Kompletný sprievodca kamerovými pohybmi pri natáčaní
Videli ste nedávno nejaký starý film? Všimli ste si akým spôsobom sú natočené jednotlivé scény. Kamera stojí na jednom mieste a iba sníma dej. Trochu nuda, že? Teraz si pozrite hociaký súčasný film a porovnajte ten rozdiel. Moderná doba nám priniesla nové a inovatívne techniky kamerového pohybu, ktorý do záberov prináša úžasnú dynamiku, hĺbku a umocňuje celkový vizuálny zážitok
Kamera zohráva hlavnú úlohu pri produkcii videa a preto sa v našom blogu pozrieme na rôzne techniky kamerového pohybu pri natáčaní. Predstavíme si všetky známe techniky a dôvody prečo by ste ich mali pri natáčaní používať.
Čo sú kamerové pohyby?
Kamerové pohyby označujú spôsoby, akými sa kamera fyzicky pohybuje počas natáčania scény. Tieto pohyby môžu zahŕňať panning, zoom, tracking a mnoho iných.
Každý typ pohybu kamery môže divákovi sprostredkovať iný význam, dynamiku alebo emóciu. Filmári ich preto často používajú na vytvorenie špecifického efektu alebo pri špecifických scénach.
Prečo by ste mali používať rôzne kamerové pohyby pri natáčaní
Pohyby kamery sú základným prvkom kinematografie. Pomáhajú posúvať dej. Môžu slúžiť na vytváranie a odhaľovanie dramatických momentov. Vytvárajú silne a unikátne vizuálne prvky. Aj preto sa rôzne inovatívne pohyby stali medzi filmármi veľmi populárne.
Prečo sú teda kamerové pohyby také dôležité?
- Vytvárajú pocit pohybu, rýchlosti a energie v scénach čo spôsobuje dynamický a pútavý vizuálny zážitok pre diváka.
- Pohyby kamery pridávajú záberom hĺbku a pocit trojrozmernosti.
- Pohyby kamery môžu pritiahnuť pozornosť na špecifické objekty alebo momenty.
- Postupný pohyb kamery pomôže dramaticky odhaľovať dôležité momenty a zvýšiť tak dramatickosť scény.
- Kamerové pohyby môžete využiť na vytvorenie alebo akcentovanie vzťahov medzi postavami alebo predmetmi v scéne.
- Pohyby kamery možno použiť aj na vyjadrenie konkrétnych emócií alebo nálad. Napríklad pomalý a plynulý pohyb kamery môže vytvoriť pocit pokoja alebo relaxácie, zatiaľ čo rýchly a roztrasený pohyb môže vyjadriť chaos alebo naliehavosť.
3 hlavné typy záberov
Poznáme tri hlavné typy záberov. Široký, stredný a blízky. Každý záber má špecifický účel a vyžaduje rôzne pohyby kamery na dosiahnutie požadovaného efektu.
Široké zábery
Široké zábery zobrazujú celé prostredie scény a poskytujú širší kontext. To zahŕňa prostredie, predmety, postavy a ich vzájomný vzťah. Na široký záber je najlepšie použiť dlhý objektív alebo presunúť kameru ďalej od akcie.
Stredné zábery
Stredné zábery poskytujú viac detailov no stále zachovávajú zmysel pre kontext, vďaka čomu môžu diváci vidieť reč tela a výrazy tváre s väčšou jasnosťou. Pre stredný záber, použite objektív strednej vzdialenosti alebo sa viac priblížte k akcii.
Zábery zblízka
Zábery zblízka zdôrazňujú jeden objekt tým, že ním vyplnia rám. Ak chcete zachytiť zábery zblízka, použite ešte dlhší objektív alebo sa priblížte k objektu.
Statické zábery
Pri statických záberoch nedochádza k žiadnemu pohybu. Statické zábery už videu nedominujú, stále však môžu byť použité na vyvolanie emócií, budovanie napätia a vyjadrenie vývoja postavy.
Spomeňte si na ikonický záber z poslednej epizódy Breaking Bad, kde Walter White stojí na vrchole svojho areálu a pozerá sa na púšť. Statický záber dokonale zachytáva Walterov príbeh, keď uvažuje o svojej minulosti, súčasnosti a budúcnosti.
