyhnite sa číslam ak je to možné
V prípade produktových stránok to bude problém ale nikdy si nekupujte hlavnú doménu, ktorá obsahuje čísla.
Nepoužívajte v URL nadbytočné slová
Niektoré CMS pridávajú do URL adresy slová, ktoré tam vôbec nemusia byť. Ak vám to vaša CMS dovoľuje, odstráňte ich.
Web stránka Backlinko, jeden z najlepších SEO zdrojov na internete, dokonca odstránila slovo blog zo svojej URL adresy. Ponechala iba doménu a názvy blog postov. Ja som ich v tomto na VanCity.Media nasledoval.
Nepoužívajte špeciálne znaky
John Mueller z Google hovorí odporúča vyhnúť sa špeciálnym znakom, ako sú čiarky, bodkočiarky, dvojbodky, medzery, úvodzovky atď. v URL adresách. URL má byť jasná, jednoduchá a čitateľná. Žiadny z týchto znakov jej na tom nepridáva.
Google má takisto problém cih správne analyzovať.
Nepoužívajte čísla
Všetko ostatné na web stránke sa dá zmeniť relatívne bez dopadov. URL nie, teda nie bez toho aby ste museli prejsť zbytočnym procesom presmerovania.
Takisto si nevyberajte doménu s číslami. Ak niekomu poviete doménu s číslom, nebude jasné či sa jedná o číslo alebo napísanú číslovku. Zásadne sa tým zhoršuje užívateľská skúsenosť.
Nepoužívajte dátumy
Podobne ako s číslami, dátumy by pri aktualizácii spôsobovali veľké komplikácie. Jednoducho ich v URL nepoužívajte.
Pozor na URL parametre
Ak na vašom eshope používate variácie produktov, respektíve parametre, uistite, že máte nastavené kanonické značky.
Limitujte počet priečinkov v URL adrese
URL štruktúra web stránky by nemala byť príliš hlboká. To znamená, že ani URL adresy by nemali mať priveľa priečinkov.
Použíte iba priečinky, ktoré zodpovedajú štruktúre web stránky. Postačí ak použije kategóriu, eventuálne pod-kategóriu a produkt.
Používajte priečinky tak aby dali vašim stránkam hierarchiu a organizáciu. V prípade produktov môžete vytvoriť priečinky, ktoré reprezentujú značku, typ produktu a iné.
Nájdite správny kompromis medzi počtom priečinkov a hĺbkou navigácie. Stále však platí, že krátka URL adresa bude pre vyhľadávače príťažlivejšia a zrozumiteľnejšie.
Urobte URL čitateľné
Robte svoje URL adresy pre maximálnu čitateľnosť tak aby ľudia pochopili čo je na web stránke iba na základe URL.
Udržujte URL adresy stručné a krátke
URL adresy by mali byť čo najvýstižnejšie a najstručnejšie. Krátke URL sa píše a číta rýchlejšie.
Testovanie od Backlinko ukázalo, že „kratšie URL adresy majú tendenciu byť lepšie hodnotené ako dlhé adresy“.
Používať spojky?
Vaša URL by mala byť jasná, čitateľná a pochopiteľná je bez spojok. Ak to naozaj docielite, nie je dôvod aby ste predlžovali vaše URL spojkami. Dôležité je aby vašu URL pochopil návštevník.
Pamätajte aj na to, že spojkám sa vyhnete dobrouch štruktúrou samotnej web stránky.
Ako pracovať so subdoménami
Subdomény sa zobrazujú pred názvom domény. Zvyčajne sa používajú na oddelenie rôznych oblastí webovej lokality podľa ich funkčnosti.
Vyhľadávače majú potenciál považovať subdoménu za entitu oddelenú od primárnej domény. To môže ovplyvniť viaceré aspekty SEO vrátane budovania odkazov a hodnotenia dôvery. Ak nemáte silný dôvod na použitie subdomény, nepoužívajte ju.
Ako na URL kategórie
Ak máte veľký eshop, pravdepodobne máte aj veľa produktov a kategórií.
Mali by ste nájsť dobrý kompromis medzi dĺžkou a popisnosťou jednotlivých URL.
Používajte statické URL adresy
Vždy, keď je to možné, je lepšie používať statické, nemenné adresy URL. Toto sú adresy URL, ktoré zostávajú konštantné pri každom načítaní stránky. Statické URL sú ľahšie čitateľné pre používateľov aj vyhľadávače.
Ozvite sa nám
Optimalizácia URL adries je kľúčovou časťou zlepšenia viditeľnosti vašej web stránky a užívateľskej skúsenosti. Aplikujte naše tipy, zlepšite vaše SEO, pritiahnite návštevníkov a viac klientov.
Kontaktujte VanCity.Media a vytvoríme vám SEO stratégiu, s ktorou sa dostanete na prvé miesto Google vyhľadávania.