Pri snímaní statického záberu je nevyhnutné zvážiť kompozíciu a orámovanie.
Video producenti sa musia zamyslieť nad tým, ako majú prvky v rámci záberu vzájomne pôsobiť, a zvážiť, ako ich zvolená kompozícia odráža príbeh, ktorý sa snažia vyrozprávať.
Panning (posúvanie)
Panning je kamerový pohyb, ktorý je definovaný ako horizontálne otáčanie kamery okolo jej vertikálnej osi. Tento pohyb dáva filmárom príležitosť zachytiť pohybujúce sa objekty z rôznych uhlov a perspektív. To dodáva záberom energiu a dynamiku, ktoré by inak pôsobili nudne a plocho.
Tilting (nakláňanie)
Tilting je jedným z najzákladnejších pohybov kamery používaných pri filmovaní. Zahŕňa vertikálny pohyb kamery hore alebo dole. Nakláňanie môže zdôrazniť emocionálny stav postavy. Takisto sa používa pri prechodoch na ďalšiu scénu.
Posúvanie vpred
Posúvanie vpred je pohyb keď sa kamera jednoducho posúva k objektu. Tento pohyb vyjadruje pocit naliehavosti a bezprostrednosti tým, že je divák vťahovaný do scény. Na zatlačenie sa zvyčajne používa vozík alebo rameno a väčšinou ho sprevádza osvetlenie a zvukový efekt.
Táto technika bola použitá vo filmoch, ako je Hitchcockova klasika „Psycho“, kde zvyšuje napätie a napätie tým, že diváka vtiahne hlbšie do scény.
Posúvanie vzad
Posúvanie vzad je pohyb keď sa kamera jednoducho vzďaľuje od objektu alebo scény. Tento pohyb pomáha vytvárať ilúziu, že divák sa vzďaľuje od objektu a presúva sa k ďalšej scéne. Používa sa na zvýraznenie pohybu tým, že signalizuje, objekt sa presúva ďalej od kamery, respektíve od diváka.
Pri používaní tejto techniky by ste mali zvážiť nasledujúce kľúčové body:
- Širokouhlé objektívy pri oddialení vytvoria výraznejší efekt ako dlhšie objektívy.
- Rýchlosť a načasovanie výrazne ovplyvňujú, ako plynule alebo dynamicky prechod vyzerá.
- Vždy, keď je to možné, používajte optické priblíženie namiesto digitálneho.
Experimentujte s rôznymi uhlami a vzdialenosťami, aby ste našli kreatívne spôsoby použitia tejto techniky, ktoré zodpovedajú celkovej estetike ich projektu.
Zoom
Zoom je opísaný ako „zasahovanie priamo do scény“. Zoom prináša publiku väčší pocit hĺbky ako keby naozaj boli vo filme.
Dollying
Dollying zahŕňa lineárne sledovanie kamery na koľajniciach. Pomalým posúvaním sa vytvára pocit odhaľovania. Pohyb kamery po koľajniciach tiež eliminuje akékoľvek nežiaduce otrasy spojené so zábermi z ruky a poskytuje plynulý a konzistentný pohyb.
Dolly sa často používajú v spojení so žeriavmi a ramenami pre zložité viacosové zábery.
Dollying sa ukázal ako jeden z najuniverzálnejších nástrojov v kinematografii, ktorý umožňuje filmárom dosahovať dramatické efekty na všetkých úrovniach produkčných rozpočtov.
Dolly zoom
Dolly zoom je technika pohybu kamery, ktorá v publiku vytvára pocit nepokoja a napätia. Dosahuje sa to kombináciou súčasného približovania a odďaľovania pri sledovaní na vozíku.
Táto technika bola s veľkým efektom použitá v mnohých filmoch, od Vertigo Alfreda Hitchcocka až po Goodfellas Martina Scorseseho.
Dolly zoom môže zvýšiť emocionálnu reakciu publika na scénu vytvorením atmosféry napätia a očakávania. Jeho sila pochádza z jeho schopnosti manipulovať s perspektívou s cieľom vyvolať u divákov reakcie bez dialógu postáv alebo špeciálnych efektov.
Dolly zoom môže vytvoriť niekoľko jedinečných vizuálnych efektov
- Môže zdôrazniť rozdiel vo veľkosti medzi dvoma ľuďmi alebo predmetmi
- Môže vyvolať pocity dezorientácie a zmätku
- Môže spôsobiť, že pozadie sa bude pohybovať nepredvídateľne.
Tracking zábery (sledovanie)
Sledovanie je pohyb kamery, ktorá nasleduje postavy, keď sa pohybujú vo svojom prostredí. Umožňuje režisérovi vytvoriť pocit bezprostrednosti a zapojenia diváka do scény ako keby skutočne prežíval udalosti na obrazovke.
Sledovacie zábery môžu byť použité na vyjadrenie pocitu fyzického a emocionálneho priestoru medzi postavami alebo prvkami v scéne. Často sa tiež používajú na prechod medzi scénami.
Podstavec
Záber z podstavca je hocijaký záber, ktorý zachytáva scénu zo zvýšeného uhla. Táto technika umožňuje zaujímavú perspektívu, zvýraznenie určitých prvkov scény a dodanie emócií, hĺbky, dramatickosti a krásy.
Podstavec sa zvyčajne používa na:
Dramatické zábery: Zobrazovanie postáv v dramatických scénach.
Dokumentárne filmy: Ukázanie širšieho prostredia a celkového kontextu.
Hudobné videá: Na zachytenie širokej krajiny so zvýraznením určitého prvku v popredí.
Reklamy: Vytváranie dynamických a pútavých záberov, ktoré divákov vtiahnu a dajú im pocit, že sú súčasťou akcie.
Rozprávky: Vyvýšený uhol funguje dobre na zobrazenie reakcií a emócií postáv počas interakcie medzi sebou a ich okolím.
Oblúkové zábery
Oblúkové zábery sú zábery, pri ktorých sa kamera pohybuje okolo objektu v zakrivenej dráhe. Tento typ záberu sa používa na pridanie dynamického pohybu do scény.
Oblúkové zábery možno dosiahnuť mnohými spôsobmi, vrátane použitia vozíka alebo žeriavu alebo jednoduchým pohybom kamery na statíve. Kamera sa môže pohybovať buď v horizontálnom alebo vertikálnom oblúku a rýchlosť a polomer pohybu je možné nastaviť tak, aby sa dosiahol požadovaný efekt.
Oblúkové zábery sa bežne používajú vo filmoch a televíznych reláciách na pridanie drámy, napätia do scény. Môžu sa tiež použiť na zvýraznenie konkrétneho objektu alebo postavy.
Boom zábery
Táto technika zahŕňa zavesenie kamery na rameno alebo žeriav tak aby sa pozerala zhora na scénu pod sebou. To umožňuje veľkú flexibilitu pohybu na každú stranu alebo hore a dole.
Boom zábery sa často používajú na vytvorenie pocitu veľkosti alebo na poskytnutie horného pohľadu na scénu. Môžu byť tiež použité na odhalenie skrytých detailov alebo na zachytenie pohybu.
Rolling
Rolling je technika používaná na pridanie extra dynamiky. Zahŕňa pohyb kamery pozdĺž svojej osi, buď horizontálne alebo vertikálne, aby zachytila konkrétnu scénu.
Podľa štatistík bol tento konkrétny pohyb použitý vo viac ako 70 % všetkých filmov vyrobených od začiatku 20. storočia. To naznačuje obrovský úspech, ktorý táto technika zaznamenala u filmárov aj u divákov.
Jedným z najdôležitejších aspektov rolling-u je nájdenie rovnováhy medzi rýchlosťou a kompozíciou. Príliš nízka rýchlosť môže spôsobiť stagnáciu záberov, zatiaľ čo príliš rýchla môže spôsobiť, že diváci stratia pozornosť na kľúčové prvky scény.
Záber zblízka
Záber zblízka je technika na zachytenie objektov v užšom zábere. Tento záber sa často používa na zdôraznenie emócií, sprostredkovanie intimity a poskytnutie príležitosti publiku lepšie pochopiť vnútorné myšlienky postáv.
Zábery zblízka sú v modernej filmovej tvorbe čoraz bežnejšie; často sa používajú ako počiatočné zábery alebo prechodové scény.
Blízke zábery je možné dosiahnuť pomocou dvoch rôznych pohybov kamery: priblíženie a sledovanie.
Extrémne blízke zábery
Zábery z extrémnej blízkosti sú cenným nástrojom na vytváranie dramatických vizuálov vo video produkcii. Môžu sa tiež použiť na upútanie pozornosti na určité prvky alebo predmety v rámci scény – ako je napríklad ruka vychádzajúca z dverí – alebo na vytvorenie napätia zameraním sa na objekt, ktorý bol jemne umiestnený v ráme.
Zvážte rámovanie pri použití záberov z extrémnej blízkosti. Objekt by mal zaberať väčšinu rámu. To pomáha divákom sústrediť sa výlučne na zobrazovaný predmet.
Použitie jemného osvetlenia môže pomôcť vytvoriť príjemnú atmosféru, ktorá vtiahne divákov do scény a umožní im plne sa vžiť do jej postáv. Na druhej strane, drsnejšie osvetlenie môže byť použité na vytvorenie odstrašujúcej atmosféry alebo zvýraznenie určitých detailov v zábere.
Upshot
Upshot je pohyb kamery, ktorý začína zdola od objektu a pohybuje sa nahor. Tento typ záberu možno použiť na vytvorenie pocitu úžasu, pretože zdôrazňuje veľkosť objektu.
V publiku môže tiež vyvolať pocit stúpajúceho napätia.
Záber sa bežne používa pri filmovaní zvierat alebo prírody, pretože môže pomôcť zdôrazniť ich veľkosť a silu alebo na odhalenie detailov v architektúre
Tento typ záberu dokáže tiež vytvoriť zaujímavý prechod z jednej scény do druhej.
Upshots sú obzvlášť účinné v kombinácii s inými pohybmi fotoaparátu, ako je sledovanie záberov alebo posúvanie záberov.
Downshots
Opačne ako pri upsohts, downshot začína nad objektom a pohybuje sa nadol. Často sa používa na vyjadrenie sily, kontroly alebo perspektívy. Vo všeobecnosti sa downshoty používajú v situáciách, keď chce režisér zdôrazniť postavenie alebo dôležitosť subjektu.
Môžu byť použité na vytvorenie impozantného zmyslu pre dynamiku moci, ako aj poskytnúť zaujímavý pohľad na prostredie postavy. Downshoty fungujú skvele so žeriavmi a vozíkmi, aby zdôraznili silovú dynamiku scény.
Zábery cez rameno
Tieto zábery sú skvelé na zachytenie dialógu medzi dvoma ľuďmi. U divákov vytvárajú pocit, že sú súčasťou rozhovoru. Kamera je umiestnená za jednou z postáv a cez jej rameno sa pozerá na tvár postavy oproti.
Pri záberoch cez rameno zvážte použitie jemného priblíženia alebo pohybu pri prechode z jedného záberu na druhý, aby ste zdôraznili výrazy tváre a vytvorili napätie. Pridanie mierneho chvenia kamery môže záberom pridať extra realizmus.
Dva zábery
Technika dvoch záberov zahŕňa snímanie dvoch uhlov kamery, ktoré sú zvyčajne blízko seba, a ich postupné snímanie, takže vyzerajú ako jeden záber. To umožňuje divákovi vidieť výrazy oboch postáv súčasne, čo vytvára silný efekt pri rozprávaní príbehu.
Pri používaní tejto techniky by režiséri mali zabezpečiť, aby každý záber nejakým spôsobom prispel k príbehu. Vďaka dvom rozdielnym pohľadom na tú istú scénu budú diváci lepšie chápať, čo sa deje a prečo sa to deje.
Dva zábery sa dajú použiť aj na vytvorenie pocitu intimity medzi postavami alebo na zobrazenie kontrastov medzi nimi. Na rozdiel od použitia jedného dlhého záberu s oboma postavami v rovnakom zábere, táto metóda umožňuje jemnejšie vystupovanie a reakcie každej postavy.
Dva zábery sa často používajú počas dialógov, kde hovorí viac ako jedna postava naraz.
Záver
Ďakujeme, že ste náš blog dočitali až do konca. Zároveň dúfame, že sme vám poskytli dôlzité informácii o tejto dôležitej časti video produkcie.
Potrebujete video? Neváhajte nás vo VanCity.Media kontaktovať. Vytvoríme vám video, ktoré pomôže vášmu marketingu, povedie k zvýšeniu povedomia vašej firmy, prilákaniu nového publika a väčším tržbám.